Corsair RAM Asus Z170-P XMP Sorunu

yebbe41

Decapat
Arkadaşlar Merhabalar,

Başlıkta belirttiğim RAM belleğin kodu şudur;
Corsair Vengeance RGB Pro
CMW16GX4M2C3000C15

Bilgisayar başka bir ilde ikamet eden üniversite hocamın. Bu RAM piyasada 2x8 GB şeklinde satılıyor. Bizim hoca 2 tane almış yani 4x8 GB toplamda 32 GB RAM satın almış.

İlk olarak kullandığı anakart:
Asus Z170-P

Bu anakartta RAM 3000 MHz hızında olmasına rağmen 2133 MHz hızında çalışıyor. Ben de ona BIOS'unu güncelleyip ordan XMP profilini aktif etmesini söyledim. Bunu yapınca PC yeniden açıldığında boş ekranda açılıyormuş.

Biraz araştırdım anakartın QVL Bellek listelerine baktım orda yokmuş Asus'u aradım onlar desteklemediğinden öyle oluyor dedi. Zaten bana mantıklı geldi.

Fakat değerli arkadaşlarım asıl sorun burada başlıyor. RAM modeli çok çok yeni 2018Q2'de çıkmış.
Piyasadaki bütün x299, x399, x370, z270, z170 neredeyse bütün soketlerin QVL listesinde bu bellekleri hiçbir anakartta göremedim. Corsair'in maalesef Asus gibi yetkili servisleri yok.

Bu bellekleri ne yapalım arkadaşlar.

Bu arada hocamız anakartını değiştirecek.
ASUS ROG MAXIMUS IX Z390 FORMULA alıyor. Beraberinde ise i9 9900K bir işlemci alacak.
Lakin bu anakartın da QVL listesinde bu RAM yok.

İlk olarak BIOS'un güncel olduğundan emin olun. RAM'in uyumluluk listesinde bulunmaması onun çalışmayacağı anlamına gelmez. Çok düşük bir ihtimal uyumsuz olması. Önüne en azından "Overclock failed." gibi bir yazı gelmeliydi fikrimce. Öncelikle 4 RAM'in de tek tek XMP ile sıkıntısız çalıştığını kontrol edin. Bunu yaparken Memtest kullanabilirsiniz. Önünüze ekran gelmezse bilin ki RAM'de sıkıntı vardır. Eğer her RAM XMP ile hata verirse sorun büyük ihtimal anakarttadır veya RAM'ler uyumsuzdur.

Anladım cevaplar için çok teşekkür ederim. Bu seçenekleri hemen uygulatıyorum. RAM'leri iade yapıp yerine i9 9900k ve Maximus XI z390 Formula konfigrasyonunda özellikle OC için önerebileceğiniz en iyi RAM bellek modeli nedir acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'leri iade yapıp yerine i9 9900k ve Maximus XI z390 Formula konfigrasyonunda özellikle OC için önerebileceğiniz en iyi RAM bellek modeli nedir acaba?

Genelde en iyi overclock olanlar Samsung B tipi entegre devreler diye biliyorum (Samsung B-die list diye aratabilirsin.). Bunu içeren herhangi bir RAM işinizi görecektir. Overclock yerine XMP ile istediğiniz hızlarda çalışan RAM de alabilirsiniz. XMP profilinde verdiği hız sizi tatmin etmezse o zaman overclock yaparsınız. Ayrıca test aşamasında zamanlamaları da gevşetmeyi deneyebilirsiniz. Bu da RAM'in stabil çalışmasını sağlayabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı