Çözüldü Corsair H100i Elite Capellix kurulumu nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

blackeagle03

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Ryzen 5600X işlemcim için birazdan Corsair Elite Capellix 240mm sipariş vereceğim. Umarım ısınma sorunuma çare olur ve CPB açıkken kullanabilirim artık. Kasam Corsair 4000X. Şu an kasada 3 adet önde ve bir adet arkada egzoz falan olmak üzere 4 fan var. Bunlar kasa ile beraber gelen Ligtning Node Core ile bağlılar. Bildiğiniz gibi soğutucu ile beraber Commander Core gelecek. Ben hem soğutucunun fanlarını hem de kasa fanlarını, yani toplam 6 adet fanı Commander Core ile bağlasam sorun olur mu? Tüm fanlar iCUE uzerinden senkronize bir şekilde çalışır mı? Kasa üzerindeki fanların modeli ile soğutucu üzerindeki fanların modeli aynı mı bilmiyorum. Aynı olmasa bile sorun yaratır mı? Şu an inceledim fan modelleri aynı değil. Soğutucuda ML120, kasada yanlış bilmiyorsam SP120 model fanlar var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@blackeagle03 hocam son durum nedir?
2 tane kontrolcüyü ayrı ayrı mı bağladınız anakarttaki 2 farklı USB 2.0 portuna? Kasa ve sıvı soğutucu olarak sizinle aynı ürünleri alacağım. Herhangi bir sorun yaşar mıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

@blackeagle03 @Sir Benjamin merhaba, ben de aynı kasa ve sıvı soğutma modelinden alacağım fakat kafama takılan bir şey var ve yardımcı olabilirseniz gerçekten sevinirim.
Kasanın dahili lightning Core kontrolcüsü var ve bu sadece RGB kontrolü sağlıyor. Eğer bu cihaza sıvı soğutmanın fanlarını takarsam muhtemelen sadece RGB ışıkları kontrol edebilirim ve fan hızını kontrol edemem. Peki sıvı soğutma ile gelen commander Core kontrolcüsüne hem sıvı soğutmanın hem de kasanın fanlarını taksam olur mu? Hem RGB'yi hem de fan hızlarını böyle kontrol edebilir miyim? Kasa ve sıvı soğutma farklı fan modellerine sahip. Bir sorun olur mu bu şekilde? Ya da 2 kontrolcüyü de aynı anda kullanabilir miyim? Veyahut başka bir tavsiyeniz var mı? Teşekkürler.

Evet ikisini de ayni anda kullanabilirsiniz. Sivi sogutucu icinden cikan commander Core uzerinden kasadaki 4 fani ve sivi sogutmanin fanlarini baglayin. Hem RGB hem hiz ayarini yapabilirsiniz bu sekilde. Kasa uzerinde bulunan kontrolcude de bende sadece PSU'nun fani bagli. Bu sekilde hepsine erisim saglayabiliyorum iCUE uzerinden.
Bu şekilde kurdum. Sanırım doğru yaptım. 2 kablodan birisi arkadaki konnektöre gidecek. Diğeri nereye tam bilmiyorum. Bir de bu soketleri çok sıkmamışımdır sanırım. Ne kadar sıkmamız gerekiyor.
@Sir Benjamin hocam yorumunuz nedir?

Yönü doğru ama fan kablolarının öne doğru yapmışsın arka kısımda kablo geçiş delikleri yok mu?

O zaman fanın yönünü çevir kablolar arka kısımdan tak daha güzel gözükür bu şekil çirkin çıkmış.
Hocam anlatamadım sanırım, kablolar zaten arkadan geçiyor. Dediğiniz gibi yaptım çoktan :)
Soğutucudan çok memnunum. Bu kadar fark edeceğini düşünmemiştim
Hocam selam tekrar. Soğutucu çok güzel çalışıyor gerçekten. Ben ekstra olarak 3 adet ml120 pro rgb aldım. Yanında gelen aletleri kullanmadan direkt olarak sıvı soğutmanın yanında gelen cihaza bağladım ve icue üzerinde fan 3-4-5 olarak gözüküyor şu anda. Fakat sıvı soğutma fanları balanced modunda 300-400 rpm arasında dönerken, aldığım fanlar 200-300 arasında. Extreme moduna alıyorum hepsini, sıvı soğutmanın fanların 1000 küsür oluyor. Diğer 3’lü 600lerde kalıyor. Sıcaklığa göre kendisi mi artıyor yoksa bir problem mi var hocam.

Son düzenleme:
Hocam anlatamadım sanırım, kablolar zaten arkadan geçiyor. Dediğiniz gibi yaptım çoktan :)

Hocam selam tekrar. Soğutucu çok güzel çalışıyor gerçekten. Ben ekstra olarak 3 adet ml120 pro rgb aldım. Yanında gelen aletleri kullanmadan direkt olarak sıvı soğutmanın yanında gelen cihaza bağladım ve icue üzerinde fan 3-4-5 olarak gözüküyor şu anda. Fakat sıvı soğutma fanları balanced modunda 300-400 rpm arasında dönerken, aldığım fanlar 200-300 arasında. Extreme moduna alıyorum hepsini, sıvı soğutmanın fanların 1000 küsür oluyor. Diğer 3’lü 600lerde kalıyor. Sıcaklığa göre kendisi mi artıyor yoksa bir problem mi var hocam.
Bir fikrim yok malesef. Bağlantıları düzgün yaptığınıza emin misiniz, rgb ve pwm bağlantılarını? 600 rpm düşük çok. Oyun içindeyken test edin bir de? Ya da sistem yük altındayken.

Bir fikrim yok malesef. Bağlantıları düzgün yaptığınıza emin misiniz, rgb ve pwm bağlantılarını? 600 rpm düşük çok. Oyun içindeyken test edin bir de? Ya da sistem yük altındayken.
Kendi kendisine halloldu hocam valla bende anlamadım. Şu an tümü aynı hızlarda dönüyor aşağı yukarı. Ama pump hep 2200 ve 2400 arasında sessiz moda bile alsam. Sizde de öyle mi?

Bir de sağlam bir oyuna girdiğinizde buradan icue ekran görüntüsü paylaşsanız buradan. Ben de bakayım fark var mı diye arada.

Bende 4000x kasa var. Onun üzerindeki fanlar ve soğutucu ile böyle bir sorun yaşamadım. Birazdan bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır. Hatta bu konu ile ilgili yeni bir konu açarsanız, Corsair ekosistemi kullanan arkadaşlar hemen yardımcı olurlar.
Kendi kendisine halloldu hocam valla bende anlamadım. Şu an tümü aynı hızlarda dönüyor aşağı yukarı. Ama pump hep 2200 ve 2400 arasında sessiz moda bile alsam. Sizde de öyle mi?

Bir de sağlam bir oyuna girdiğinizde buradan icue ekran görüntüsü paylaşsanız buradan. Ben de bakayım fark var mı diye arada.
Hocam pompa hızı bende de öyle içiniz rahat olsun. Fanlarda sıcaklığa göre artıyor. Extreme ayarlarda RDR2'de şu an bendeki durum bu şekilde. Sizde sistem biraz yük altındayken test edin. Bence 600 rpm üstüne çıkacaktır.
Bende 4000x kasa var. Onun üzerindeki fanlar ve soğutucu ile böyle bir sorun yaşamadım. Birazdan bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır. Hatta bu konu ile ilgili yeni bir konu açarsanız, Corsair ekosistemi kullanan arkadaşlar hemen yardımcı olurlar.

Hocam pompa hızı bende de öyle içiniz rahat olsun. Fanlarda sıcaklığa göre artıyor. Extreme ayarlarda RDR2'de şu an bendeki durum bu şekilde. Sizde sistem biraz yük altındayken test edin. Bence 600 rpm üstüne çıkacaktır.
Fan 3-4-5-6 1400 rpmlere kadar çıktı oyun içinde. Bilginize.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    59 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:

Geri
Yukarı