Corsair VS650 2018 Model: CP-9020172-EU

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Merhaba,

bazı sistemlerde kullandığımız VS serisi Corsair PSU'larla ilgili yorumlar gelmekte, kalite kaygısına yönelik olarak. Daha önce VS450 model PSU kullandık ve hiçbir sorun yaşamadık. Bu sistemdeki VS650 de bir sorun yaşatmadı lakin yine de şu bilgiyi aktarmak istiyoruz: Bu PSU'nun farklı sürümleri mevcut:

• CP-9020098-EU
  • CP-9020172-EU
QP'nin belirttiği üzere CP-9020172-EU modeli 2018 sürüm. Biz bu konunun doğruluğunu araştırdık ve Corsair'in sitesinde de benzer şekilde listelendiğini gördük:

Bu model VS Series Config 2018 olarak geçiyor:

https://www.corsair.com/eu/en/Categ...y-Units/vs-series-config-2018/p/CP-9020172-EU

Bu ise eski model:

https://www.corsair.com/eu/en/Categ...Supply-Units/vs-series-config/p/CP-9020098-EU

Bu VS konusunu da böylece çözüme kavuşturduğumuza inanıyorum. Boost marka PSU'lar ile sistemlerin topladığı ülkemizde kendi kullanmayacağımız ürünleri size tavsiye etmek istemiyoruz. Geçmişte VS serisi bazı kullanıcıların başını ağırtmış olabilir lakin dediğimiz gibi biz VS450 ile de sistem topladık, VS650 ile de, sorun yaşamadık.

Yakın zamanda bir PSU testimiz de gelebilir. Onun da bilgisini vermiş olalım bu vesile ile.

Sevgiler.

Son düzenleme:
  • CP-9020098-EU
Modelini kullanıyorum @Recep Baltaş bey. Yük altında olmasa dahi cızırtı sesi ve fandan takırtı sesi yapıyor. Traktör mü çalıştırıyorum bilgisayar mı belli değil . VS serisinin genelinde kronik sorunlar olduğunu okudum pek çok yerde. Ürün değişimden geldi hala aynı sorunu yapıyor. Garantisi bir kaç ay önce bitti. Corsair'e yollarsak değişiyorlar fakat kronik olduğu için belli bir süre sonra tekrar başlıyor.

Sebebi ise kullanılan fanın çok kalitesiz olması. Doğrudan demir bilyelerin arasına oturtulmuş bir fan tipi var. Yanlış hatırlamıyorsam ya sleeve ya da ball fan olarak geçiyor. Bu sebeple de bu sesi yaratıyor.

Performansına gelirsek, yeterli gücü veriyor o konuda bir şey söyleyemem. Fakat dediğim gibi VS serisi kronik sorunlu bir seri. Bir daha sistem toplayacak olursam VS serisine bulaşmam. Hatta genel anlamda Corsair'e bulaşmam. SSD'si arızalı çıktı sorun yaşadım, PSU ses arızası yaptı. Belleklerde iyi ki Corsair almamışım diyorum.

2 ürün için koskoca firmayı karalamıyorum pek tabii. Fakat benim deneyimlerim bunlar. Firmanın ürettiği elbette çok kaliteli ekipmanlar ve donanımlar var ona ben de katılıyorum. Fakat kronik sorunlu ürünleri de var. Alırken dikkat etmeli.

• CP-9020098-EU
Modelini kullanıyorum @Recep Baltaş bey. Yük altında olmasa dahi cızırtı sesi ve fandan takırtı sesi yapıyor. Traktör mü çalıştırıyorum bilgisayar mı belli değil . VS serisinin genelinde kronik sorunlar olduğunu okudum pek çok yerde. Ürün değişimden geldi hala aynı sorunu yapıyor. Garantisi bir kaç ay önce bitti. Corsair'e yollarsak değişiyorlar fakat kronik olduğu için belli bir süre sonra tekrar başlıyor.

Sebebi ise kullanılan fanın çok kalitesiz olması. Doğrudan demir bilyelerin arasına oturtulmuş bir fan tipi var. Yanlış hatırlamıyorsam ya sleeve ya da ball fan olarak geçiyor. Bu sebeple de bu sesi yaratıyor.

Performansına gelirsek, yeterli gücü veriyor o konuda bir şey söyleyemem. Fakat dediğim gibi VS serisi kronik sorunlu bir seri. Bir daha sistem toplayacak olursam VS serisine bulaşmam. Hatta genel anlamda Corsair'e bulaşmam. SSD'si arızalı çıktı sorun yaşadım, PSU ses arızası yaptı. Belleklerde iyi ki Corsair almamışım diyorum.

2 ürün için koskoca firmayı karalamıyorum pek tabii. Fakat benim deneyimlerim bunlar. Firmanın ürettiği elbette çok kaliteli ekipmanlar ve donanımlar var ona ben de katılıyorum. Fakat kronik sorunlu ürünleri de var. Alırken dikkat etmeli.

Evet, bu model ile çok sorun yaşayan olmuş. Her firma her konuda ya da her üründe iyi olacak diye bir kaide yok. Bana göre Enermax en iyi PSU üreticilerinden biridir ama sıvı soğutucusu yüzünden ofiste kafayı yedik...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet, bu model ile çok sorun yaşayan olmuş. Her firma her konuda ya da her üründe iyi olacak diye bir kaide yok. Bana göre Enermax en iyi PSU üreticilerinden biridir ama sıvı soğutucusu yüzünden ofiste kafayı yedik...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Benim arkadaşımda da VS 450W olan modeli vardı, 2018 yılında olan değil. Bozulmuştu, geçen ay sıfırını verdiler. Acaba 2018 üretimi midir?(Arkadaşımın eski evinde topraklama yoktu). Acaba bu yüzden mi bozuldu? 😀

Katılıyorum. Firmaların asıl sorunları da bana kalırsa odaklarını sektörün tamamına yönlendirmeleri. CORSAIR'i bellekleri ile tanıdım şahsen. Enermax'ı henüz deneyimleme fırsatım olmadı ancak kaliteli olduğuna dair yorumlar okudum.

Klişe olacak ancak teknoloji şans işi gerçekten de. Üst seviye bir ürün aldığımızda dahi arızalı çıkabiliyor veya kronikleşen sorunlar meydana gelebiliyor.
Hala teknolojinin en "ilkel" seviyesini kullanıp geliştiriyoruz bana kalırsa.

Kitleler arttıkça, ürün kalitesi azalır. Değişmeyen bir kural ne yazık ki. Seri üretim bantlarından neler geldiğini bilemiyoruz evimize.

Bu arada, yakın zamanda bahsettiğiniz Enermax firmasına ait bir PSU edineceğim. Thermaltake ile bir sistem toplayacaktım, Enermax ile değişebilirim PSU konusunda.

Ben de en az 5 senedir VS 650 kullanıyorum. Fan sesi benim de başımı ağrıttı. Hatta sistem açıldıktan bir süre sonra fan dönmeyi bırakıyor, bu da güç kaynağının ısınıp kendi kapatmasına yol açıyordu.

Geçenlerde iş başa düştü, fanını değiştirdim ve artık sorunsuz çalışıyor, fan sesi de yok. Garantisi bittiyse size de tavsiye ederim.

Ben de en az 5 senedir VS 650 kullanıyorum. Fan sesi benim de başımı ağrıttı. Hatta sistem açıldıktan bir süre sonra fan dönmeyi bırakıyor, bu da güç kaynağının ısınıp kendi kapatmasına yol açıyordu.

Geçenlerde iş başa düştü, fanını değiştirdim ve artık sorunsuz çalışıyor, fan sesi de yok. Garantisi bittiyse size de tavsiye ederim.
Garantisi bitti. Muhtemelen kapanma sorununa döndüğünde ben de öyle yapacağım. Yeni taktığınız fan nedir acaba?

Ben eski nesil VS450 ile i7 8700K ve GTX 1070 kullanmıştım, üstelik bir miktar overclock da vardı. Cızırtı yoktu ama fan sesi rahatsız edici olabiliyordu, bunların dışında gayet iyi bir seri.
Revizyon ile bunlar da giderildi. 2018 versiyonu i3 8100 ve GTX 1070 Ti bir sistemde kullanılıyor şu an, gayet sessiz.

Geri
Yukarı