CPU fanı yandı ama çalışıyor

Enesdeep

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI Pro B650M-A WIFI - Ryzen 5 7600 - RTX 4070 Ti - Kingston Fury Beast 32 (2*16) 5600Mhz CL36 -
GB Infinity 360 Sıvı Soğutma - Alienware Aw2523HF 360Hz Monitör
Merhaba, an itibari ile yeni kasama geçiş yaptım minimalist bir insanım ve Aerocool Prime V4 yaptım kasamda soğutucu portları dahil Total'de 7 tane kablo(PWM, ARGB) kablolama mevcut. anakartım ARGB desteği olmadığı için RGB fan çoklayıcı kullanıyorum. Aerocool Mirage 5 soğutucumun RGB'si kesinlikle düzgün çalışmıyordu hatta tepki bile vermiyordu ışıkları falan sönük gibi. Hani olur ya evdeki ampuller miladını doldururken söner ama ışıldamaya başlar hafiften aynı öyle bir hava vardı sorun olduğunu anladım. Daha sonra kasanın arka tarafına yerleştirdiğim portları kurcalamak istedim haliyle. Uyuşmazlıkları tespit etmeye çalışırken kasanın kendi PWM çoğaltıcısını boşta gördüm CPU fan PWM'ini ona taktım. Ne kadar zekice değil mi 🤫. Takar takmaz acaba bir ihtimal derken anında dumanlar çıkmaya başladı hani 3 saniye tutsam yanacaktı bildiğiniz. Biraz soğumasını bekledikten sonra açtım çalışıyor gibi. Fakat ışıklar falan yok. Fanlar dönüyor oyun testlerinde 2 saat Ultra Valhalla'da sorun çıkmadı. Ama boştayken 46- ila 55 arası seyrediyor oyun açar açmaz kasanın temper camını bile ellerken yüksek bir sıcaklık hissediyorum. Kasayı yeni aldığım için, acaba bu daha önceden de oluyor muydu bilmiyorum emin olamadım sizce CPU soğutucum bir özelliğini kaybetmiş midir? Uz. Ha aklıma gelmişken CPU soğutucu RGB'leri de uyuşmuyor bir şekilde olmuyor anlamadım sonucta ARGB portunu diğer fanların ki gibi takıyorum sonuç olarak senkronize bile olmasa da o ışıkları yakması gerekmiyor mu? İşlemciye zarar vermiş midir?

Fanlar yüksek akıma ve gerilime kısa süre katlanabilir. Dediğiniz gibi sadece ledler kömürleşmiştir.

Fanlar yüksek akıma ve gerilime kısa süre katlanabilir. Dediğiniz gibi sadece LED'ler kömürleşmiştir.

Hamza o zaman şu şekilde anlıyorum çıkan kötü kokulu duman LED'lerin miydi? Çünkü plastik kokusuydu yani.

Ledlerin ve büyük ihtimal kavrulan silikon vs vs kokusuydu.

Yaz sıcağından ve minimalist kasa tasarımından dolayı büyük ihtimal.
Değiştirsem mi acaba?

İşlemciye zarar vermiş midir
İşlemci hesaplama yapar, akımı kontrol etmez. Anakarttaki mosfetler zarar görmüştür maksimum. Ama dediğim gibi bence tek zarar görem şey ledler. Fan döndüğü için duman birden dağılmış ve sizi endişelendirmiştir.

Değiştirsem mi acaba?
Bence o sisteme komple sıvı soğutucu bağlamak lazım.

İşlemci hesaplama yapar, akımı kontrol etmez. Anakarttaki mosfetler zarar görmüştür maksimum. Ama dediğim gibi bence tek zarar görem şey ledler. Fan döndüğü için duman birden dağılmış ve sizi endişelendirmiştir.

Bence o sisteme komple sıvı soğutucu bağlamak lazım.
Çok teşekkür ediyorum Hamza.

Yeni konular

Geri
Yukarı