Corsair LPX XMP vakası

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Evet, bu vakayı sonunda ben de yaşadım. 6 aydır sorunsuz kullandığım bilgisayarımın bugün sebepsizce reset atmasıyla başladı her şey.

Her zamanki gibi sistemi açıyordum, masaüstünü gördüğüm anda ekran gitti ve ekran kartı fanları son sürat dönmeye başladı. Nedenini anlamadım. Forumda bu sıralar Corsair LPX XMP modunda yaşanan problem aklıma geldi, bir düşüreyim dedim ve sistem düzeldi.

3005 MHz 6 aydır sorunsuz kullanıyordum, bugün itibariyle XMP modu bozuldu sebepsizce. 2133 MHz'ye düşürdüm ilk iş, çalıştı. 2400 MHz denedim yine sorun olmadı. 2666 yaptım yine sorun olmadı, 2933 MHz yaptım yine sorun olmadı ama 3005 MHz yani eskisi gibi yapınca yine aynı olay oldu.

Başkaları söyleyince pek inanmıyordum ancak kendi başıma geldiği için artık eminim, üstelik elimdeki RAM'ler Samsung çip. Micron çiplilerde görülüyordu bu sorun genelde.

(Dual channel 2x8 3000 MHz.)

Ben artık bu RAM modelini kendi adıma söylüyorum, önermeyeceğim.

1610191179855.png
1610191189588.png

Evet, bu vakayı sonunda ben de yaşadım. 6 aydır sorunsuz kullandığım bilgisayarımın bugün sebepsizce reset atmasıyla başladı her şey.

Her zamanki gibi sistemi açıyordum, masaüstünü gördüğüm anda ekran gitti ve ekran kartı fanları son sürat dönmeye başladı. Nedenini anlamadım. Forumda bu sıralar Corsair LPX XMP modunda yaşanan problem aklıma geldi, bir düşüreyim dedim ve sistem düzeldi.

3005 MHz 6 aydır sorunsuz kullanıyordum, bugün itibarıyla XMP modu bozuldu sebepsizce. 2133 MHz'ye düşürdüm ilk iş, çalıştı. 2400 MHz denedim yine sorun olmadı. 2666 yaptım yine sorun olmadı, 2933 MHz yaptım yine sorun olmadı ama 3005 MHz yani eskisi gibi yapınca yine aynı olay oldu.

Başkaları söyleyince pek inanmıyordum ancak kendi başıma geldiği için artık eminim, üstelik elimdeki RAM'ler Samsung çip. Micron çiplilerde görülüyordu bu sorun genelde.

(Dual Channel 2x8 3000 MHz.)

Ben artık bu RAM modelini kendi adıma söylüyorum, önermeyeceğim.

Eki Görüntüle 825871 Eki Görüntüle 825872

BIOS'u sıfırlamayı denediniz mi hocam?

Tek sorun yaşamayan bir ben kaldım galiba.

Dosya Ekleri

• corsair 2.JPG
    corsair 2.JPG
    38,4 KB · Görüntüleme: 42
  • corsair.JPG
    corsair.JPG
    46,9 KB · Görüntüleme: 46
Arasında fazla fark yok zaten. Gözle görülür bir performans kaybı yaşayacağınızı sanmıyorum.
O değil de, şu an XMP Profile 1 olarak tekrar 3005 MHz'yi tekrar ayarladım, sorunsuz açıldı. Bu RAM'in XMP'lerinde bir sorun var gerçekten.

1610195431187.png

O değil de, şu an XMP profile 1 olarak tekrar 3005 MHz'yi tekrar ayarladım, sorunsuz açıldı. Bu RAM'in XMP'lerinde bir sorun var gerçekten.

Eki Görüntüle 826020

Hocam her zaman iyi marka iyi üretecek diye bir şey yok, sorun yaşamak istemiyorsanız sorunsuz MHz değerlerinde çalıştırın.

Yeni konular

Geri
Yukarı