Corsair K95 RGB Brown Switch Mekanik Klavye incelemesi

Merhabalar arkadaşlar,

Bugün size Corsair K95 RGB Brown Switch mekanik klavyenin incelemesini yapacağım.

Bildiğiniz üzere oyun klavyelerinin üst segmentlerinde mekanik klavyeler bulunuyor. Herkesin mutlaka deneyimlemesi gerektiğini düşünüyorum. Tabi biraz da bütçeye bağlı ama çok çeşitli mekanik klavyelerde mevcut.

Corsair K95 RGB klavye'nin farklı modelleri bulunmakta. Bu Red Switch, Brown Switch ve sadece alttan beyaz aydınlatmalı vs.

Klavyenin teknik özelliklerine bu linkten ulaşabilirsiniz:
Corsair Gaming K95 RGB Mechanical Gaming Keyboard — Cherry MX Red

Öncelik olarak RGB nin açılımını yapmak istiyorum. RGB açılımı Red, Green, Blue (kırmızı, yeşil, mavi) şeklinde. Bu şekilde söylenmesini tam olarak bilmiyorum ama bir ressam çocuğu olduğum için aklıma ilk gelen ana renkler ile oluşturulan ara renkler olarak düşündüm. Ama tam bu sırada bu değildir dedim. Çünkü Yeşil rengi ana renk değil. Sarı ve mavi renklerinin karışımıdır.

Klawyenin 18 milyon renk desteği bulunmakta.

Klavye USA versiyon, yani enter tuşu küçük, türkçe karakterlerin yerinde farklı tuşlar bulunmakta. Tabi siz windows ayarlarınız da Türkçe Q klawye kullanıyorsanız. Bir sıkıntı yoktur. Tek sıkıntı eğer tuşların yerlerini ezbere bilmiyorsanız eğer bundan kaynaklı olur. Deneme yanılma ile tuşları bulmanız gerekecek. :)

Her neyse öncelik olarak klavyenin kutu, kutu içeriğine ve genel görünüme bakalım. Sonrasın da özelliklerden bahsetmeye devam edeceğiz.

Kutu:
1.JPG

Kutu açılımı;
2.JPG

Kutu içeriği;
3.JPG

Kutu içeriğinde yine klavye, garanti belgesi, kullanım kılavuzu ve klavyeye takılacak olan el destek bölümü.
Herhangi bir driver CD vs bulunmuyor. Yukarı da verdiğim linkten indirebilirsiniz. 56 MB boyutunda bir ZİP dosyası olarak indiriyorsunuz.

Kontrol panelinden önce klavyenin genel görünümüne bir göz atalım;

7.JPG

8.JPG

9.JPG

Kontrol paneli şu şekilde;
10.JPG

Burada dikkatimi çeken Corsair klavye, kulaklık, mouse hepsini tek program üzerinde toplamış. Kontrol panelinin sağ alt kısmında geçiş yapabiliyorsunuz.

Klavyenin üzerinde multimedya tuşlarına da yer verilmiş;

5.JPG

Sağ üstteki silindir gibi olan kısım ses açıp kısma tuşu. Silindiri ileri doğru çevirirseniz ses yükseltiyor, kendinize doğru çevirirseniz ses kısıyor. Onun hemen yanında ses açıp/kapatma tuşu. Kısacası MUTE tuşu.
Onların altın da ise duraklatma, kapatma, ileri alma ve geri sarma tuşları mevcut.

Klawye üzerinde toplam 18 adet macro tuşu bulunmakta. Bunlar G1 den G18 e kadar ve klavyenin sol tarafına konumlandırılmış. Resimde de görüldüğü gibi;
6.JPG

Ayrıca yukarıda MR ve M1, M2, M3 tuşları bulunmakta. Bu tuşlar led leri istediğiniz profiller de kaydetmenizi sağlıyor.

Bu klawye başlıkta da yazdığım gibi Brown Switch,
Bunu açıklamak gerekirse tuşların hissiyatı ve tepkimesine göre değişiyor. Hızlı tepkime yüksek ses gibi.

Ses demişken klawyenin kullanımda ki ses durumuna bakalım. Bunun için küçük bir video çektim;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ses durumu bu şekilde.

Ayrıca multimedya tuşlarının yanında 2 adet daha tuş bulunmakta. Bunlardan ışık simgesine sahip olan tuş ledlerin aydınlatma düzeyini ayarlamak için kullanılıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu tuşun hemen yanında ki kilit tuşu ise istediğiniz ayarları sabit tutmak için. Yani farklı profil tuşlarından birine bastığınız da durumunu koruyacaktır. Diğer profile geçiş yapmyacaktır.

Klawyenin el desteği bölümü gayet iyi bir şekilde görevini yapıyor. Hissiyatı da gayet güzel.

Tuşların hissiyatı gayet güzel, tepkimesi gayet iyi. Bu klavyede yazdıktan sonra başka klavye de yazası gelmez insanın. :)

Eksi yön var mı diye sormak isteseniz, söyleyebileceğim tek şey tuşların yüksekliği. Yani alt kısımları çok açık sanki kaplaması kırılmışta tuşlar ortada kalmış gibi. Ama ledlerden dolayı bu şekilde olmak zoruında diye düşünüyorum. Tabi bu kişiden kişiye göre değişir. Gözü rahatsız eden vs birşey değil.

Unutmadan klawyenin malzeme kalitesine değinmek gerekirse. Klavye tuşların altı ve üst kısımlar fırçalanmış aliminyumdan yapılmış. Alt el destek bölümü plastik. Mscro tuşlarının bulunduğu kısım ise sert plastik.

Bu arada unutmadan bağlantı kısmına da değineceğim. Klawyenin kasaya bağlantısı 2 adet USB bağlantı ile yapılmakta. Klawyeden çıkışta tek kablo son 15-20 CM lik kısım 2 kablo şeklinde.
4.JPG

Bir diğer ayrıntı olarak resimde de görüldüğü üzere kablolar örgü kılıflı.

Kısacası malzeme kalitesi gayet üst sınıf tutulmuş.

Bir not düşmek gerekirse Corsair mekanik klawyelerinde Almanya üretimi Switch'ler kullanmakta.

Klawyenin masaya temas eden ayakları gayet iyi sabitliyor. Hareket etmesi için hafiften yüklenmeniz gerekiyor. Normal kullanım da kayma gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Ayrıca klawyeyi yükseltmek için alttan klawyenin iki tarafından ayakçıkları acarak yükseltebiliyoruz.

Sonuç olarak eğer durum varsa mutlaka alınıp kullanılması gereken bir klawye. Yazarken keyif alıyorsunuz.
Bu arada klavyeyi Amazon.com sitesinden temin ettim. Malum bu klavyenin Türkiye'de satışı yok.

Evet arkadaşlar bir incelemenin daha sonuna geldik. :) Üşenmeden okuyan bütün arkadaşlara teşekkür ederim.
Herhangi bir sürç-i lisan eyledi isem kusuruma bakmayın.

Bir de sizler için ledlerin nasıl yandığını gösteren çok kısa bir video çektim. Bu video da geçen gün incelemesini yaptığım kulaklığında ledlerini görebilirsiniz. Klawyenin hemen üst kısmında yanıp sönen.

Görüşmek üzere.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı