CPU fanının hızını düşürme

ufukaya

Hectopat
Arkadaşlar merhaba,
Bugün yeni stok fan aldım.
Ve eski fanim 2000 RPM de dönerken işlemci C2 Q9300 40 C boşta.
Yeni aldığım fanda ise boşta 28 C ama 3700 RPM de dönüyor ve çok yüksek ses çıkıyor. Bunun RPM düşürüp sesi nasıl azaltabilirim?
Teşekkürler.

BIOS.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart G31tm-p21 SYS FAN portu neresi aceba. Ben bakınıyorum göremedim.
Edit: Forumda yeniyim hatalardan dolayı ban yiyorum. Editör arkadaş bu durumu gözardı ederse sevinirim. Problemi çözmem lazım.
@Silinen üye

Aynı sorun bende var. Seninki gibi o fan yerleri silik şekilde ve müdahale edemiyorum. 4 pinli fan ayarlanması lazım normalde. Sonra speedfan yükledim ordan düşürdüm. Her çıkışta kayıt da etmiyo bilgisayara her girdiğimde ayarlamak zorunda kalıyorum.

3700 RPM de dönüyor bu sorunu çözer mi normal stok fan 1000 - 1500 RPM de fazla ses olmuyor gene oluyor da çok rahatsız etmiyor. Kısacası SYS portu sorunu halleder mi? @Pusgurt @Nightswt

Fan kaç pinli 4 pinli ise, CPU_FAN portundan kontrol edilebilir. 3 pinli ise bazı yeni anakartlarda, SYS FAN portundan voltage control olarak, fanı kontrol ediyor. Ama sizin anakart eski nesil olduğundan, SYS_FAN direk 12V veriyor galiba, yani 3 pinli fanı kontrol edemezsiniz. 4 pinli fanı CPU_FAN sıcaklığa göre ayarlaması lazım.

upload_2017-1-5_2-46-37.png

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı