Cougar 700W 80+ PSU oyunlarda kapanıyor

varied

Decapat
Ekran kartı: XFX RX 5700XT thıc III.
Merhabalar 3 gün önce bilgisayar topladım. Bilgisayarım Cougar 700W 80+ ile masaüstünde sorunsuz çalışıyor fakat oyunlarda ortalama 5-10 dakika sonra kendini kapatıyor. Aynı sistemi arkadaşımın güç kaynağı olan X-Power 650W 80+ ile denediğimde oyunları sorunsuz oynayabiliyorum.
Çözüm olarak ne yapabilirim veya bunu neden yapar? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Jarex youtube da izledim. Usta PSU'ya ikinci 8 pinlik Ekran kartı güç kablosu bağlıyor.Sağlıklı olur mu sence.Elimdeki 4 aylık Cougar PSU'yu heder etmek istemiyorum.

Cougar psu'da tek kablo üzerinden güç almaya çalıştığımızdan ekran kartı tam olarak beslenemiyor.
Molex to 8 pin dönüştürücü alarak bir şekilde bu durumu hafifletebilirsiniz diye düşünüyorum. Şu kablo işinizi görecektir.

Cougar psu'da tek kablo üzerinden güç almaya çalıştığımızdan ekran kartı tam olarak beslenemiyor.
Molex to 8 pin dönüştürücü alarak bir şekilde bu durumu hafifletebilirsiniz diye düşünüyorum. Şu kablo işinizi görecektir.

Tamda PSU bakarken bu öneri kafa mı karıştırdı. Denemeden öğrenme imkanım var mı ? Bu şekilde ekran kartının bir soketini çıkarıp bunu takarsam daha fazla güç vermiş olur muyum ?

Tamda PSU bakarken bu öneri kafa mı karıştırdı. Denemeden öğrenme imkanım var mı ? Bu şekilde ekran kartının bir soketini çıkarıp bunu takarsam daha fazla güç vermiş olur muyum ?
Ekran kartının 6 pin olan girişinin(ki bu da yaklaşık 75w ediyor) dönüştürücü yardımı ile başka bir yerden sağlayacaksınız. En azından sorun devam etmezse,problemin güç kaynağından olduğu netleşir.
Aynı gücü vereceksiniz;fakat ekran kartının istediği tüm güç girişleri cougar stx'de tek bir güç kablosu üzerinden verildiği için yeteri kadar besleyemem sorunu olabilir. Daha doğrusu tek kablo üzerinden bir tıkanma olabilir.Güç girişini molexlerden dönüştürücü ile sağlayarak bu tıkanma çözülebilir. Denemek lazım.

İyi güç kaynaklarında ekran kartı beslemesi için 2 ayrı güç kablosu olur. Bu 2 ayrı kablonun her biri de 2 tane 8 pin girişine sahiptir. Yani toplamda 4 tane 8 pin girişiniz olur. Başka forumlarda 5700xt için gerekli olan 2 tane 8(6+2) pin güç girişini tek kablo üzerinden aldıklarında sistemin siyah ekran ve reset attığı çokça yazılmış. Sorunu da 8 pin güç girişlerini, 2 ayrı kablo üzerinden yaparak çözmüşler. Cougar STX 700'de tek kablo üzerinden ekran kartına güç veriyorsunuz. Zaten tek kablo ile geliyor. Bu şekilde yeteri kadar beslenemiyor. Dönüştürücü yardımı ile gereken diğer gücü temin edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Ekran kartının 6 pin olan girişinin(ki bu da yaklaşık 75w ediyor) dönüştürücü yardımı ile başka bir yerden sağlayacaksınız. En azından sorun devam etmezse,problemin güç kaynağından olduğu netleşir.
Aynı gücü vereceksiniz;fakat ekran kartının istediği tüm güç girişleri cougar stx'de tek bir güç kablosu üzerinden verildiği için yeteri kadar besleyemem sorunu olabilir. Daha doğrusu tek kablo üzerinden bir tıkanma olabilir.Güç girişini molexlerden dönüştürücü ile sağlayarak bu tıkanma çözülebilir. Denemek lazım.

İyi güç kaynaklarında ekran kartı beslemesi için 2 ayrı güç kablosu olur. Bu 2 ayrı kablonun her biri de 2 tane 8 pin girişine sahiptir. Yani toplamda 4 tane 8 pin girişiniz olur. Başka forumlarda 5700xt için gerekli olan 2 tane 8(6+2) pin güç girişini tek kablo üzerinden aldıklarında sistemin siyah ekran ve reset attığı çokça yazılmış. Sorunu da 8 pin güç girişlerini, 2 ayrı kablo üzerinden yaparak çözmüşler. Cougar STX 700'de tek kablo üzerinden ekran kartına güç veriyorsunuz. Zaten tek kablo ile geliyor. Bu şekilde yeteri kadar beslenemiyor. Dönüştürücü yardımı ile gereken diğer gücü temin edebilirsiniz.
Sen Kralsın deneyeceğim bunu tekrar siyah ekran alırsam PSU alacağım.

Şimdi Youtube da bununla ilgili bir video izledim bu kabloların Bakır olmayanı sıkıntı çıkartıyormuş. İkizler burcu olduğum yine ortaya çıktı çabuk karar değiştiriyorum. 😄

Linkini verdiğim kablo bakır sanırım.
Alıp denersiniz,ekran kartını yük altına sokarsınız. Kapanma olmazsa,kabloyu da takip edersiniz;kablo ısınmıyorsa,sorun yok demektir.
Bir müddet böyle kullanırsınız;ama ileride bir tane psu almakta fayda olur.
En azından ekran kartının arızalı olmadığı net tespit edilmiş olur.

Dostum Merhaba aynı sorun bende var .Ekran kartı ve PSU aynı. Ekran kartı güç pin giriş yeri görseldeki gibi büyük ihtimal sende de öyle.Sorunun PSU dan gelen Daisy chain papatya zinciri şeklindeki kablodan Ekran kartı yeterli elektrik gücüyle besleyemiyor ve oyunda kendini kapatıyor.Gold sertifikalı bi psu almayı düşünüyorum. Sen sorununu nasıl çözdün.
MSI 5700 Gaming X var şu ana kadar güç yetersizliğinden kapanma yaşamadım. STX-700W ve 4 aylık PSU.

İade etme şansınız varsa iade edin. Molex to 8PİN kabloyla o ekran kartını besleyemezsiniz. Molex çeviriciler çok kaliteli olmadıkça güvenilir değil, belki adam oyuncaklarda kullanılan bakır kabloyu kullanmıştır. O bakır erirse GPU'yuda elinizden alır. Tavsiyem Sharkoon veya High Power Gold serisine bakın. PSU direk elenmeli bence. Ayrıyeten kim ne derse desin 5700XT en az 800W ve 12V kanalı verimli bir PSU ile beslenmeli.

Yeni konular

Geri
Yukarı