Çözüldü CPU kullanımı görev yöneticisinde %100 görünüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TT Learch

Hectopat
RAM
2x8 DDR 4 2667 MHz.
Ekran kartı
GTX 1650.
İşlemci
i5 9300H.
Sorunum tam olarak ne zaman başladı pek bir fikrim yok ama 5 gün önce fark ettim. Sorunum oynadığım oyunların işlemci kullanımlarının anormal derecelerde olması. Özellikle Cyberpunk ve Warframe oyunlarında bu sıkıntı ile karşılaşıyorum. Windows 10'un kendi FPS ve diğer değerleri gösteren programından baktığımda %45 şeklinde olan işlemci kullanımı görev yöneticisinde %75 olarak gözüküyor ki bu durum %75'te sınırlı kalmıyor %100'e fırlıyor. Saçma olan şey ise ayrıntılar kısmına girdiğimde ise uygulamanın %45 işlemci kullanıldığını gösteriyor yine ama hiçbir şekilde görev yöneticisinde gösterilen değerler ile örtüşmüyor diğer değerler. Evet driverlerim günceller Windows güncellemelerim tamamen yapıldı güncel durumdalar sıcaklıklarım 82 83 dereceyi geçmiyor laptop kullanıyorum o yüzden bu değerler ile bir sorunum yok.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    2,5 MB · Görüntüleme: 336
  • Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    2,5 MB · Görüntüleme: 270
  • Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    1,2 MB · Görüntüleme: 364
Çözüm
Yotumunuz için te.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Eksik bir iki driver olduğunu bulmuş oldum ve kendi üreticimin sitesinden eksiklerimi hallettim. Ama hala görev yöneticim kullanılan miktardan daha fazla işlemci kullanıldığını gösteriyor. Şöyle açıklayayım örnek olarak Warframe oyununu baz alıyorum. Görev yöneticisinde oyunun %75 işlemci kullandığını söylüyor ve işlemci kullanımım diğer açık olan uygulamalarla birlikte %95'lere ulaştığını görüyorum. Ama MSI Afterburner uygulamasını kullanarak baktığımda işlemcimin sadece %55 kullanıldığını söylüyor. Xbox uygulamasının içindeki uygulamadan baktığımda da %55 kullanılıyor diyor ama görev yöneticisinde neden %95 gözüktüğünü anlamaya çalışıyorum. Virüs taraması yaptım bir şey çıkmadı sürücülerim günceller her şeyi kendi sitelerinden kurdum. Kaynak izleyicisinden de takip ettim bir anormallik bulamadım. Değerlerin birbirleri ile uyuşmaması endişelendiriyor cidden acaba Windows'ta mı bir sorun var.

Hatta şimdi attığım bu resim sorunumun tam olarak görünümü CPU da iki programda farklı değerler gösteriyor bir sorun olduğu belli ama çözemiyorum.

Sistemler birbirinden farklı çalışıyor olabilir, gayet normal endişelenecek hiçbir şey yok
Mesela kendimden örnek vereyim; AMD Ryzen uygulamasında işlemci sıcaklığım 55 derece görürken AIDA64 gibi uygulamalarda 40 derece görüyorum, arada 15 derecelik fark oluşuyor, bunun sebebi farklı sensörleri ölçmelerinden kaynaklı, muhtemelen Windows yazılımı genel kullanımı baz aldığı için böyle gösteriyordur, ki driverlarınız güncelse endişelenecek hiçbir şey yok CPU değerleriniz çok normal kafanıza takmayın
Tekrar kendimden örnek verecek olursam Ryzen 5 3500X kullanıyorum ve LoL'de bile %50'lere kadar çıkabiliyor, kaldı ki siz çok daha yüksek grafik ve işlem kapasitesi isteyen oyunları oynuyorsunuz endişelenmeyin CPU olması gerektiği gibi çalışıyor
Ve ayrıca bir önceki mesajımda attığım all runtimes dosyasını kesinlikle indirin ve kurun onlar çok önemli, yanlış okumadıysam sadece eksik driverlarınızı indirdiğinizi söylediniz, indirmediyseniz attığım o linklerden herhangi birisini seçin ve indirip kurun, yarın bugün daha eski oyunları oynayacak olursanız bunlar olmadığı için oynayamazsınız.
Hatta içiniz rahat etsin diye üşenmedim Xbox Game Bar'ı tekrar indirdim ki hayatta kullanmam en nefret ettiğim sistemdir :D

1646045010961.png

Gördüğünüz gibi "%3 Xbox" - "%9 Görev Yöneticisi"
Yani korkmayın sisteminiz bozuk değil. Her şey olması gerektiği gibi çalışıyor, sadece Xbox farklı sensörleri okuyor
Sorunum tam olarak ne zaman başladı pek bir fikrim yok ama 5 gün önce fark ettim. Sorunum oynadığım oyunların işlemci kullanımlarının anormal derecelerde olması. Özellikle Cyberpunk ve Warframe oyunlarında bu sıkıntı ile karşılaşıyorum. Windows 10'un kendi FPS ve diğer değerleri gösteren programından baktığımda %45 şeklinde olan işlemci kullanımı görev yöneticisinde %75 olarak gözüküyor ki bu durum %75'te sınırlı kalmıyor %100'e fırlıyor. Saçma olan şey ise ayrıntılar kısmına girdiğimde ise uygulamanın %45 işlemci kullanıldığını gösteriyor yine ama hiçbir şekilde görev yöneticisinde gösterilen değerler ile örtüşmüyor diğer değerler. Evet driverlerim günceller Windows güncellemelerim tamamen yapıldı güncel durumdalar sıcaklıklarım 82 83 dereceyi geçmiyor laptop kullanıyorum o yüzden bu değerler ile bir sorunum yok.

Termal macun yenilediniz mi?

Artı -1 Eksi
Görev yöneticisindeki başlangıç sekmesine gelerek Windows ile aynı anda başlatılan ne kadar gereksiz uygulama varsa devre dışı bırakın. Bir de virüs taraması yapın bilgisayarınıza. Son çare format atıp denemek.

Driver güncellemelerini hangi programla yaptınız?

Herhangi ekstra bir program kullanmadım her şeyi 2 senedir elle kuruyorum daha güvenilir olduğundan.
Cyberpunk 2077 oyununda i9 12900K bile bazen %70 kullanıyor. O işlemcinin öyle olması gayet normal.
haklısınız tabi ama görev yöneticisinde farklı kullanım gösterip başka bir program ile baktığımda farklı kullanım oranları gösterdiği için endişelendim. Herhangi bir güç kesintisi veya başka bir durum yaşamıyorum

Herhangi ekstra bir program kullanmadım her şeyi 2 senedir elle kuruyorum daha güvenilir olduğundan.

haklısınız tabi ama görev yöneticisinde farklı kullanım gösterip başka bir program ile baktığımda farklı kullanım oranları gösterdiği için endişelendim. Herhangi bir güç kesintisi veya başka bir durum yaşamıyorum
Elle güncellemek microsoftun elindeki sürücüleri kullanmak demektir.

Ekran kartınız NVIDIA ise: Sürücüleri Yükle | NVIDIA
Ekran kartınız AMD ise: https://www.amd.com/en/support

Anakartın Chipset'ini kurmamış olabilirsin. Bunu öğrenmek için Windows arama çubuğuna aygıt yöneticisi yazıp bakar mısın?

1645964590822.png

Gösterdiğim gibi PCI Aygıtı veya SMBus driver tarzı bir şey görüp ünlem görürsen anakartının modelini Google'a yazıp chipset ini indirip kurmalısın
+Ve ek olarak
All in One Runtimes chip.de
computerbase.de
Bu iki linkten birini seç ikisi de güvenilir sitelerdir, ben computerbase.de ninkini tercih ediyorum daha hoşuma gittiği için
Bunlar tüm Windows runtimelarını içerir tek tıklama ile hepsini yeniden yükler.
++Fakat belirteyim işlemci kullanımın bana yüksek gelmedi , daha önceden baktığına emin misin?
Çünkü işlemci için bu oranlar çok normal , hele ki böyle yüksek çözünürlüklü oyunları oynarken
Ancak yine de dediğim runtime'ları ve chipset driverını yükle bunlar gerekli.
Fakat dediğim gibi ben cpu kullanımında bir terslik görmedim

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı