Corsair Vengeance Black 16GB XMP açınca donma

Berk Sönmez

Kilopat
Daha fazla  
-Corsair DDR4 16 GB (2x8GB) 3600MHz Vengeance Black RGB Pro CMW16GX
-Intel Core i5-9600KF 3, 7 GHz (4, 6 GHz Max.) LGA 1151 BX80684i5960
-Gigabyte Z390 D HDMI LGA1151 9-8.Nesil
-Aorus GeForce® GTX 1080 Ti Waterforce 11GB

Merhaba arkadaşlar yukarıdaki sistemde XMP Profilini aktif edince donma sorunu yaşıyorum. Normalde BIOS güncel değil diye olduğundan bir süre boşladım. Şimdi BIOS'u güncelledikten sonra tekrar aynı donma sorununu yaşadım çok bir fikrim yok bu konuda ve danışmak istedim. Hızı 3600'e çekememe nedenim sizce ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam aynı ram ve aynı problem bende vardı. Donuyor veya direkt mavi ekran hatası veriyordu, servise gönderdim. Göndermeden önce evde memtest86 ile test ettim toplam 3 kere test etmeme rağmen sadece 1 testte hataları gördüm ve fotoğrafladım. Fotoğraf ile servise gönderdim ve değiştirdim. Ramler en çok arıza veren parçalardan öyle ki 3-4 gün sorunsuz çalışıp 5. gün bile hata verebilir. Bir servise yollayın isterseniz servis ilgili.

Bellekler siyah slotlarda takılı olsun. XMP kapalı bir şekilde elle frekansı 3533, 3466, 3400 MHz girerek deneyin. Hata alırsanız bir de gri slotlara takarak deneyin. Sorun düzelmezse Memtest programıyla belleklerinizi test edebilirsiniz. Bu test uzun sürebilir. Testte hata alırsanız bellekleriniz arızalı olabilir. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi o zaman servise yollayın veya değiştirin.

Sorunun nedenini bilmiyorum ama eğer oyunlarda veya normal kullanım sırasında bir hata almıyorsanız belleklerinizi bu şekilde kullanabilirsiniz. 3600 MHz ile arasındaki performans farkını hissetmezsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı