Corsair iCUE 4000X kasaya egzoz fanı takma

vanhalen

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar;

Sinerji bilgisayardan Sinerji-Ultimate hazır sistemini satın aldım ve bu sisteme Corsair H100x240 mm sıvı soğutma ekledim. Ancak yaptığım araştırmada kasada egzoz fanı olmadığını ve kendim eklemem gerektiğini fark ettim ama sanırım sistemde kullandığım anakart olan Gigabyte B550M S2H ana kartta 3 adet fan pim başlığı mevcut ve bunlara ise kasanın önündeki 3 fan bağlanacak. Bu sisteme Corsair iCUE SP120 RGB Elite 120 mm fanı egzoz fanı olarak anakarta bağlantısını yapabilir miyim? Bu sistemde egzoz fanına gerek var mıdır? Yapabiliyor isem ana kartta hangi pime bağlantısını yapmalıyım? Sizlerin de önerebileceği uygun fiyatlı egzoz fanı olarak kullanabileceğim fan tavsiyeniz var ise iletebilir misiniz? Yardımcı olabilir misiniz?

Corsair iCUE SP120 RGB Elite 120 mm Fan

Mevcutta bir Corsair kontrolcünüz var mı node pro vb. gibi? Kasa ile gelmiş olabilir. İlk önce onu kontrol edin, eğer fanları takabileceğiniz bir kontrolcünüz yoksa zaten istediğiniz gibi rgb'yi de ayarlayamazsınız iCue üzerinden.
Ayrıca en son SP serisi fanlar statik basınç odaklıydı ve radyatörlerde kullanılıyordu. Yeni seri de hala öyle mi bilmiyorum ama hava akışı için alacaksanız ve Corsair kontrolcünüz varsa LL ya da QL serisi fanlardan alabilirsiniz.

Corsair kontrolcünüz ya da marka takıntınız da yoksa herhangi bir fan alıp, Y splitter kablo ile anakarttaki bir fan header'a 3 taneye kadar fan bağlayabilirsiniz. Fazla fan header olmamasını bu şekilde çözersiniz.

Fan çoklayıcı kablo alarak bağlantı yapabilirsiniz, sadece sizin sisteme değil diğer sistemlere de egzoz fan gerekli (içeride ki sıcak havanın çıkışını sağlamak için). Fan önerisi yapamam maalesef. Hayırlı olsun.

Kasa içerisinde SP120 RGB Elite serisi fanlar var. Yani aynısından aldığınızda var olan kontrolcü üzerinden eş zamanlı aydınlatma sağlarsınız. PWM kontrolleri de bulunuyor. Bir tane Arctic Fan Hub gibi bir çoklayıcı alıp bu fanları cihaza bağladıktan sonra çıkış kablosunu da anakarta takın. Bu sayede hız senkronizasyonu da elde edersiniz.

Cevaplarınız için teşekkürler. Çoklayıcı olarak önerebileceğiniz bir ürün var mıdır? 20-30 TL’ye çoklayıcılar var ancak ne kadar sağlıklı ürünler bilemedim açıkçası.

Cevaplarınız için teşekkürler. Çoklayıcı olarak önerebileceğiniz bir ürün var mıdır? 20-30 TL’ye çoklayıcılar var ancak ne kadar sağlıklı ürünler bilemedim açıkçası.
Çok portlu bir şey alabilirsiniz

Çok portlu bir şey alabilirsiniz

Öneriniz için teşekkür ederim. Sinerji ile görüştüğümde kasanın arkasında bağlantı için güç hub’ı olacağını belirttiler. Nasıl olacak kasa gelince göreceğim artık.

Öneriniz için teşekkür ederim. Sinerji ile görüştüğümde kasanın arkasında bağlantı için giriş olacağını belirttiler bu fanı psu’ya bağlayabilir miyim? Güç kaynağım gigabyte p750gm bu arada.
Sinerji size haricen fan çoklayıcı sunacaksa onu bilemiyorum. Ama 4000X bir fan çoklayıcı ile gelmez. İçinde RGB ışıklandırmalar için bir kontrolcü bulunur. Bunu da anakartınıza bağlayıp iCUE üzerinden kontrol edersiniz.

Sinerji size haricen fan çoklayıcı sunacaksa onu bilemiyorum. Ama 4000X bir fan çoklayıcı ile gelmez. İçinde RGB ışıklandırmalar için bir kontrolcü bulunur. Bunu da anakartınıza bağlayıp iCUE üzerinden kontrol edersiniz.
Bende sizin dediğiniz gibi olduğunu bildiğimden onlara danıştım anakartta fan için boşta bir pwm portu var mı diye onlarda bana kasanın arkasında güç için bir hub var dediler. Umarım doğru söylemişlerdir. Ekstra hub maliyeti oluşmaz.

Bende sizin dediğiniz gibi olduğunu bildiğimden onlara danıştım anakartta fan için boşta bir pwm portu var mı diye onlarda bana kasanın arkasında güç için bir hub var dediler. Umarım doğru söylemişlerdir. Ekstra hub maliyeti oluşmaz.
Bu konuda da bir konuşma geçmişi varsa iyi olur. Teslim aldığınızda aksi bir durum oluşursa ücretsiz şekilde halledilmesi için dayanağınız bulunur.

Geri
Yukarı