CPU Hız Düşüşü nediyle FPS Düşüyor

BR Demonty

Centipat
Galiba laptopun ısınmasından dolayı CPU hızı bir anda düşüyor ve o düştüğünde otomatikman oyundaki FPS'im de 5-10-20-30- civarına geliyor. Bu CPU'yu sabitleyemiyor muyuz? ThrottleStop kullanıyorum eskiden işe yarıyordu, şimdi yaramamaya başladı. Fan bakımı yapıldı, termal macun yenilendi, format atıldı. Bu sorunu nasıl çözebiliriz?

dsa.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Hız ile aynı zamanda sıcaklık değerlerine de bakın eğer hız düştüğünde ısı yükseliyor ise bu işlemcinin kendini koruma şekli ve maalesef program vs. bu soruna çözüm olmuyor yapabileceğiniz en iyi şey işlemciyi daha iyi soğutmaktır laptop altına soğutucu koyarak veya benzer adımlarla bu sorunu büyük oranda azaltabilirsiniz.

İşlemcini sabitleyebilirsin tabii ki ilk yöntem ThrottleStop programı ile Turbo'yu kapatmak hala ısınıyorsa güç seçeneklerinden gelişmiş güç ayarlarına girip en yüksek CPU'yu 90 80 vb gibi yapabilirsin.

Son günlerde pek fazla konu açılıyor thermal throtling ile ilgili konular ise işlemci hızım düşüyor ya da FPS düşüşü yaşıyorum diye moderatörlerden ricam thermal throtling çözümü olarak bir video çekilip Technopat YouTube kanalına eklense çoğu kişi için faydalı olur konu kalabalığının da önüne geçilmiş olur. Thermal throtling için benim çözümüm.
  1. Termal macun yenilemek.
  2. Undervolt.
Laptop kullanıcıları fazlaca soruyor bir laptop ile anlatılırsa çok daha iyi olur şimdiden teşekkürler.
@Recep Baltaş @Ali Güngör

BIOS'tan CPU Boost clock u kapat biraz daha rahatlar FPS normal performansına göre düşer ancak şu ankinden iyi olur.

Kanka bende de aynısı oluyordu laptop ısındığı için düşürüyor anlıyor çok ısındığını termal macun sür ya da soğutucu koy laptopsa.

Geri
Yukarı