Corsair Vengeance RGB Pro RAM'ler soğutucuya temas eder mi?

Martinner

Hectopat
RAM'lerinizin marka modeli ne hocam? Ölçülerine falan da bakayım sitesinde bir yerlerde yazılıysa.

RAM'lere değeceğini düşünmüyorum ama kontrol etmekte fayda var.

25 dB deniliyorsa o aralıktadır hocam.

MSI X470 Gaming Pro Carbon anakart ve MSI MAG Pylon kasa ve Corsair Vengeance RGB Pro RAM'ler mevcut. Tek çekincem RAM'lere temas eder mi bilemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI X470 Gaming Pro Carbon anakart ve MSI MAG Pylon kasa ve Corsair Vengeance RGB Pro RAM'ler mevcut tek çekincem RAM'lere temas eder mi bilemedim.

@Martinner hocam sizin kasanızın 165 mm CPU soğutucu desteği varmış rahatça alıp takabilirsiniz.

1686002163869.png

Ama sizin RAM'ler 51 mm yükseklikteymiş sizin konu sahibine göre daha yukarıdan takmanız gerekecek.

1686002392234.png

Anakartınız 4 sıra RAM soketine sahip olduğundan 2 RAM'e sahipseniz RAM'leri işaretlediğim şekilde takarsanız sorun olmayacaktır tahminimce.

1686002564906.png

4 RAM'e sahipseniz ise yine yüksekten takmayı veya RAM'lerin üstüne gelen yerde takılı olan fanın konumunu değiştirmeyi deneyebilirsin.

Umarım faydalı olmuştur. Gördüğünüz bir eksiğim yanlışım varsa belirtirseniz sevinirim.

@Martinner hocam sizin kasanızın 165 mm CPU soğutucu desteği varmış rahatça alıp takabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1808846

Ama sizin RAM'ler 51 mm yükseklikteymiş sizin konu sahibine göre daha yukarıdan takmanız gerekecek.

Eki Görüntüle 1808848

Anakartınız 4 sıra RAM soketine sahip olduğundan 2 RAM'e sahipseniz RAM'leri işaretlediğim şekilde takarsanız sorun olmayacaktır tahminimce.

Eki Görüntüle 1808851

4 RAM'e sahipseniz ise yine yüksekten takmayı veya RAM'lerin üstüne gelen yerde takılı olan fanın konumunu değiştirmeyi deneyebilirsin.

Umarım faydalı olmuştur. Gördüğünüz bir eksiğim yanlışım varsa belirtirseniz sevinirim.

Çok teşekkür ederim hocam. Uğraşıp emek verip araştırmışsınız. İyi ki varsınız. Çok makbule geçti bu bilgiler.

@Martinner hocam kusura bakmayın ufak bir bilgi yanlışlığı yapmış olabilirim. Bu soğutucu kasanıza uygun olmayabilir sebepleri ile açıklayacağım.
Öncelikle işlemcinizin merkezi ve RAM'ler arasındaki mesafe 54 mm civarı soğutucunun enine genişliği 110 mm ikiye bölünce 55 mm kaldı. Yani ilk slotun üstüne geliyor soğutucunun metal bloğu bu yüzden 2. ve 4. slota kaydırmanız gerekli RAM'lerinizi.

1686006411625.png

2. olarak ise yükseklik konusunda bir yanlış yapmış olabilirim. Normalde 165 mm desteği olan kasanıza uyması lazım ama RAM'ler yüzünden ön fanı yükseltmek zorunda kalacağınızdan fan kasa kapağına değebilir kasa kapağı daha fazla yükseltmenize engel olacağından RAM'ler sığmayabilir.
Resimde örnek olarak çizdim.

1686007813989.png

Kendiniz bir metre alarak kasa kapağı ve RAM'ler arasındaki mesafeyi ölçerseniz daha doğru bir sonuca ulaşabiliriz yarım santim bir fark ile kaçıyor çünkü bu tabloya göre. Eğer 1 santim falan bir hata payınız varsa kasada hala bu soğutucuyu düşünebilirsiniz.

Sizi de yanlış yönlendirmiş gibi oldum kusura bakmayın.

Eğer sığmıyorsa RAM'in üstüne gelen fanın konumunu değiştirip öyle montaj yapabilirsiniz bu durumda.

GameGaraj'ın montaj videosunda ters yönde takıyordu oradaki arkadaş o şekilde olabilir.

Hocam Pro RAM'lar normal RS ve RT'ye göre daha büyük boyuta sahip. Şu anda halihazırda 240mm sıvı soğutucu var ve üste takılı kullanmış olduğum 16 GB Vengeance düz siyah modelde bile borulara az bir mesafesi var. Sizin alacağınız RGB Pro benimkinden daha büyük olduğunu varsayarsak biraz sıkıntı yaratabilir isterseniz alıp deneyin eğer sığmazsa iade edersiniz. Uğraşmayayım derseniz RS ve RT modellerine bakabilirsiniz.

TUF Gaming B550 Plus Wi-Fi anakart, Aqua 360 mm sıvı soğutma, Vengeance Pro RGB RAM bellek, td 500 V2 kasa. Sorunsuz, temassız kullanıyorum.

TUF Gaming B550 Plus Wi-Fi anakart, Aqua 360 mm sıvı soğutma, Vengeance Pro RGB RAM bellek, td 500 V2 kasa. Sorunsuz, temassız kullanıyorum.

Hocam sizde sıvı soğutma ön panele takılı galiba? Bende yukarıya montajlı olduğu için borular RAM'lara yakın ben onu bahsetmiştim yoksa öne takılıysa zaten değmemesi lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı