Corsair VS550 550W kronik sorunlu mu?

Hüseyin Boz

Decapat
Makaleler
2
1 Ay önce yeni sistem topladım. Corsair Spec-Delta kasa içinde gelen belirttiğim ve görsel olarak atacağım PSU'yu kullanıyorum. Fakat 2 3 gündür sanki kablo bir fana değince çıkan ses gibi ses duyuyordum. Bugün kasayı söktüm bu ses güç kaynağından geliyor. Sizce kronik sorun olan PSU'ya mı sahibim, diğer parçalara zarar verir mi? Ses beni çok fazla rahatsız etmiyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2020-02-19-18-15-27-665_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2020-02-19-18-15-27-665_com.miui.gallery.jpg
    281,9 KB · Görüntüleme: 414
1 Ay önce yeni sistem topladım. Corsair Spec-Delta kasa içinde gelen belirttiğim ve görsel olarak atacağım PSU'yu kullanıyorum. Fakat 2 3 gündür sanki kablo bir fana değince çıkan ses gibi ses duyuyordum. Bugün kasayı söktüm bu ses güç kaynağından geliyor. Sizce kronik sorun olan PSU'ya mı sahibim, diğer parçalara zarar verir mi? Ses beni çok fazla rahatsız etmiyor.

Aynı modelde tıkırtılı ses sorunu çıktı şu an. Sizinki geçti mi?

Bende de gri etiketli VS650 modeli var. Maalesef fanlar bazen tıkırtılı çalışıyor. Yine de sağlam olduğunu söyleyebilirim. Eski sürümde coil whining, fan problemi yaşayanlar hatta patlayan PSU sahipleri oldu. 3 aylık kullanım süresinde iki veya üç kez dışarıda şiddetli lodos varken kullandım. O hava şartlarında sık sık elektrik arızası ve gelgitler olur bizim burada. Bir keresinde bir günde ondan fazla gelgit yaşadım. Kullanmaya mecburdum. Çok şükür sorun olmadı.

Bu yenilenmiş sürümün ciddi arıza vermeyeceğini ümit ediyorum. Şimdilik arada bir fan gürültüsü oluyor. Duruma göre garantiye verme veya fanı kendi başıma değiştirme yoluna gidebilirim.

Yanlış yönlendirmemek için bir güncelleme yapmak istedim. Gürültülü fan sorunu nadiren oluyor. Haftada bir gibi ve bilhassa ortam soğuk olduğunda oluyor. Ayrıca kasada çok fan var, belki yanılgıya düşmüş olabilirim. Bir daha karşılaştığımda hemen kapağı açıp yakından kontrol edeceğim. Olumsuz yönde bir gelişme olursa tekrar buraya yazarım.
hocam halen memnun musunuz?
Bendede var aynısı kasadan çıktı 2 ay oldu öyle bi sorun yok aynı kasadan kuzenimde aldı 5 ay önce ondanda bi şikayet almadım sesde yok
Sarı renkli olanlar kronik sorunlu, sizin ki beyaz renkli. Aynı PSU'yu bende kullanıyorum bir sorun yaşamadım.

Kronik sorunu nedir? Kimse sorsam kronik sorunlu ama neyi sorunlu söylenmiyor.
Konuyu baştan sona okursan anlarsın. Eski sürümlerde coil whining ve fanın aşırı gürültülü (tıkırtı şeklinde) çalışması şikayetleri varmış. Bunun dışında kronik olan bir şey yok. Gri etiketli yani 2018 model olanlar revizyonlu olduğu için bu şikayetler ortadan kalkmış. Yani öyle olduğu düşünülüyordu. Ancak VS650 modeline sahip olan ben arada bir hafif tıkırtı sesi duyuyorum. Şiddeti ve sıklığı az olduğu için rahatsız olmuyorum.

Ben de VS550 kullanıyorum ara ara tıkırtı geliyordu ama kısık seste. Fakat uzun zamandır gelmiyor. Bir ara fazla sinirimi bozmuştu. Bunun sebebi nedir kafasına göre gelip gelmemesi. Coil Whine mı oluyor? Öyleyse neden düzenli bir şekilde değil de böyle rastgele oluyor? @kaiser soze

Ben de VS550 kullanıyorum ara ara tıkırtı geliyordu ama kısık seste. Fakat uzun zamandır gelmiyor. Bir ara fazla sinirimi bozmuştu. Bunun sebebi nedir kafasına göre gelip gelmemesi. Coil Whine mı oluyor? Öyleyse neden düzenli bir şekilde değil de böyle rastgele oluyor? @kaiser soze
Bu bahsettiğimiz şey fan tıkırtısı. CW denen şey herhangi bir yerde bulunan bir bobinin tiz ve kesintisiz ses çıkarması oluyor. PSU haricinde ekran kartları veya apayrı bir cihaz olarak yaygın şekilde telefon şarj adaptörlerinde duyulur.

Rastlantıya bak ki ben de uzun zamandır fan tıkırtısı duymuyorum. Ses de bazen sistem yükte değilken oluyordu. Yani PSU da yüke girmediği ve haliyle ısınmadığı için fanın düşük devirde çalıştığı zamanlarda tıkırtı olduğu anlaşılıyor. Neyse ki kendisine veya sisteme bir zararı yok ve taş gibi çalışıyor.

Düşük yük altında fan dönerken tıkırtı sesi geliyor. Bu aralar bende de olmaya başladı. Boş bir zamanımda Corsair ile durumu paylaşmayı düşünüyorum. Her ne kadar zararı olmasa bile rahatsız ediyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı