Corsair HS50 vs. Arctis 3 Karşılaştırması

Merhaba dostlar, orta seviyede sürekli olarak kararsız kalınan iki kulaklığı az çok karşılaştıracağım. Ufak da olsa aklınızda fikir oluşur umarım.

Aslında karşılaştırmaya fotoğraf ekleyecektim fakat maalesef işe gittiğimden dolayı her gün boş olmuyorum. İadenin son günü olduğu için göndermek zorunda kaldım HS50'yi.

Öncelikle Arctis 3'ü yaklaşık olarak iki aydır kullanıyorum. Sol kulağından az ses vermeye başlayınca garantiye göndermek istedim. O sırada kulaksıksız kalmamak için almadan önce
Arasında kaldığım HS50'yi 290 TL'ye sipariş ettim. İki haftalık sürede yaklaşık 4 gün kullanmaya vaktim oldu. Geçelim karşılaştırmaya.

Kutu Tasarımı
Her incelemede olduğu gibi ilk önce kutu tasarımlarına bakalım. Fotoğraf olmadan ne kadar işinize yarar bilemem ama iki kutuda da ürünün özellikleri
Sade bir şekilde ve anlaşılır şekilde verilmiş. Şıklık olarak benim gözümde kesinlikle HS50'nin kutusu daha şık duruyor. Kişişel olarak değişebilecek bir şey bu tabii.

Paket İçeriği
Arctis 3 kutusunun içinden 1.8 metre Y kablo ve kualklığın ana kablosu çıkıyor. HS50'de de aynı şekilde fakat HS50'nin Y kablosu kısa. Ek olarak HS50'nin kendi kablosu Arctis 3'ün kablosundan uzun.

Mikrofon Kalitesi
Mikrofona gelecek olursak Arctis 3'ün mikrofonu sesi az da olsa robotlaştırıyor. Discord'da konuşurken arkadaşlarım burnumun tıkalı gibi konuştuğunu söylediler.
İlk başlarda bana öyle gelmedi fakat HS50'nin mikrofonuyla karşılaştırınca az da olsa sesi robotlaştırdığını fark ettim. Merak etmeyin bu öyle çok fazla rahatsız edici bir şey değil,
Hatta bazılarınız anlamayabilir bile.

Ses Kalitesi
Müzik ve müzikte bass sevenler için söyleyecek olursam HS50 burada Arctis 3'ü geçmeyi başarmış. HS50 sizi müzik dinlerken tatmin edebilir, Arctis 3'te ise bu bazılarını pek memnun etmiyor. İlk başlarda ben de memnun olmamıştım ama kullandıkça alıştığımdan mıdır bilemem ama memnun etmeye başladı. Telefon da ise en belli fark HS50'nin beat'leri müzisyenin sesine göre boğuklaştırması diyebilirim. Tam olarak boğuklaştırma da diyemem aslında ama beat sesi altta kalıyor. Arctis 3'te ise bu yok PC'de aldığınız sesi alıyorsunuz. Hatta ben telefondaki performansını daha çok beğendim diyebilirim. Ses kasma konusuna gelecek olursak maalesef HS50'de deneyemedim çok fazla online oyun oynamadığımdan.
Arctis 3'te ise sesin nereden geldiğini anlayabiliyorsunuz fakat ben nedense kestiremiyorum fazla. 2 senedir online oyun oynamayı bıraktığımdan ses kasma konusunda zayıflamış olabilirim belki.

Fiziksel Özellikler ve Rahatlık
Fiziksel yapı olarak HS50 modeli 2013'ten kalma Çin markalarında gördüğüm yapıyı kullanıyor. Kafa bandı ayarlama kısmı olsun, kulaklığın direk kafaya temas etmesi olsun bunlar çok eskiden kalma bir tasarım. Arctis 3 ise HS50'ye göre daha yeni bir yapı ve tasarım sunuyor. Kulaklığın kendisinin değmemesi için kafa bandına sahip olması, boyuna asıldığında kulakçıkların aşağı doğru hareket edilebilmesi ( ayrıca çantada taşınması için kolaylık sağlıyor) ve mikrofonun gizlenilebilir olması. HS50'de mikrofon takıp çıkartmalı maalesef ki. Eğer küçük şeyleri kolay kaybeden biriyseniz bu sizin için eksi olacak bir özellik.

Rahatlığa gelecek olursak HS50'nin yukarıda bahsettiğim gibi eski bir yapıya sahip olmasından dolayı rahat olduğunu söyleyemem. İlk taktığım 2 gün işkence gibi gelmişti yaptığı baskı. Sonraki taktığım günlerde ise başımdayken ağrı hissetmiyordum fakat çıkarınca çok fazla hissettiriyordu. Ayrı olarak kulağın arkasındaki (yanlış hatırlamıyorsam ismi buydu) kıkırdak kemiğine baskı uyguluyor. Bu da ağrımasına sebep oluyor. Ağrı hem takılıyken hem de çıakrdıktan sonra devam ediyor. Çıkardıktan sonra daha çok sızlamaya başlamıştı ben de. Arctis 3 ise bu konuda yastık gibi. İlk aldığım 3 gün kafa bandına alışamadığımdan çok rahatsız ediyordu. Forumda rahatlığıyla o kadar övülen kulaklığın kafamı ağrıtması da canımı sıkmıştı haliyle fakat ondan sonra kulaklık çok yumuşak gelmeye başladı. Son olarak HS50 deri ped kullanmasından dolayı 10 dakika sonra kulaklarınızda ter damlalarını hissediyorsunuz. Yani sıcak mevsimlerde katlanılmaz bir hal alıyor. Arctis 3'te ise terleme oluyor fakat çok az. Onu da pedler emiyor zaten. Bunu dediğimden dolayı korkmayın pedlerde bir ıslaklık hissetmiyorsunuz, sadece nem oluyor.

Ses İzolasyonu
HS50 ses izolasyonu konusunda Arctis 3'e karşı bayağı iyi durumda. En büyük sebebi de kulaklık pedlerinin deri olması. Arctis 3 ile normal bir video izlerken (müziksiz muhabbet videoları vs. ) Çıkardığınız ufak sesleri bile duyabiliyorsunuz.
Kulaklık kafanıza takılıyken de kendi sesinizi yine duyuyorsunuz. HS50'de ise bunlara rastlamadım sevdiğim insanların muhabbet ettiği videoları izlerken bile çıkardığım sesleri duymadım, bunu en aza indirmeyi başarabilen bir kulaklık. Şunu da belirteyim Arctis 3'ü hoparlör niyetine kullanabilirsiniz son seste olmasa dahi. HS50'de ise son sese ne kadar yaklaşırsa o kadar oluyor diyebilirim ama net alamıyorsunuz sesleri. Arctis 3 daha fazla ses veriyor hoparlör olarak düşünürsek.

Kimler, Hangisini Almalı?
Sadece film izlerim ve ara sıra oyun oynarım diyorsanız, Arctis 3.
Günde 4 saat ve üzeri kulaklık takarım diyorsanız, Arctis 3.
Sadece akşamları 2 saat bilgisayar başında olabiliyorum diyorsanız, HS50.
Tüm boş zamanlarım da oyun oynarım diyorsanız, Arctis 3.
Müzik dinlemeyi ve bassları seviyorum diyorsanız, HS50.
Kulaklığı bilgisayar dışında uzun yolculuklarda kullanacağım diyorsanız, Arctis 3.

Eklemek istediğim bir şey daha var. Herkesin kafa yapısı aynı değil ve ben HS50'yi çok fazla kullanma şansına sahip olamadım. HS50 almayı düşünüyorsanız kulaklığı alıp en az 1 hafta kullanmanızı öneririm. Eğer size rahat geliyorsa gerisini dert etmenize gerek yok. Gelmiyorsa da zaten iade etme hakkınız var.

Fiyatları ise HS50 en düşük 290'a gördüm. Arctis 3 indirimlerde 350 TL'ye bulunabiliyor. Bu karşılaştırmayı HS60'a da referans olarak alabilirsiniz tek farkı ses kartı. O da indirimlerde 400 TL'ye bulunabiliyor.

Umarım kafanızda bir fikir oluşturmuşumdur. İlk karşılaştırmam, olabildiğince detaya girmemeye çalıştım ama karışık olabilir. Aklınıza takılan veya merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende Arctis 3 kullanıyorum ve sırf yazılımı için kulaklığı satıp HS50 veya üstü bir kulaklık alacağım. Arctis 3 te 7.1 etkinleştirmek için kullandığımız Steelseries Engine 3 yazılımı sorunlu bir yazılım. Oyunlarda mouse lag yapıyor. Realtek ile uyumsuzluk çıkarıyor fakat çözümü var. Oyun oynarken durduk yere sistem donuyor ve yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Bunlara katlanılabilinirse ses kalitesi gerçekten çok güzel. Fakat bunları yaşamak istemiyorsanız Windows Sonic ile kulaklığı kullanıyorsunuz ve sonra karşımıza "Arctis 3 ses az geliyor" gibi sorular geliyor.

Bende Arctis 3 kullanıyorum ve sırf yazılımı için kulaklığı satıp HS50 veya üstü bir kulaklık alacağım. Arctis 3 te 7.1 etkinleştirmek için kullandığımız Steelseries Engine 3 yazılımı sorunlu bir yazılım. Oyunlarda mouse lag yapıyor. Realtek ile uyumsuzluk çıkarıyor fakat çözümü var. Oyun oynarken durduk yere sistem donuyor ve yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Bunlara katlanılabilinirse ses kalitesi gerçekten çok güzel. Fakat bunları yaşamak istemiyorsanız Windows Sonic ile kulaklığı kullanıyorsunuz ve sonra karşımıza "Arctis 3 ses az geliyor" gibi sorular geliyor.
En iyisi hiç yazılımı kullanmayıp Realtek ile ayar yapmak. Ben o şekilde kullanıyorum tatmin edici bir deneyim sunuyor. Ama kendi yazılımıyla uğraşmak cidden insanı sinir hastası yapar.

Asus Orion Pro nasıldır acaba? Ben de onu düşünüyorum bu sıralar, 1-2 haftaya kulaklık alacağım. Oyun için ve 350 TL üstü vermek istemiyorum.
Ve Arctis Raw ile HyperX Cloud Stinger nasıl acaba. Hangisini tercih etsem?

Asus Orion Pro nasıldır acaba? Ben de onu düşünüyorum bu sıralar, 1-2 haftaya kulaklık alacağım. Oyun için ve 350 TL üstü vermek istemiyorum.
Ve Arctis Raw ile HyperX Cloud Stinger nasıl acaba. Hangisini tercih etsem?
Çok eski bir kulaklık hocam. Hala satışta olması garip biraz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı