Corsair iCUE 220t fan sorunu

mustafabildik13

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhaba,

Corsair iCUE 220t kasayı yeni aldım ve ekstra 1 fan daha ekledim. Öndeki 3 fan bir kontrolcüye bağlı ve SATA güç kablosu takılı olduğu halde RGB yanıyor fakat fanlar dönmüyor. Fanların anakart kablolarını taktığımda dönüyor, ancak anakartımda 3 sistem fan girişi var, kasada 4 fan mevcut. İnceleme videolarını izlediğimde hiç kimse öndeki 3 fanı anakarta bağlamamış. Ben mi yanlış veya eksik bir şey yapıyorum. Sabahtan beri uğraşıyorum, sinirimi bozdu. Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler şimdiden.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    144,1 KB · Görüntüleme: 73
  • image.jpg
    image.jpg
    152,2 KB · Görüntüleme: 53
  • image.jpg
    image.jpg
    131,7 KB · Görüntüleme: 79
Yanlış bilgi
Kontrolcü üzerinde 6 giriş yuvası var. Bunların 3'ü RGB için diğer üçüyse fanın dönmesini sağlamak için. Bu 6 yuvanın da takılı ve tam oturduğundan emin olun. Kontrolcüden uzanan 2 adet güç besleme kablosu olması muhtemel. Bu kablolarında güç kaynağından gelen kablolarla birleştiğinden/kenetlendiğinden emin olun. Kontrolcü üzerinde herhangi bir switch varsa (Fan hızı ayarlamaya yarayan) onu ayarlayın. Bazı kontrolcüler de düşük-orta-yüksek hız ayarlayabilmek için kontrolcü üzerinde switch bulunur.

Fanları birbirine ekleyip en sonunda sadece 1 anakart girişine takamıyor musunuz?
Birbirine ekleyebileceğim bir aparat yok maalesef.
Kontrolcü üzerinde 6 giriş yuvası var. Bunların 3'ü RGB için diğer üçüyse fanın dönmesini sağlamak için. Bu 6 yuvanın da takılı ve tam oturduğundan emin olun. Kontrolcüden uzanan 2 adet güç besleme kablosu olması muhtemel. Bu kablolarında güç kaynağından gelen kablolarla birleştiğinden/kenetlendiğinden emin olun. Kontrolcü üzerinde herhangi bir switch varsa (Fan hızı ayarlamaya yarayan) onu ayarlayın. Bazı kontrolcüler de düşük-orta-yüksek hız ayarlayabilmek için kontrolcü üzerinde switch bulunur.
Söylediğinizi kontrol ettim ama bu kontrolcü öyle değil sanırım. 6 port var ve hepsi fanların RGB kontrolü için. Güç aldığı SATA kablosu bağlı ve anakarta bağlanması gereken USB portunu da bağladım. SATA güç kablosu sadece ışığını yakıyor, dönmesini sağlamıyor, anlayamadım.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    133,2 KB · Görüntüleme: 57
Anladığım kadarıyla siz öndeki fanların sadece ışıklandırma girişini bağlamışsınız. Eğer kasanızda fanlar için kontrolcü yoksa fan kontrolcüsü almalısınız.

Anladığım kadarıyla siz öndeki fanların sadece ışıklandırma girişini bağlamışsınız. Eğer kasanızda fanlar için kontrolcü yoksa fan kontrolcüsü almalısınız.
Evet onu anlatmaya çalışmıştım aslında. Arkadaki kontrolcü sadece RGB kontrolü sağlıyor, fanların dönmesini sağlayan başka bir birleştirici yok. Kasa içinde 4 fan var şu an, anakartımda 3 fan bağlantısı mevcut. Bağladığımda fanlar çalışıyor, 1 tanesi yine dışarda kalıyor. Birleştirici bir şey satın almam gerekecek gibi maalesef.

Paylaştığım iki ürüne bakabilirsiniz. Ben de aynı markanın hız ayarlı fan çoklayıcısını kullanıyorum.

Çok teşekkür ederim yardımın için. Bunlardan birini almak zorundayım. Kasaya bu kadar para verip fanları çalıştırmak için ekstra ihtiyaç olması çok komik. Koskoca firmalardan beklenmeyecek hareketler :)) Hatayı kendimde arıyordum, bu firmalar böyle mantıksız işler yapmaz diye düşünmüştüm. Ama tam da kabul edemediğim gibi çıktı maalesef.

Geri
Yukarı