Corsaır Graphite 780T kasa incelemesi

Merhaba arkadaşlar. Bugün ilk incelemem olacak. Onun için hata yaparsam kusuruma bakmayın. Gelelim incelemeye. İnceleme olarak başlıkta da belirttiğim gibi Graphıte 780T model kasayı inceleyeceğiz. Ben bu kasayı alma hikayesinden başlayarak anlatmaya başlayayım. Önceden benim kasam Corsaır Graphıte 600T model kasaydı. Ancak fan kontrol tuşu arızalandığı için hepsiburada.com'a gönderdim. Tabi onlarda servise yolladılar. Fakat bakıldı ki tamir edilemiyor aynı modelden göndermek istediler fakat stokta kalmadığı için para iadesi yaptılar o zamanlar 388 TL bir fiyatla almıştım. 388 TL para iadesi ardından üstüne 295 TL koyarak Corsaır Graphıte 780T kasayı aldım. Aslında bu kasayı almayı istiyordum önceki 600T kasam varken, demek ki bu şekilde kısmet olacakmış. Neyse şimdi bu kasanında komik bir servis hikayesi var. 780T' yi Hızlıal.com'dan aldım. Tabi kasa iki gün sonra elime ulaştı. Parçaları kasaya taktım. Başlatma tuşuna bastım ve bilgisayar açıldı. Her şey yolunda gidiyordu fakat bir sorun vardı o da fan hız kontrol düğmesi çalışmıyordu. En azından ben öyle zannediyordum. :) Sonra parçaları söküp hızlıal.com'a gönderdim. Onlar da Boğaziçi yetkili servise yolladılar. Aradan 10 gün geçti ve kasa elime ulaştı.kutusundan çıkardım ve teknik servis raporuna baktım. Test sonucunda sorun görülmedi. PSU'dan gelen SATA kablosunun kasada bulunan E-SATA kablosuna takılarak hız kontrol düğmesinin çalışacağı söyleniyordu. Tabi benim jeton o zaman attı. Ben servise göndermeden önce kasada olan SATA kablosunun ne saçma alaka kurdumsa artık sata kablosunun sıvı soğutma olan H100i 'deki sata kablosuna takıldığını düşündüm o yüzden takmayı bile denemedim. Belki gülersiniz ama böyle düşündüm.Ben de kendime gülüyorum.:ROFL: Keşke size sorsaydım. Yani uzun lafın kısası kasanın hiç arızası yoktu. Şuan çok düzgün çalışıyor.

İncelemeye fotoğraflarla birlikte başlıyoruz. Fotoğrafı cep telefonuyla yan çektim.

Fotoğraf0702.jpg

Fotoğraf0707.jpg

Kasa antistatik bir bezin içinde geldi.

Fotoğraf0708.jpg

Kasanın içinden kilitli bir poşet ve poşetin içinde kasanın aksesuar adetlerini ve kasanın parçalarını gösterin bir kılavuz bulunmakta.

Fotoğraf0710.jpg

Kasanın yan panel kapağı gördüğünüz gibi pleksi cam. Ayrıca kapağı açma kulpu çok rahat. 600T kasadan daha rahat.

Fotoğraf0711.jpg

Kasanın ön paneli bantlı şekilde geliyor. Kasada iki tane 5.25 yuva mevcut.

Fotoğraf0712.jpg

Kasanın arka tarafı. Kasanın egzoz fanı Corsaır 140 mm (14 cm) uzunluğunda.

Fotoğraf0715.jpg

Kasanın ön tarafı. Ön tarafta iki tane kırmızı ledli 14 cm'lik fanı bulunmakta. İsterseniz 3 adet 12 cm'lik fan takabilirsiniz.

Fotoğraf0718.jpg

Kasanın kablo yönetim bölümü kapaklı haldeki görünümü.

Fotoğraf0719.jpg

Kasanın üst tarafı. İsterseniz 3 adet 12 cm'lik fan isterseniz 2 adet 14 cm'lik fan takabilirsiniz. Fan yuvalarının olduğu yerlerde plastik parçalar var. Bunlar fanın titremesini azaltıyor.

Fotoğraf0773.jpg

Kasanın ön panel kapağı. Toz filtre gözenekli.

Fotoğraf0775.jpg

Kasanın üst kapağı. Toz filtre gözenekli.

Fotoğraf0723.jpg

Kasanın kablo yönetim bölümü. Üç adet SSD bölümü kablo yönetim bölümünde yer alıyor. Altı adet kablo girişlerini sağlamak amacıyla plastikli delikler bulunmakta.

Fotoğraf0724.jpg

SSD yuvalarına yakından bakış.

Fotoğraf0728.jpg

Kasanın iç bölümü.

Fotoğraf0725.jpg

Kasanın arka egzoz fanı 14 cm ölçüsünde.

Fotoğraf0726.jpg

Kasanın altı adet HDD çekmecesi bulunmakta. İhtiyacı olmayanlar üstteki HDD çekmecesini çıkarabilirler. Benim ihtiyacım olmadığı için çıkardım. Vida kutusu da HDD yuvalarının içinde geliyor.

Fotoğraf0735.jpg

Vida kutusunu beğendim.

Fotoğraf0736.jpg

Kutu içerisinden çıkan vidalar ve kablo kelepçesi.

Fotoğraf0732.jpg

HDD yuvaları.

Fotoğraf0733.jpg

SSD yuvaları.

Fotoğraf0727.jpg

Montaj için gerekli kablolar.

Fotoğraf0729.jpg

Alt tarafta bulunan toz filtreli kapak.

Fotoğraf0731.jpg

Alt tarafından görünüm. Ayak altları lastikli. Bu sayede titremeyi önlüyor.

Fotoğraf0739.jpg

Güç kaynağının alt kısmında titremeyi önleyen dört adet yuvarlak naylon parçası bulunmakta.

Fotoğraf0740.jpg

Sistem montajından sonraki görünümü.:D

Fotoğraf0741.jpg

Sisteme yakından görünüm.

Fotoğraf0742.jpg

Montaj tamamen burada bitti.

Fotoğraf0743.jpg

Çalışır halde görünümü.

Fotoğraf0750.jpg

İşte kasanın en çok beğendiğim kısmı. Fan kontrol tuşu, start /stop başlatma tuşu, reset tuşu, mikrofon girişi, kulaklık girişi, iki adet USB 2.0 ve USB 3.0 portları.. Neden en güzel kısmı olduğunu açıklamak istiyorum. Bu kısmın dizaynı özellikle start/stop tuşunu yanlış değilsem yeni çıkan spor arabaların anahtar deliği yerine bunun gibi bir tuşla arabayı çalıştırmaları. Kasaya da araba örneğinden esinlenerek bu dizaynı yapmalarını çok beğendim.

Burada inceleme bitti. Artı ve eksi yönlerini söyleyeyim. Tabi öncelikle sistemim şöyle:

Anakart: Asus LGA 775 P5G41TM-LX.
CPU: İntel Pentium Dual Core E5500 2.80 GHZ.
GPU: Asus GTX 660 192 bit 2 GB.
PSU: OCZ fatalty 750 watt
RAM: Kingston 4 GB 1333 MHZ.
Optik sürücü: Liteon DVD yazıcı okuyucu.
CPU soğutucusu: Cooler master hyper 212 EVO.
HDD: Seagate Barracuda 1 TB ve Samsung 120 GB HDD.
SSD: Samsung 840 EVO 120 GB.

Artı yönü SSD yerlerinin ayrı olması. Fan kontrol tuşu. USB 3.0 portları. Pleksiş pencere Genel olarak çok beğendim. Fakat olumsuz bir yorumum var. Olumsuz yönü sadece Corsaır'de bu sorun yok. Diğer kasa firmalarında da bu sorun var. HDD yuvalarının olması. Tabi diyeceksiniz HDD yuvalarının olması şart. Aslında diyeceğim şey HDD firmalarını da ilgilendiriyor. Şöyle bence HDD'lerin üretimi artık son bulup sadece M.2 SATA girişli SSD'ler ve şimdi kullanmış olduğumuz kutulu SSD'lerin üretimde olması ve hafıza kapasitelerinin 10 TB'a çıkarılması. Çıkarılacağı da söyleniyor. En azından HDD'lerin kaldırılmasından sonra SSD'lerin fiyatlarının HDD'lerin fiyatlarına indirilmesi. Bu sayede kasa firmaları da HDD çekmecesi yapmaktan vazgeçer ve SSD yuvalarını kablo yönetim bölümünde yapılmasını sağlarlar. Tabi boş kalan HDD yuvası yerine ne yapabilirler diye sorarsanız bence bir fan bloğu oluşturup bloğun üzerine fan girişleri yapabilirler. böylece önde atıyorum iki fan varsa iki fanda bloklarda olur toplam dört fandan hava kasanın içine girer.

Yorumum bitti. İnşallah beğenirsiniz ilk incelememi. 2016 yılında kısmet olursa skylake işlemcili sistemi toplayacağım. Bu kasaya yeni alacağım sistemi kuracağım. Sağlıcakla kalın. Bir daha ki incelemem yakında olacak.:)

Son düzenleme:
Teşekkür ederim arkadaşlar, az önce geldi kasa devasa dış kutusu var henüz açmadım :)

Arkadaşlar kasayı kurdum çok şükür beklediğimden çok çok daha büyük çıktı :) Malzeme kalitesi kabul edilebilir düzeyde kablo yönetimi gayet iyi üst ışıklı panel çok şık zaten beni cezbeden en güzel yer orasıydı. Tek sorunum var şuan bu fan kontrolcüsü PC'yi her başlattığımda üçüncü kademeden fanları çalıştırıyor. Ben 2. kademeye alıyorum yeniden başlayınca gene 3.kademeden çalışıyor bu sorunu nasıl çözebilirim kaydetmiyor sanırım seviyeyi. @ProtectYourself

Teşekkür ederim arkadaşlar, az önce geldi kasa devasa dış kutusu var henüz açmadım :)

Arkadaşlar kasayı kurdum çok şükür beklediğimden çok çok daha büyük çıktı :) Malzeme kalitesi kabul edilebilir düzeyde kablo yönetimi gayet iyi üst ışıklı panel çok şık zaten beni cezbeden en güzel yer orasıydı. Tek sorunum var şuan bu fan kontrolcüsü PC'yi her başlattığımda üçüncü kademeden fanları çalıştırıyor. Ben 2. kademeye alıyorum yeniden başlayınca gene 3.kademeden çalışıyor bu sorunu nasıl çözebilirim kaydetmiyor sanırım seviyeyi. @ProtectYourself

Evet fan kontrolcüsü hep 3. kademeden başlıyor, ben fan kontrolcüsünü kullanmıyorum. Fanları anakart üzerine bağladım fanların dönüş hızını anakart kendisi ayarlıyor.

evet kardeşim fan kontrolcüsü bende de 3. kademeden başlıyor. fakat bende de fanları ana kart ayarlıyor.

Ben sogutucu tek anakarta taktım diğer 3 fanı kontrolcüden ayarlıyorum. Bu arada arkadaşlar sizde reset ve fan kontrolcü tuşlarının(içide) ışığı yanıyor mu aşağıdaki görseldeki gibi ? Ben onları açamadım :)

Dosya Ekleri

• graphite_780t_zpsfffd4438[1].jpg
    graphite_780t_zpsfffd4438[1].jpg
    57,4 KB · Görüntüleme: 253
Ben sogutucu tek anakarta taktım diğer 3 fanı kontrolcüden ayarlıyorum. Bu arada arkadaşlar sizde reset ve fan kontrolcü tuşlarının(içide) ışığı yanıyor mu aşağıdaki görseldeki gibi ? Ben onları açamadım :)

Reset tuşu hariç hepsi yanıyor. Fan kontrolcünün ki sata kablosunu taktığında yanması lazım.

Benimde fan kontrolcünün kademe ışıkları yanıyorda bu görselde tuşun kendiside ışıklandırılmış aynı şekilde reset tuşuda.
Evet fan kontrolcünün kademe ışıkları yanıyor sadece. Senin paylaştığın görsel gibi değil. Kasanın gerçek ışıklandırma şekli ekli resimde gözükmektedir.

Dosya Ekleri

• 780T.jpg
    780T.jpg
    68,1 KB · Görüntüleme: 291
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı