Corsair 220T tempered glass Kasa fanları hiçbir işe yaramıyor

exTypen

Hectopat
Herkese merhaba;
Corsair 220T tempered glass kasaya sahibim. İçinde 3 adet SP120 RGB Pro fan var. Ben bunlardan bir tanesini arkaya taktım. Egzoz fan almadım daha. İşlemcim AMD Ryzen 3 3100, ekran kartı ASUS R9 380 4 GB. Şimdi soruma geçiyorum. Benim anakartım B450M S2H ve sadece 1 adet kasa fan girişi var ben de bu yüzden alfais 4336 fan çoklayıcı aldım. Boşta işlemci 40, ekran kartı 50 derece çalışıyor. Yükte işlemci 75, ekran kartı 80-85 derece çalışıyor. Fan çoğaltıcı üzerinde 3 mod var. Hızlı-yavaş-kapalı. Ben fanları kapatsam da hızlı modda da çalıştırsam sıcaklıklarda herhangi bir farklılık olmuyor. Dedim belki işlemci fanı, ekran kartı fanı RPM arttırıyordur ama o da değil. Fan açıkken de yükte işlemci fanı 2600 RPM fanlar kapalıyken de ve sıcaklıklar aynı. Bilgisayarı toplayalı 2 hafta oldu ve bu durum moralimi çok bozuyor. Kasaya o kadar 900 TL para verdim. Bir fikri olan kişiler yardım etsin. Bir de fanları hızlı moda alınca dayanılamayacak bir ses çıkarıyor, bu fanlar için normal mi?

Hocam, fanlar yüksek devirde ses yapabilir. Kasanız güzel. Sıcaklık değerleri aşırı yüksek değil. Stok fan ile işlemci için bu değerler normal. Ekran kartı 80-85 ise macun bakımı yapıp deneyin. Bu seri ekran kartları biraz fazla güç tüketir.

Hocam, fanlar yüksek devirde ses yapabilir. Kasanız güzel. Sıcaklık değerleri aşırı yüksek değil. Stok fan ile işlemci için bu değerler normal. Ekran kartı 80-85 ise macun bakımı yapıp deneyin. Bu seri ekran kartları biraz fazla güç tüketir.
Ben sıcaklıklardan açıkcası şikayetçi değilim. Kafamı yoran şey işlemci ve ekran kartı fanları aynı rpm de dönerken kasa fanlarını kapatsam bile sıcaklıklarda bir değişiklik olmuyor. Ben şimdi bu fanlara niye para verdim ve çalışıp niye ses yapıyorlar hiç bir işe yaradıkları yok açıkcası.

Hocam, bence üzülmeyin. Fanlar çalışmazsa uzun kullanımlarda sıcaklık değerleri daha da yükselebilir. Keyfini çıkarın. Kasayı çok beğendim. Bence bir egzoz fanı alıp ön tarafı 3 fan yapın.

Geri
Yukarı