Corsair Vengeance 16 GB RAM'leri 3200 MHz yapınca mavi ekran hatası

Countless Skies

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Bugün Corsair Vengeance 16 GB (2x8) 3200MHz RAM aldım ve DOCP ile 3200'e aldığım zaman bilgisayarı açtıktan sonra 2-3 dk içinde mavi ekranla karşılaşıyorum. Minidump dosyalarını incelediğimde de RAM kaynaklı olduğunu görebiliyorum. Zaten yeni RAM'leri taktıktan ve 3200 MHz yapıktan sonra bilgisayarı açtıktan sonra 3 kere mavi ekran almam tesadüf olamazdı. BIOS'a girip DOCP disabled yaptım ve şu an 2133'de. 2133'e alınca sorun olmuyor fakat ben 3200'de kullanmak istiyorum. Bunun bir çözümü yok mudur? Bu elimdekini iade edip direkt Ryzen uyumlu G.Skill flare X alsam sorun çözülebilir mi acaba? Corsair'in sitesinde bu RAM'ler için de Ryzen uyumlu diyordu ama flare X direkt Ryzen için tasarlanmış. Ya da işlemcim 3200MHz desteklemiyor olabilir mi? Şimdi birazdan girip 3000 yapmayı deneyeceğim hiç değilse 3000 olsun 3200 olmuyorsa. BIOS güncel bu arada.
İşlemci: Ryzen 5 1400.
Anakart: ASUS B350M-A Prime.

Son düzenleyen: Moderatör:
Voltaj ve CL değerlerini ne yapmam gerekiyor peki? 3000 yaparsam bunların da değişmesi gerekir çünkü. Bir de DOCP açıkken RAM frekansını 3000 yaparsam neden olmaz ki?

1.35V 3000 yapmanız gerekiyor. Bende de ASUS anakart var bende 2 tane profil çıkıyor bu modelde olmayabilir belki. CL değerlerini tam olarak bilmiyorum. RAM kutusunda yazıyordur. Oradaki gibi yapabilirsiniz ama emin olmak için bilen daha iyi biri varsa o da yazabilir.

DOCP açıkken hata alıyorsunuz. Zaten o yüzden kapatıp frekans değerini elle girmenizi istiyorum. En başta voltaj ve CL değerlerine dokunmayın. Anakart bunları kendisi ayarlar.
3000 yaptım ve bilgisayarı açtıktan sonra 20 sn. içinde mavi ekran verip kapandı :D Daha düşük değerleri deneyelim mi yoksa voltaj ve CL mi değiştirmemiz lazım?

Belleklerin gri renkli slotlarda takılı olduğuna emin olun. Voltajı 1.35 yapıp tekrar 3000 MHz deneyin. Yine hata alırsanız 2933, 2866, 2800 MHz deneyin.

Şimdi benim dediğim gibi DOCP açıp frekansı 3000 yaptım. Bilgisayar 5 dakikadır açık ve hata almadım. Az önce açtıktan sonra saniyeler içinde hata geliyordu. Bakalım bu şekilde kullanayım biraz, gene mavi ekran verirse yazarım :) Teşekkürler.

Geri
Yukarı