İnceleme Corsair HS 35 kulaklık

Technopat'tan herkese merhaba! Ben Kaspersky Kullanıcısı. Bugün sizlerle birlikte Corsair HS 35 kulaklığı inceleyeceğiz.

Öncelikle ürünü kargo kartonundan çıkartalım.

1610186653524.jpeg

1610189224490.jpeg

Kulaklık bizi şu şekilde jelatinli bir kutuyla karşılıyor.

Jelatininden kutuyu çıkartalım.

Kutu bizi şu şekilde karşıladı:
1610186784718.jpeg

Kulaklığın üst kapakçığı da bizi şu şekilde karşılıyor:
1610186878581.jpeg

Burada, "Never Mıss A Beat" yazdığını gördük.

Kutunun arka yüzünü de görelim:
1610186976023.jpeg

Kutunun üst kapakçığını kaldırınca bizi kaliteli plastik malzemenin içinde kulaklığın kendisi karşıladı:
1610187286848.jpeg

Kulaklığın kabındaki koruma kelepçesi sol taraftaki gibi gömülü durumdaydı ve açmak için biraz uğraştım.

1610187417518.jpeg

Kulaklık güzelce jelatinlenmiş bir şekilde bizleri karşıladı.

Kafa bandı ve kulak pedleri örgülü bir kumaştan oluşuyor:
1610187534184.jpeg

Beyaz nem emicinin olduğu bölümden Y ayırıcı ve kullanmak için de bir mikrofon çıkıyor:
1610187644633.jpeg

1610187685187.jpeg

Kulaklığın içinden her zamanki gibi okumadığımız iki ayrı kağıt ve kutulanmak için plastik kablo kelepçesi yardımı ile sarılmış kulaklıktan ayrılamaz jack kablosu çıkıyor.

Mikrofonu nasıl takarım?
Mikrofonu takmak için kulaklık üzerindeki, mikrofon yuvasındaki tıpayı almanız gerekli ilk olarak.

Üründeki tıpa bu:
1610188593952.jpeg

Tıpayı sökünce bu şekilde bir manzarayla karşılaşacaksınız:
1610188733041.jpeg

Kulaklık içinden çıkan mikrofonu buraya takın.

Kulaklık içinden çıkan mikrofon:
1610188997516.jpeg

Mikrofonu kullanırken sağa sola oynaması mümkün değil. Girintili çıkıntılı yapıda özel kilit sistemiyle tasarlanmış.

Ürün büyük bir Hepsiburada kartonunda gönderildiği halde bile (zaten Hepsiburada kartonunun bir kısmı içe göçmüş) kulaklığın kendi kutusunda dahi sırf Hepsiburada ve Aras Kargo kaynaklı iki ezik vardı:
1610189419303.jpeg

1610189587733.jpeg

Kulaklığın kendi kutusunun zaten jelatinli olması ve dışında kocaman ayrı kutuyla da kargolandığı halde yolda kutunun aldığı hasarları gösterdim.
Neyse ki kulaklığın kendisine bir zarar gelmemiş. Corsair'in çok jelatinlemesi sayesinde olduğunu düşünüyorum.

Hazırsanız değerlendirmeye geçelim:

Artılar:
+ Aşırı pahalı olmaması.
+ Kafa bandı olması.
+ Mikrofonlu olması.
+ 5 dakikada közlememesi.
+ Seslerde oynama yaptığını hissetmedim.
+ PC, 3.5 MM Jack girişli cihazlar, Xbox One, PlayStation ve switch ile kullanılabilmesi.
+ Kulaklık üzerinde aktif şekilde çalışan ses açma kısma, mikrofon açma kapama düğmeleri olması. (düğme içeri doğruyken mikrofon kapalı, düğme dışarıya doğruyken mikrofon açıktır)
+ 10 yıl içerisinde eskittiğim iki kulak üstü kulaklık ve 5 kulak içi kulaklıktan daha yüksek ses verebiliyor.
+ Kulak pedleri 3 santim kadar ileri hareket ettirilebiliyor.
+ Kafa bandı ve kulak pedlerinden tutup kulaklığı çekerek kulaklık biraz uzatılablir.

Eksiler:
- Yazılım ve yazılım desteği yok!
- Konuşurken sesle birlikte ağzınızdan çıkan rüzgar sesini de alıp arkada püfür püfür diye sese neden oluyor. Çözmek için iki dudağınızdan, çenenize daha yakın olan alt dudağın hemen altına (gamzenize) konumlandırın. Ben bu şekilde püfür püfür sesini oldukça azalttım.
- Mikrofon, sizin sesinizi olduğundan boğuk, biraz bulanık ve daha tiz bir hale getiriyor.
- Sanal ya da gerçek 8 kanallı ses yok.
- Kesinlikle bu mikrofonla yayın açılmasını önermem. Ama EBA Canlı ders, Zoom, Teamlink, Microsoft Team, Google Meets gibi kullanımlarda iş görür. Skype'da ailenizle görüşme sağlarken de iş görebilir.
- Bu mikrofonla yeni biriyle tanışmanızı önermem. Sesinizi olduğundan daha kötü olarak belleyebilirler.
- 45 dakikadan fazlası kulakları ısıtıyor, kafanızda 150 sayfa kitap taşıyorsunuz gibi dikkatinizi kafanızdaki ağırlığa çekebiliyor.
- Yüksek sesle bir şey dinlemeye çalışmayın.
- Kulaklığın her renginden ayırıcı çıkmıyor. Daha güzel renkleri olsa da, ayırıcıya da ilave para vermemek için siyah renk tercih etmelisiniz. Siyah dışındaki renkleri tercih etmek mikrofon ve kulaklık girişleri ayrı bilgisayarlarda -ayırıcı da satın alınmazsa- sorun oluşturabilir.
- Kulaklıkta dinlediklerinize yakınınızda durmakta olan başka kişiler de kulak misafiri olabilir.
- Kulak pedleri ile kafa bandı arasında kalan plastiğin arasındaki çizginin olduğu yeri çekiştirip 4-5 santimetre kadar gri metaller gözükene kadar esnetmeden kullanmaya kalkarsanız kafaya baskı yapar ve kulaklık kırılabilir.
- Kafanıza sığmayabilir.
- Pandemi zamanı siz de saç uzatanlardansanız kafanıza sığmayabilir, ya da kafanızdaki varlığını size hissettirir.
- Sesler parazit yapıyor. Çözmek için, ses düzeyi karıştırıcısı menüsünden mikrofon sesini kapatın. Ya da bir şey dinlerken kulaklık üzerindeki butondan mikrofon sesini kapatın.
- Kulaklığı bir süre kullandıktan sonra kafa bandı cilt yağına karşı çok hassas olduğu için bir miktar grileşiyor:
1610193195931.jpeg

-Kulaklığın kumaşları koyduğunuz yerde en ufak toz zerresi ve tüycük varsa istisnasızz hepsini özenle toplayıp beyazlaşıyor:
1610193436878.jpeg

Ben Kaspersky Kullanıcısı. 15 sene içinde 3. kulaküstü kulaklığım olan Corsair HS 35'i inceledim. Sorularınız olursa cevaplayabilirim.
Konuda atladığım bir nokta olduysa daha sonra ekleyebilirim. Sizin de belirtmeniz daha hızlı ekleme yapmama katkıda bulunacaktır.

Bir sonraki incelememe kadar kendinize çok iyi bakın, hoşçakalın :)

Edit 1: İki ufak yazım hatası giderildi.

Dosya Ekleri

• 1610189574938.jpeg
    1610189574938.jpeg
    200,8 KB · Görüntüleme: 45
  • 1610189589171.jpeg
    1610189589171.jpeg
    201,1 KB · Görüntüleme: 56
  • 1610193393973.jpeg
    1610193393973.jpeg
    129,4 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:
Güle güle kullanın. Eksi kısmındaki bazı şeylere katılmıyorum.
  • 3.5mm kulaklıkta yazılım zaten olması çok zor. SS bir kere yaptı yapacağına bin pişman oldu.
  • Ucuz kulaklıklarsa sanal ses desteği çokta bir işe yaramıyor. Buna da eksi demek haksızlık olur.
  • Kulak üstü kulaklık yüksek ses veriyorsa dışardakilerin duyması gayet doğal bir durum.
  • 3.5mm kulaklıklarda kulaklık kadar anakarttaki ses yongası da önemli.
Ek olarak kulaklık konforu kişiden kişiye değişiyor, bu yüzden konfor açısından genel olarak bir kulaklığa yorum yapmak çok doğru olmayabiliyor. Mesela ben Logitech kulakları takamıyorum kafamın üstünde öyle bir baskı yapıyor ki fakat arkadaşım için inanılmaz rahat, bu durum tamamiyle kafa yapısıyla alakalı. Arctis serisi kulaklığı bile konforlu bulmayan var.

Gayet güzel ve detaylı bir inceleme olmuş. Ellerinize sağlık. Ekleyeceğim birkaç şey var.

- Konuşurken sesle birlikte ağzınızdan çıkan rüzgar sesini de alıp arkada püfür püfür diye sese neden oluyor. Çözmek için iki dudağınızdan, çenenize daha yakın olan alt dudağın hemen altına (gamzenize) konumlandırın. Ben bu şekilde püfür püfür sesini oldukça azalttım.
Evet, bu doğru. Bunun bir çözümü daha var diye biliyorum. Mikrofona küçük bir sünger takarak bunu halledebiliyorsunuz.
- Yüksek sesle bir şey dinlemeye çalışmayın.
Neden?
- Kulaklıkta dinlediklerinize yakınınızda durmakta olan başka kişiler de kulak misafiri olabilir.
Dibimde ağabeyim olmasına rağmen sesleri duymadığını söylüyor.

Hocam konuyu hortlatmış gibi olacağım ama birkaç sorum olacak benim için mikrofonun iyi olması önemli değil arkadaşlarıma sesim nasıl giderse gitsin banane fakat konfor ve oyunlarda ses kasmak önemli benim için 6-7 saat kullanımda kulakları ağrıtıyor mu onu söyler misin eski kulaklığım Rampage suni derili ucuz bir kulaklıktı beklentim sadece konfor sizce nasıl konforu?

@loncon HS35 kullanıcısıyım. Bu kulaklık ile oyunlarda iyi ses kasılıyor. Kullandıkça esnediği için başlarda rahatsız etse de daha sonrasında varlığı çok fazla hissedilmiyor. Kulaklık padleri kumaş olduğu için suni deri kadar ısıtmıyor. Bana göre konforlu sayılır.

@loncon HS35 kullanıcısıyım. Bu kulaklık ile oyunlarda iyi ses kasılıyor. Kullandıkça esnediği için başlarda rahatsız etse de daha sonrasında varlığı çok fazla hissedilmiyor. Kulaklık padleri kumaş olduğu için suni deri kadar ısıtmıyor. Bana göre konforlu sayılır.
Teşekkürler hocam cevap için bir kaç soru daha aklıma geldi. Cevaplarsanız çok memnun olurum. Bu hs 35 kulaklığın yeşili şuan indirimde fakat siyahı ile nerdeyse arasında 200 tl fark var bunun nedeni donanımsal olarak farklı oldukları için mi? Bide hocam Tom Clancy Rainbow Six Eige oynuyorum ben genelde windows sonic açmalımıyım ses kasmak için yoksa stereo olarak kullanmaya devam mı ediyim?

Yeşili şuan indirimde fakat siyahı ile nerdeyse arasında 200 tl fark var bunun nedeni donanımsal olarak farklı oldukları için mi?

Donanımsal pek bir fark yok. Siyah dışında diğerlerinde ayırıcı kablo çıkmıyor ve kulaklığın kablo uzunluğu 1,5 metre. Siyah olanın 1,8 metre. Fark bu. Fiyatı neden o kadar fazla değişiyor bilmiyorum.
Windows sonic açmalımıyım ses kasmak için yoksa stereo olarak kullanmaya devam mı ediyim?

Stereo her zaman iyidir ancak yine de yazılımsal etkiler konusunda fikrim yok.

Geri
Yukarı