Corsair LPX 3000'i nasıl 3000 MHz yapabilirim?

yeG

Hectopat
Öncelikle herkese merhaba,
Gigabyte A320M S2-h anakarta ve Corsair LPX 3000 MHz RAM(1x8) e sahibim şu an RAM'im 2133 MHz'de çalışıyor bunu 3000 MHz yapmam oyunlarda drop u azaltır mı? Bir diğer sorum ise benim BIOS'un sürümü F30 ve son çıkan BIOS F50 RAM'i 3000 MHz yapmam için BIOS'u son sürüme güncellemem gerekir mi? Son sorum ise bu işlemi yapmam için sadece XMP açmam yeterli mi? Sorularımı yanıtlayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

XMP açmanız yeterli. 3000 yapmanız performansta gözle görülür bir artışa sebep olacaktır. BIOS güncellemenizi tavsiye ederim. Şart olmasa da iyileştirmeler ve kararlılık artacaktır.

İsterseniz BIOS güncelleme notlarını okuyun. Belki RAM ile alakalı bir sorun vardır ve giderilmiştir. Açıklamayı okumadan bilemeyiz. Sizin sorunuzu ilgilendiren bir güncelleme olmasa da neredeyse her zaman BIOS'u güncel tutmak iyidir.

XMP modu açmak RAM üzerinde yazan o frekansa ulaşması için yeterlidir. O profil RAM için gerekli frekans, gecikme değerleri ve gerilim ayarını içerir.

RAM frekansını artırmak oyunlarda az çok FPS artışı getirir. 2133 MHz güncel oyunlar için artık düşük bir değer diyebiliriz.

Anakart üreticisinin sitesinde aksi yönde bir açıklama yoksa sırasıyla yapılabilir, hatta direkt olarak da geçilebilir.

Ben bakmadım ama F50'ye geçiş için F32 şartı var mı?

Anakart üreticisinin sitesinde aksi yönde bir açıklama yoksa sırasıyla yapılabilir, hatta direkt olarak da geçilebilir.

Ben bakmadım ama F50'ye geçiş için F32 şartı var mı?

"BIOS'u F40 veya sonraki bir sürüme güncellemeden önce, önceden F32'ye güncellediğinizden emin olun." Uyarısı var sitede yani şart.

"BIOS'u F40 veya sonraki bir sürüme güncellemeden önce, önceden F32'ye güncellediğinizden emin olun." Uyarısı var sitede yani şart.

Evet. Şimdi ben de baktım. Önce F32 sonra F50 (veya F52) yükleyin.

Kullandığınız ekran kartı ve oynadığınız oyunlar nedir bilmiyorum ama kayda değer bir FPS artışı olacağını düşünüyorum. Chipset sürücülerine de bakın bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı