Corsair Spec Delta fanlardaki tüm bağlantılar yapılmalı mı?

XecePure

Hectopat
Daha fazla  
Elimde Corsair Carbide Spec Delta kasa var. Benim aklıma takılan bir şey var, cevaplarsanız sevinirim.
Kasa ön fanlarından 6 kablo çıkıyor, 2 grup şeklinde. Bir grup 4 pinli, bir grup 3 pinli.
Bunların nereye nasıl takılacağını da biliyorum. 4 pinli olanları birleştirici ile tek 4 pin dişi yapıp RGB girişine takıyorum, 3 pinli olanları da arka egzoz fanla da birleştirici ile tek 4 pin dişi yaparak sistem fanına bağlıyorum. Buraya kadar sorun yok.

Asıl öğrenmek istediğim şey şu, ben sistem fanına herhangi bir bağlantı yapmayarak veya RGB bağlantısı yapmayarak kasa içinde gelen küçük kablo düzenekli SATA kontrolcü ile başta söylediğim 4 pinli RGB kablolarını birleştirip PSU bağlıyorum ve fanlara güçte geliyor. Renkler de geliyor. Sorun yok. Kontrolcü ile hız ayarını veya renk değişimini kısıtlı yapabiliyorum.

Şimdi kafama takılan şu, boşta kalan 3 pin kabloları ben anakarta taktığımda sadece bana BIOS hız ayarlarını kontrol etmeyi mi sağlıyor? Yoksa SATA ile güç verme olayını paylaşıyorlar mı? En başta anlattığım olayda 4 pin RGB'ye 3 pinlerde sistem fanına gittiğinde hangisi güç verme olayını hallediyor, 3 pinler mi yoksa 4 pinler mi? Sadece 3 pinleri takarsam sanırım yine güç alacak ve RGB'yi takmadığım için sistem üzerinden renkleri mi kontrol edemeyeceğim. Bu mu tek eksik yoksa RGB'ler de güç yardımında bulunuyor mu? Tam tersi de geçerli, 4 pinleri RGB takarsam güç alıp çalışacak mı yani? 3 pinleri takmadığım için sadece BIOS'tan hız kontrolü mü sağlayamayacağım?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı