Corsair 5000D Airflow kendi sınıfında en iyi kasa mıdır?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Kasayı yeni aldım, haftadır bende. Beğendiğim yanları ve beğenmediğim yanları mevcut. Lakin en hoşlanmadığım kısmı harbiden çok ağır bir kasa be abi. Boş ağırlık 13 kg, doluyken artık kaç gelir Allah bilir. Özellikle bu kasayı kullananlara soruyorum, sizce nasıl bir kasa? İade et bunu al, 5000D özelliklerinden eksiği yok fazlası var dediğiniz bir kasa var mı?

Ürünün özelliklerine değinmeyeceğim, zaten her yerde var. Gözüme takılan artılar ve eksilerden bahsedeceğim:
+Ürünün malzeme kalitesi on numara, daha iyi soğusun diye plastik yer yok neredeyse.
+Kullanışlılık konusunda da çok iyi diyebilirim. Önde ve üstte yeterli sayıda fan ve radyatör desteği varken, yan kapağa da fan ve radyatör desteği verilmiş. HDD yuvası, gerektiğinde yana kayarak daha geniş bir kablo saklama yuvası veya Güç kaynağı için alan açılabiliyor. Arkada özel olarak tasarlanan kablolama yuvası bile var.
Kasanın üstüne radyatör için Pull-Push için fanlar için bir yuva bırakmışlar. Şahsen bu boşluğun içte bırakılmasını fanlar için yukarıda ayrı bir hazne olmasını isterdim, sebebine eksiler kısmında değineceğim.
+ Estetik görünüşünü, içinin ferahlığına hasta oldum resmen. İçi boşaltılsa en az 3-4 kedi yaşar.:)
+Toz filtreleri çok ergonomik, ulaşılması da çok kolay bir hale getirmişler. Premium sınıfta bir işçilik var doğrusu bu alanda.

-Evet, kasa gerçekten büyük ve çok çok ağır. Boş ağırlığı 13kg diyor, içine doldurduğumuzda ciddi boyutlara çıkıyor. Biraz güçsüz birisiyseniz taşımakta cidden zorlanırsınız. İçi doluyken odadan odaya götürmek bile zor oluyor. Bunun sebebi metal ağırlık bir kasa olmasında. Soğutmaya artısı tartışılmaz ama bu kadar da ağır olmaz bir kasaya. Sık sık kasanızı bir yerden başka yere taşıyorsanız büyüklük neyse de bu ağırlık gerçekten çekilmez. Hatta iade etmek ve etmemek arasında bırakan bir durum olmuş bu. Halende karar veremedim doğrusu.:)
Karavanlar içine konulan mini buzdolabı ağırlıklarında neredeyse...
-Kasanın içi bu kadar geniş olmasına rağmen üst kısımda Artics 280 mmlik sıvı soğutucuyu (6.4-6.5Cm'lik radyatör+fan) içten montajlayamadım, anakarta dayanıyordu. Neyse ki tepe kısmında dışta bulunan boşluğa fanları atarak bir çözüm bulabildim.
-Kabloları ve yandaki fanları gizlemek için yapılan kapak, kabloların geçişinde sıkıntı yaratıyor, biraz daha boşluk bırakılabilirmiş.
-Corsair, böyle bir kasa yapıyor ve fiyatı 1000TL'nin üzerinde oluyor. Kabloları gizlemek için hem önde hem de arkada kapak yapıyor lakin şu kasaya 2 TANE STOK FAN takarak satıyor! Bu nedir arkadaş ya, hadi RGB fanları geçtik en azından ön kısımda 3 tane fan verseydin be.
-Kasanın ön kısmına 3 tane 140mmlik destek verilebilirmiş böyle bir kasada.
-Yan kapakların çıkartılması biraz zor olmuş, hatta çıkartılırken iyi tutmak gerekiyor. Elinizden kayıp zemine vurursa sıkıntı çıkabilir. Keşke anakart arkasında kablo gizlemek için kapak yapacaklarına bu camlı kapağı menteşeli açılıp kapanabilen bir şey yapsalarmış.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende 4000X var bence kasa çok iyi. Ağır olması o kadar önemli değil bence. Çünkü zaten PC'ye bir yerden bir yere taşıyan insan küçük boyutlu kasa almalı bence. Yani kasa gayet iyi bence kullan.

Yani o kasayı alan biri zaten üst düzey soğutmalı parçalar kullanıyordur diye düşünüyorum. Kalkıp da MSI ventus veya Gigabyte Windforce gibi düşük soğutma performansına sahip bir ekran kartı almamıştır herhalde. O yüzden illa çok çok iyi soğutma performanslı kasa alınacak diye bir kaide yok(çok ağır olduğu için bu kasa). Ben mesela MSI Gaming model ekran kartını 2009’dan kalma önünde fan bile olmayan kasayla kullandım. Kartın soğutması üst düzey olduğu için ısınma sorunu yaşamadım.

Bende 4000X var bence kasa çok iyi. Ağır olması o kadar önemli değil bence. Çünkü zaten PC'ye bir yerden bir yere taşıyan insan küçük boyutlu kasa almalı bence. Yani kasa gayet iyi bence kullan.
Ağırlık konusu sürpriz oldu diyebilirim, hiç o kısma bakmamıştım. Kasanın kutusunu görünce ve kaldırınca hayda, ne bu böyle dedim. :D Kutusuyla harbi mini buzdolabı ebatlarında. Ağırlık yönünden doğru, sık sık taşıyacak birisi değilim. Sadece alışkın değilim diyebilirim bu ağırlıklara. :)
Yani o kasayı alan biri zaten üst düzey soğutmalı parçalar kullanıyordur diye düşünüyorum. Kalkıp da MSI ventus veya Gigabyte Windforce gibi düşük soğutma performansına sahip bir ekran kartı almamıştır herhalde. O yüzden illa çok çok iyi soğutma performanslı kasa alınacak diye bir kaide yok(çok ağır olduğu için bu kasa). Ben mesela MSI Gaming model ekran kartını 2009’dan kalma önünde fan bile olmayan kasayla kullandım. Kartın soğutması üst düzey olduğu için ısınma sorunu yaşamadım.
Hocam üst düzey soğutmaya gerek yok ki, günümüzde orta, orta-üst düzey kasaların fiyatları zaten bu aralıkta. Bende 1120TL aldıydım, indirim vardı. 280'lik sıvı soğutucu var, üst panelde kullanabilmek için seçtim diyebilirim, kalın radyatörlü olduğu için hemen hemen hiçbir kasaya üst taraftan olmuyordu. Buna da olmadı ama kasanın üstte ek fan boşluğu var, fanları oraya atınca o şekilde montajı oldu. Yani açıkcası sıvı soğutma desteğinden dolayı seçtim diyebilirim, çünkü bir donanımın bir başka donanımı kısıtlaması kadar kötü bir şey bu PC olayında.

Ben 5000D de üste Lian Li 360 mm sıvı soğutucu öne 3 yana 3 ve arka egoza 1 tane olmak üzere 7 fan ve 3 fanlı sıvı soğutucu ile düzenledim. Gerek var mıydı? Yoktu? Ama çok güzel oldu. 🤣🤣 Kasanın dışı da metal olduğu için yazın bile buz gibi duruyor kasa.

Ağırlık konusu sürpriz oldu diyebilirim, hiç o kısma bakmamıştım. Kasanın kutusunu görünce ve kaldırınca hayda, ne bu böyle dedim. :D Kutusuyla harbi mini buzdolabı ebatlarında. Ağırlık yönünden doğru, sık sık taşıyacak birisi değilim. Sadece alışkın değilim diyebilirim bu ağırlıklara. :)

Hocam üst düzey soğutmaya gerek yok ki, günümüzde orta, orta-üst düzey kasaların fiyatları zaten bu aralıkta. Bende 1120TL aldıydım, indirim vardı. 280'lik sıvı soğutucu var, üst panelde kullanabilmek için seçtim diyebilirim, kalın radyatörlü olduğu için hemen hemen hiçbir kasaya üst taraftan olmuyordu. Buna da olmadı ama kasanın üstte ek fan boşluğu var, fanları oraya atınca o şekilde montajı oldu. Yani açıkcası sıvı soğutma desteğinden dolayı seçtim diyebilirim, çünkü bir donanımın bir başka donanımı kısıtlaması kadar kötü bir şey bu PC olayında.
Bende senin gibi Artic 2 280mm için üst tarafa takılabilecek kasa arıyorum . Bu Raijintek Ponos MS4 için üst tarafa sığmaz demişsin, youtube da sordum kanal sahibine 280 lik üst taRAFA takmış, kalınlıkar sanıyorum aynı .(Hydro H115i PRO )
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
5000d nasıl, üst tarafa nasıl sığdı? pull -push mümkünmü? resim atabilir misin? senden gelcek bilgiye göre alıcam. tşkler.

Bende senin gibi Artic 2 280mm için üst tarafa takılabilecek kasa arıyorum . Bu Raijintek Ponos MS4 için üst tarafa sığmaz demişsin, youtube da sordum kanal sahibine 280 lik üst taRAFA takmış, kalınlıkar sanıyorum aynı .(Hydro H115i PRO )
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
5000d nasıl, üst tarafa nasıl sığdı? pull -push mümkünmü? resim atabilir misin? senden gelcek bilgiye göre alıcam. tşkler.
Ponos'a sığmıyor hocam boşuna uğraşmayın. Bizzat denedim, elimizdeki soğutucu 280mmlik olmasına rağmen, neredeyse standart 360 mmlik soğutucular gibi iş görüyor lakin çok kalın. Öyle ki sırf onun için bin TL nin üzerinde kasa masrafı yapıp 2 kasa değişimiyle uğraştım. Corsair 5000D Airflow'a karar kılmıştım. Lakin ona bile standart şekilde sığmadı. Fanları yukarısındaki boşluk kısmına koyunca anca montajlayabildim.
Bu şekilde radyatör üst içte, fanlarıda yukarıdaki boşluğa koyarsan anca üstten montaja izin veriyor.

Dosya Ekleri

• corsait 5000d.JPG
    corsait 5000d.JPG
    333 KB · Görüntüleme: 88
@emrah_8 Dostum hayırlı olsun. Bende bu kasanın normal 5000D olan modelinden var. Arkada bir egzoz fanı ve öndeki 3 fandan ortadaki takılı geldi. Diğer iki yere de fan alacağım hangisini almam gerekiyor? Bilgi sahibiysen yardımcı olur musun?

@emrah_8 Dostum hayırlı olsun. Bende bu kasanın normal 5000D olan modelinden var. Arkada bir egzoz fanı ve öndeki 3 fandan ortadaki takılı geldi. Diğer iki yere de fan alacağım hangisini almam gerekiyor? Bilgi sahibiysen yardımcı olur musun?
Eyvallah, hocam ben ısınma sorunu yaşamadığım için önde 1 tane kendi fanı ile 1 tane elimde bulunan fanı takarak kullanıyorum. Oda basit 120mmlik bir fan. Ön kısım 3 tane 120 mmlik(4 pinli) fan destekliyor, dolayısıyla 120 mmlik bütçenize göre herhangi bir fan alıp takabilirsiniz oraya.

Yeni konular

Geri
Yukarı