Corsair Vangeance Mhz Sorunu ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

grc8213

Kilopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Grafiker
Arkadaşlar dün bilgisayarımı açtığımda, farenin ekranda oynarken ciddi takıldığını farkettim.Önce tv ayarlarındaki motion ayarlarından olduğunu sandım,ama suç tv de değilmiş.Bilgisayarı yeniden başlatıp 1600 olan mhz ayarını auto yaptığımda, takılmanın olmadığını fark ettim.Aklıma takılan bu ramlar, normalde 1866 mhz ama ben bir türlü bu ramları 1866 mhz de çalıştıramadım.

Not:5,1 ghz oveclock denemesinde 1600 mhz çalışıyordu ama 2.gün mavi ekran alınca overclock olayını biraz ileri tarihe attım.Bunun sebebi ısı değerlerine bir türlü inanamamdır.Çünlü aida64 cpu ısısına 35 C diyor çekirdek ısıları ortalama 92 C dan düşmüyor.Bios ise 55 C diyor.Bios update yaptım eğer ısı değerlerinde programlar bi orta nokta bulurlarsa inş. Tekrar deneme yapacağım.

RAM'leri 1866 MHz'de çalıştırman demek, QPI'ı artırman demek. QPI'ı artırman demek, işlemciyi overclock etmek. İşlemcin hangi hızı destekliyorsa bırak RAM'lerinde o hızda çalışsın. Bu arada OC'nin stabil olması için hızını artırdığın bileşenlere ekstra voltaj vermen gerekir. Mesela DDR voltajı 1.5 ise onu 1.6 veya 1.7 yaparsın. Aynı durum işlemci için de geçerli. Hatta bazı durumlarda yonga seti voltajını dahi artırman gerekebilir... Ama OC konusunda biraz daha deneyim edinmeden bu işlere kalkışma derim.

Yani işlemciyi overclock ettiğimde, ram ayarlarınıda auto konumunda tuttuğumda,anakart kendisi ramlara voltaj ayarı yapıp ramların mhz değerlerini yükseltecekmidir ?

Elle OC yapıyorsan anakart RAM'lere kendi voltaj vermez genelde. Ama MHz değerini kendi artırır. Zaten işlemcinin çalışma frekansı, veriyolu hızı ile işlemci çarpanının çarpılması sonucu elde edilir.

Buradaki işlemci veri yolu dediğimiz değer, genelde 100-105 gibi oluyor (tabi benim işlemci için geçerlidir bu değer) yoksa RAM'lerde de geçerlimi ? Yani RAM'lerde bu veriyolunu mu kullanıyor? Ondan dolayı mı işlemci overclock ettiğimizde RAM'ler de MHz değerini artırıyor. Yoksa RAM'lerin MHz değerleri farklı bir veri yolundan mı kullanıyor? Sistem nasıl işliyor yani?

Son düzenleyen: Moderatör:
Verdiğiniz linkideki bilgileri okudum, ramların FSB değerleri ile işlemci arasında ilişki var.Ancak buradaki işlemin benim işlemimden farkı, ben FSB değerini değiştirmiyorum.Çarpan Kilidindeki değerleri değiştiriyorum, anladığım kadarıyla çünkü cpu-z 50x100,5 gibi değerler gösteriyordu.Dolayısıyla ramlarında çarpan kilidi olması lazım ve onların arttırılması lazım değilmi ?

RAM'lerin çarpan kilidi sabittir. RAM'lerin hızı, siz FSB/QPI hızını artırınca artar. Aynı şekilde ekran kartının PCI Express frekansı da artar. Yani OC, sadece işlemciyi değil, sistemin bütününü hızlandıran bir işlemdir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı