Corsair Ram'lerinin kodunun incelenmesi

tarikatasoy

Centipat
Herkese Merhabalar;

Yeni sistem topladığımdan dolayı ram'ler üzerine epey araştırma yaptım ve siparişini verdiğim Corsair Ram'leri hakkında size alırken daha kolaylık sağlayacağını düşündüğümden bu konuyu açma gereği duydum.

Benim aldığım bellekler üzerinde anlatımımı yapmaya çalışacağım. Örneğin benim Ram kodum;
CMK16GX4M2E3200C16

1 2 3 4 5 6 7 8
CM K 16G X4 M2 E 3200 C16

aşağıda sayı başlıklarına göre takibiniz yardımcı olacaktır.

oldukça karışık durduğunun farkındayım ama okumanız bittiğinde öyle olmadığını anlayacaksınız :)

1) Kodun başında "CM" ibaresi "Corsair Memory" anlamına geliyor. Binevi Corsair imzası diyebiliriz tüm Ram kodları böyle başlıyor.

2) Benim Ram kodumdaki K Burada Ram'in Corsair Vengeance LPX modeli olduğunu belirtiyor. Yani buradaki harflerin Ram'inizin modeli olduğunu söyleyebiliriz. Sizin Ram'inizi inceleyebilmeniz için diğer harf ve modelleri;

D : Dominator Platinum
K : Vengeance LPX
R : Vengeance RGB
SX : SO-DIMM
T : Dominator Platinum RGB
U : Vengeance LED
V : Value Select
W : Vengeance RGB PRO

3) Koddaki "16G" Kısmının Kaç Gigabyte olduğunu belirttiği aşikar :) Örneğin burada 8G yazmış olsaydı 8Gb olduğu anlamına gelecekti.

4) X ibaresi Ram'lerimizin DDR türünü belirtir. X1=DDR1, X2=DDR2, X3=DDR3, X4=DDR4.

5) Burada ki M ibaresi Ram'lerimizin kaç kit olduğunu belirtiyor. Örneğin M4 olsaydı 4 kit RAM'lere sahip olacaktık.

6) Bu kısım özelliklerini belirtiyor diyebiliriz. Buradaki harfler çok değişkenlik gösterebiliyor bu yüzden hepsini yazamayacağım fakat farklı bir kodu öğrenmek isterseniz sormanız yeterli. Harflere göre Anlamları ;

E : Non-Registered ECC (ECC register'ı yok)

Not: ECC verinin bellek tarafından doğru okunup yazıldığını denetler ve hata varsa düzeltme talebinde bulunan fazladan bir register'dır. Belleğinizde E harfi varsa benim Ram'imde neden fazladan denetleme Register'ı yok diye üzülmeyin. Çünkü bu RAM'ler genellikle sunucu ve iş istasyonlarında kullanılır. ECC yongaların kullanımı sistem performansında %2 kadar bir düşüş oluşturabilir. Eğer oyun için araştırma yapıyorsanız ki yüzde 90(resmi araştırma değildir :) ) oranında bunun içindir sizin için bir sorun teşkil etmiyor.

S : Registered ECC (ECC register'ı var)

7) RAM'lerimizin Hangi Frekansta çalıştığını belirtir.

8) C harfi CAS anlamına gelir ve bu da Ram'in hangi gecikme değerinde olduğunu belirtir. CAS değeri ne kadar düşükse gecikme o kadar az olacağından bu noktaya en az Ram frekans değeri kadar dikkat etmenizi tavsiye ederim.

İyi forumlar...

Geri
Yukarı