Corsair Vengeance Pro 3200MHz'i 3800MHz'e overclock yaptıktan sonra takılmalar

Bu fiyatların kesinlikle onunla alakası yok zira 1 gecede 4000 lira olan 5800X'im doların 2 gün önce 13.5'e fırlamasından dolayı 5600 liraya kadar fırladı. Daha yeni yeni düşmeye başladı. O yükselişin sebebi tamamen $$$$$$$$$$ :D

Alakası dolaylı yoldan var. %30 döviz artışı %50+ olarak yansıdı AMD tarafında çünkü stok sıkıntısı elini tutuyor AMD ve distribütörlerinin. Şimdi de ekran kartlarına %10 zam yaptırtıyor. Çok büyük yükün altına girdiler yeni nesil konsolları da ekleyince. 1600 AF ile 10400F fiyatı eşitlendi neredeyse, 3600 aldı başını gitti. 2022'de sistem dizeceklerin en büyük umudu Intel olacak sanırım işlemci ve ekran kartı olarak.

Alakası dolaylı yoldan var. %30 döviz artışı %50+ olarak yansıdı AMD tarafında çünkü stok sıkıntısı elini tutuyor AMD ve distribütörlerinin. Şimdi de ekran kartlarına %10 zam yaptırtıyor. Çok büyük yükün altına girdiler yeni nesil konsolları da ekleyince. 1600 AF ile 10400F fiyatı eşitlendi neredeyse, 3600 aldı başını gitti.
Evrensel bir problem aslında Ryzen 5000 serisinin fiyatlandırması. Silikon kıtlığı ülke fark etmeksizin her yeri fiyat olarak vurdu. Ryzen 3 5300X, Ryzen 5 5600 ve Ryzen 7 5800 gibi işlemcilerin gelememe sebebi de buydu.
2022'de sistem dizeceklerin en büyük umudu Intel olacak sanırım işlemci ve ekran kartı olarak.
O iş yaş i5 12400'ün beklenen fiyatı çok fazla ve E-Core olmayacağı yönünde bilgiler var. DDR4 + 12. nesil tırt, DDR5 + 12. nesil fiyatı da çok fazla. Kısaca Zen3 mimarili işlemcileri uzunca süre F/P olarak önermeye devam edeceğiz bana kalırsa. Zira 12600K'nin DDR5 platformla bile 5800X'i geçemediği testler olduğunu görünce aklıma şu soru geliyor: Intel 3 nesil boyunca Zen3'ü geçemeyecek bir nesil üretemeyecek kadar nasıl düştü?

Son düzenleme:
Intel 3 nesil boyunca Zen3'ü geçemeyecek bir nesil üretemeyecek kadar nasıl düştü?

Intel'in rehavete kapılması tabii ki, çok fazla büyük şirket var bu duruma düşen. AMD de zamanında saçma işler yapıp Intel'in 10 yıllık krallığını ilan ettirmişti. Gerçi IBM bunlara oynayın bakalım dediğinden beri kardeş şirket sayılırlar, birbirlerini batmasına izin de vermezler bakma. En azından birisi sapıttığında veya fiyatları uçtuğunda diğerine yönelebiliyorsun. Son kullanıcının işine geliyor.
@BerkayZ87 az önce şu videoyu gördüm 3800Mhz (IS) dediği gecikmelerle ilgili sanıyorum ve performans artışı ilginç. Benim mevcut değerlerle biraz oynayabiliriz eğer şunu yaparsan daha iyi olur dediğin varsa.

3800 MHz CL16-16-16-16-36
3800 MHz CL16-15-14-14-28

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
3800 MHz CL16-16-16-16-36
3800 MHz CL16-15-14-14-28

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Senin çipin o değerleri yapamaz. ZenTimings atabilir misin? Ne yaptığımızı hatırlamıyorum tam olarak.

Senin çipin o değerleri yapamaz. ZenTimings atabilir misin? Ne yaptığımızı hatırlamıyorum tam olarak.

Tamam o zaman. Çiplerin olaylarına pek hakim değilim, yalnızca sendekilerin bayağı sağlam olduğunu biliyorum. 😄

ZenTimings_Screenshot.png

Bunları vermiştin bana;
Önceki mesajlara baktım, voltajı sen girmişsin 1.42V olarak. Onu ben söylememişim. O voltaj yeter muhtemelen.
Boot etmezse BIOS sıfırlarsın ama extreme bir değer vermedim stabil olacağını düşünüyorum.

Önceki mesajlara baktım, voltajı sen girmişsin 1.42V olarak. Onu ben söylememişim. O voltaj yeter muhtemelen.
Boot etmezse BIOS sıfırlarsın ama extreme bir değer vermedim stabil olacağını düşünüyorum.

Tamamdır. Yukarıda verdiğin değerleri giriyorum o zaman. İlk değerleri bu videodan girmiştim konu açtığımda.

Tamamdır. Yukarıda verdiğin değerleri giriyorum o zaman. İlk değerleri bu videodan girmiştim konu açtığımda.

Tamamdır beklemedeyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı