Corsa 1.2 Twinport Yarı Otomatik LPG

Dr. Bıyık!

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Kısmetse bu hafta 2009 ya da 2010 model bir Corsa almayı planlıyorum. 2 aydır araba bakıyorum ve bezdim. Arabayı ağırlıklı olarak E5 trafiğinde ev - iş arası gidiş dönüş toplam 80 km günlük kullanmayı hedefliyorum. Malum benzin fiyatları beni çok ürkütüyor. Bütçeme uygun bir dizel de bulamadığım için başlıkta belirttiğim modelde karar kıldım. Satıcıyla anlaşırsak önümüzdeki hafta devrini alacağım.
Araba ilanlarında bu modelin yarısı LPG'li yarısı ise normal benzinli çıkıyor. Kullanıcı yönelimi olarak bir orantı bulamıyorum. Kimisi Atiker diyor kimisi BRC. Lorenzo taktır uğraşma diyen de çok.
Ben bu arabayı yıllık ortalama 30 bin km kullanacağım. Muhtemelen de en azından 1-2 sene değiştirmem gibi geliyor.
Kullananlardan tecrübelerini aktarmalarını rica ediyorum.
Taktırmalı mıyım? İstanbul'da usta önerisi. Toplam meblağ?

Bizde 1.4 twinport var otomatik 2005 model max.65 kuruş yakıyor şehir içi (lpgsiz)
1.2 üstelik otomatik arabaya LPG ne kadar mantıklı? Yokuş çıkamazsın, klima açamazsın motoru öldürürsün. 1.3 CDTI Corsalara bakmamı öneririrm.
arkadaşın da dediği gibi bizimki 1.4 tüpsüzken yokuşta zorlanıyor bazen bunun için 1.3 cdti daha mantıklı olur senin için

Benim vardı. 2013 de satmıştım. 111. yıl seri. BRC LPG taktırmıştım. Geri vitese takıp freni 2-3 kere pompaladığında frende sertleşme oluyor. Fren tutmuyordu. servis normal diyordu. neyse LPG ile 20 bin km'den sonra bobin sıkıntı çıkarmaya başladı. Motoru dayanıksız. Benim 60 bin km de yarım motor yapılan arabayı sorunsuz diye satmaya vicdanım elvermedi. takasa verdim bayiye. bayi 1 hafta demeden çok temiz araba diye satmış. arada kendini stop ediyordu. servis bir türlü çözememişdi. kişisel görüşüm LPG taktırma. benzinde 7-8 litre arasında tüketimin olur. illede taktıracağım diyorsan Maltepe de emre mühendislik var. Maltepe parkın ilerisinde. Vahap ustayı bul ona taktır.

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Corsa 1.2'yi almaktan vazgeçtim. Aracın belirtilenden fazla sıkıntısı vardı. Yerine Clio 1.2 benzinli bir arabaya teklif verdim. Anlaşırsak ona yöneleceğim.
Dizel bir araca yetişemiyorum şu anda. Aradaki fark ütopik.

Hocam bence modeli biraz düşürüp dizele yönelin veya bir üst segmentteki 1.6 motorlara bakın. Çünkü bu eski atmosferik motorlarda LPG takarsanız gitmezler, takmazsanız da basınca yakarlar.

Şu an için 40.000 TL maksimum bir hedef koydum kendime. Üzerine çıkmayı düşünmüyorum. Az yakan, yarı ya da tam otomatik bir araç istiyorum. Malum İstanbul trafiği.
0 alınmıyorsa Türkiyede ikinci el otomatik saatli bomba gibidir. Toplasan şanzıman yağı değiştiren kaç kişi var? Varlığından bile haberi yok çoğu kişinin. En basit bir arızada bile 5-15bin lirayı gözden çıkarman gerekecek otomatik araçlarda. Zaten titremeye, kaçırmaya, sarsmaya başlayınca hemen elden çıkarmaya çalışıyorlar otomatik araçları. Yerinde olsam 5-10 bin koyar Polo 1.2TDI veya Fiesta 1.4TDCI Manuel alırım. Yılda 30 bin kilometre demişsin otomatik en az 2 3 litre yakıta ekler bu kadar çok kilometre için benzin zaten mantıklı değil. LPG için yeni motorlardan çok eski döküm bloklu motorlar daha uygun.
Ek olarak 1.4 TDI veya 1.6TDI İbiza'lara da bakabilirsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı