Corsair AF120 RPM'i nasıl düşürülür?

tanakasuna

Kilopat
Kasam ses yalımlı yine de Corsair AF120 kasa fanı ses yapıyor.
CPU fanım 800 RPM'de dönüyor yani gayet sessiz. Aynı şekilde Cooler Master G750M güç kaynağımın fanı da gayet sessiz.
Ancak kasa fanım 1450 RPM'de dönüyor ve çok ses yapıyor.

Anakartımda 3 fan girişi mevcut. 1 CPU fanı ve 2 sistem fanı. Sadece CPU fan girişi 4 pinli diğer 2 sistem fanı girişi 3 pinli.
1 adet kasa fanı kullanıyorum o da aynı şekilde 3 pinli ve anakarta bağlı.
Normalde 1650 RPM'de çalışıyordu. Yanında gelen voltaj düşürücü adaptörü kullanmama rağmen 1450 RPM'e düşebildi.
Hala yeterli değil çünkü ses yapıyor.

Sitesinde çalışma voltajı olarak 7 - 12 Volt yazıyor.
Air Series™ AF120 Performance Edition High Airflow 120mm Fan
Benim bu fanı sessizleştirmem mümkün mü?

Anakartım sadece CPU fanı kontrolü destekliyor bildiğim kadarıyla.
Anakartım MSI G41M-P33 Combo

Anakartınızın modeline göre masaüstündeki uygulamasında ya da en kötü bios'tan voltaj veya rpm ayarı yapabilirsiniz.

BIOS üzerinden fan ayarı yapabiliyor olmanız lazım ama 3pin olduğu için sadece yüzdelik dilimler olarak çalışır; %25, %50 gibi.

3 pin ile 2 pin arasında ne fark varki ?
2 pinli fanlar hız sinyali göndermiyor bildiğim kadarıyla o yüzden RPM değerini ölçemiyorsun. 3 pin ise voltaj üzerinden ayar çekebiliyorsun. 4 Pin PWM zaten kendisi otomatik olarak ayarlıyor.

2 pinli fanlar hız sinyali göndermiyor bildiğim kadarıyla o yüzden RPM değerini ölçemiyorsun. 3 pin ise voltaj üzerinden ayar çekebiliyorsun. 4 pin PWM zaten kendisi otomatik olarak ayarlıyor.

Tam olarak doğru değil 3 pinli voltaj düşürerek 4 pinli ise voltajı kesik kesik vererek.

Geri
Yukarı