Covid-19 halk gözlemlerim

Dr. Bıyık!

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar,
Bir bilim insanıyım ve konuyu takip ediyorum. Detaylara giremeyeceğim (Covid ve bazı mevzularla ilgili detay anlatmayacağım), ancak bu dönemde halkımızın davranışlarıyla alakalı gördüklerimi paylaşmak istedim.
1- Kardeşim dahil bir kısım tedbirleri abartabiliyor. Dezenfektan ve eldiven kullanmaktan pişik olmuş şekilde bir gece korkuyla beni aradı :D
Tedbir gerçekten çok önemli ancak bu tedbirleri alırken kendinize zarar vermekten de kaçınmalısınız.
2- Esnafın geneli duyarsız (kurumsal çalışanları demiyorum). Geçenlerde fırına hanımın siparişlerini almaya gittim. Fırını poşetle sarmışlar, iyi hoş da, parayı alan, ekmeği veren aynı eldivenle iş yapıyor. Arkada hamur karanları gördüm, maske yok, kollar açık. Buram buram Corona.
3- Üsküdar'da Cuma pazarından geçiyordum 2 hafta önce. Pazar esnafının yarısı önemsemiyor. Hele çaycının suratıma öksürmesiyle adamı bıçaklama noktasına gelmiştim. "Bende virüs yok" kalıbı yerleşmiş. Bir de bize bir şey olmaz. İyi de kardeşim, taşıyıcı olabilirsin. Keşke halkımıza sadece hastalık belirtileri değil de taşıyıcılık da TV'de detaylıca anlatılsa.
4- Benim annem babam da risk grubu içinde kaldı ki onlara zorla önlem aldırıyoruz artık. Buna karşın dün kurulan Küçükyalı pazarında gördüğüm (evimden izliyorum), millet önlemini almamış, ihtiyarlar pazar poşetleriyle gezmekte. Esnaf da bir varil suyu tüm tezgaha sürekli dağıtmakta. Bu virüs nem üzerinde yayılıyor (göz, burun, ağız). O su kontamine olduysa tüm tezgaha yaydın hastalığı. Halkın önemli kısmı tedbirlere uyuyor, ancak tedbirleri umursamayan potansiyel katilleri durduramıyoruz.
5- Seyahat yasaklarını destekliyorum. Hatta şehir şehir karantinalar olması gerektiğini düşünüyorum.
6- Piyasa kolonya dolandırıcılarıyla doldu. Geçenlerde bir petrolcüden (büyük biri, E5 kenarı) akaryakıt alırken tezgahtan fıstığıyla meşhur bir ilimizde üretilmiş (etiketinde öyle yazıyor) bir kolonya aldım. Kolonyada alkol yok!. Alkolü koklayarak derecesini yaklaşık olarak söyleyebilen birisiyim. Gönül rahatlığıyla söylerim ki bu şişe 80 derece değil, 20-30 derece. Sadece masa silerim o da koku için, başka da bir işe yaramaz. Bir başka örnek, maske mevzusunda hükümet bastırsa da stokçular hala var. Fiyatlar düşmedi, düşmüyor. Son kullanma tarihi geçmiş maske gördüm tezgahlardan birinde, tanesi 5 TL.
Örneklemelere devam edeceğim efendim,
Sağlıcakla kalın.

Bakanlık daha kendi sağlık çalışanlarına maske dağıtamıyor. İngiltere kafelere kapalı kaldığı her ay 10.000£ ödüyor. Eminim ki şimdiye kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmediyse tek sebebi ekonominin kaldıramayacak olması.

Bazı illere korona virüsü bilgisi ulaştırılmamış sanırım. Haber de mi izlemiyorlar anlamadım normal dışarıda gezip tozuyorlar 🤣 devlet büyükleri bile açıklama yaptı 4 Nisan'a kadar kritik süreç diye. Hani 5 Nisan'dan sonra çıkarsın zorla tutan yok. Çok abartmamak lazım ama ciddiye de almak lazım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı