Corsair Spec Delta RGB yüksek fan sesi

Gaplaan

Yoctopat
Daha fazla  
Bilgisayarı bu hafta İtopya'dan hazır sistem aldım ve kasadan aşırı bir fan sesi geliyor ve rahatsız oluyorum. Başımı ağrıtıyor o derece, yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Sistemin özelllikleri;
İşlemci: R5 3500X.
Anakart: MSI B450M A Pro Max.
Ekran kartı: MSI 1660 Ti Armor.
Kasa; Corsair Spec Delta RGB.

BIOS'tan Hardware Monitor sekmesine gelin. System 1-2-3 gibi seçeneklerden hangisinde RPM değeri varsa tıklayın. Burada Auto seçeneği aktifse PWM'e alıp kaydedin. Masaüstüne döndüğünüzde MSI Dragon Center üzerinden bir çalışma girdisi ayarlayın. Bu program yoksa yükleyin tabii.

Benzer görsel:

bios-manual-28.jpg

Fark ettiyseniz bir grafik var. Hangi sıcaklıkta ne kadar çalışacağını belirtiyor. Siz eğer düşük ses istiyorsanız sistemde aşırı ısınma olmadan fanlarınızı alt seviyeye indirirsiniz.

Dragon Center'i indiriyorum deneyip geri dönüş yapacağım teşekkürler.
Fark ettiyseniz bir grafik var. Hangi sıcaklıkta ne kadar çalışacağını belirtiyor. Siz eğer düşük ses istiyorsanız sistemde aşırı ısınma olmadan fanlarınızı alt seviyeye indirirsiniz.

seçeneklerde sadece PWM var başka seçenek yok 2500RPM CPU fan çalışıyor System fan ise 1300 çalışıyor fakat arada 100 RPM'e falan düşüyor anlamadım

Son düzenleme:
Dragon Center'i indiriyorum deneyip geri dönüş yapacağım teşekkürler.

seçeneklerde sadece PWM var başka seçenek yok 2500RPM CPU fan çalışıyor System fan ise 1300 çalışıyor fakat arada 100 RPM'e falan düşüyor anlamadım
Siz BIOS'tan System fanlarını PWM'e alıp kaydettiniz mi? Bunu yaptıktan sonra masaüstüne gelip Dragon Center üzerinden tekrar BIOS'a girmeden kontrol yapabilirsiniz. CPU fan Auto'da kalabilir. System fan için ayar yapacaksınız ki PWM'e almışsanız ve RPM değerleri değişiyorsa sabit hızda çalışmıyor demektir. Bu iyi. Hangi oranda ne derece çalışacağını da grafikten ayarlayacaksınız.

Siz BIOS'tan System fanlarını PWM'e alıp kaydettiniz mi? Bunu yaptıktan sonra masaüstüne gelip Dragon Center üzerinden tekrar BIOS'a girmeden kontrol yapabilirsiniz. CPU fan Auto'da kalabilir. System fan için ayar yapacaksınız ki PWM'e almışsanız ve RPM değerleri değişiyorsa sabit hızda çalışmıyor demektir. Bu iyi. Hangi oranda ne derece çalışacağını da grafikten ayarlayacaksınız.

arkadan ön fan girişlerini çıkarttım ön fanlar durdu ve ses ortadan kalktı yani sorun ön fanlarda fanlar kapalı olsa bir sıkıntı olur mu

Anakartın yazılımı yok mu bunun için? Fan ayarı için sürekli BIOS'a girmek saçmalık bence. Benim anakartım ASUS B450M Dragon ve AI Suite yazılımı ile tüm fanların hızını kontrol edebiliyorum Corsair Spec Delta RGB kasa.

Yeni konular

Geri
Yukarı