Corsair Vengeance RGB Pro 3600MHz CL16'da çalıştırmak

Bütçe
123

fatihdemirag_

Hectopat
Herkese iyi formlar arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi Corsair Vengeance RGB Pro 3600MHz RAM kitine sahibim. Bu RAM'lar 3600MHz CL18 de çalışıyor, benim istediğim 3600MHz CL16 da çalıştırmak, yapabilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Herkese iyi formlar arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi Corsair Vengeance RGB Pro 3600MHz RAM kitine sahibim. Bu RAM'lar 3600MHz CL18 de çalışıyor, benim istediğim 3600MHz CL16 da çalıştırmak, yapabilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Manuel olarak CL 16 ya alınabilir belki ama bu sefer MHz düşer.
CL 18 kabul edilebir bir değerdir:

Ben BIOS'tan şu RAM'ı 3600 MHz CL16 olarak ayarladım hiçbir sorun yaşamadım.

Anakartın nedir ? Bazı modellerde "memory try it" seçeneği oluyor oradan ayarlamayı deneyebilirsin.Bunun haricinde Ram overclock işlemi kullanılan belleğin kalitesine göre değişiyor mesela samsung c-die var ise içerisinde cl16 yı cl18 e çekmek imkansız gibi bir şey. Çekseniz bile stabil olmaz. Kısacası uğraştığınıza değmez böyle bir overclock. Olduğu gibi kullanmanız daha sağlıklı olur.
Bu program ile belleklerinizin üreticisine bir bakın önce. Buradan yazmak ile olacak iş değil overclock işlemi. Önce kendiniz internet üzerinden arşatırma yapın genel mantığı yapın, önceden yazılmış makale yazıları okuyun. Sonra takıldığınız yeri burada sorun. Baştan sona her şeyin anlatılmasını beklemeyin.

Geri
Yukarı