CPU terfisi gerekli mi?

longway42

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar,
Donanım konusunda tecrübeli arkadaşlardan yorum isteyeceğim. Recep ve Ali beyler de yorumlarını eklerse memnun olurum.

Sistemim:
• FX 8350 CPU 4 GHZ O.C.'siz kullanım
• MSI 970A-G43 AMD 970+SB950 ANAKART
• 16 GB DDR3 1600 RAM
• MSI GTX 970 EKRAN KARTI
• 750 Watt PSU
• 1920x1080 - 60 Hz Monitör
• 120 GB SSD
• Windows 8.1 pro

Bu sistemde ekran kartı ile işlemcinin darboğaz yapacağını söyleyenler mevcut. Benimde kafama takılmadı değil. Hatta kimi oyunlarda ayarları ultraya aldığımızda, yumuşatmaları tam olarak açtığımızda zaman zaman kimi oyunlarda FPS düşmeleri olmakta anlık. (Oyunlarım orjinaldir) Bu da can sıkıcı oluyor. 1250 liraya ekran kartı alıp bu tür sorunlar yaşamak hoş olmuyor.

Öncelikle bu sistemde darboğaz sıkıntısı yaşar mıyız? Yoksa anlık düşmeler normal midir? Darboğaz var ise bunun nedeni CPU mu yoksa Anakart mıdır?

Oyunlarda MSI afterburner ile baktığımda GPU %98-99 yükte iken CPU çekirdeklerindeki yük değişken ve genel olarak %55-75 civarında gezinmekte. Bu, darboğaz var ya da yok demeye ne kadar yeterlidir bilemem tabi.

Cpu terfisi önerir misiniz? Evet ise hangi işlemci ve anakartı önerebilirsiniz. AMD bandında artık terfi edecek bir CPU görünmüyor 9000 serisi malum 220 watt gibi bir değerde, stok fan vermemeleri "Bu işlemci için gidin iyi bir soğutucu alın yoksa baş edemezsiniz ısıyla" der gibi. İntel tarafından öneriler istiyorum. (Terfi gerekli ise)

Sistemin kullanım amacı yüksek kalitede oyun oynamak ve zaman zaman video editleme (Çok sık değil).

@Recep Baltaş, @Ali Güngör

AMD CPU'lar yapısı itibariyle anlık FPS düşüşleri ve İntel CPU'lara göre daha az minimum FPS vermektedir. Bende GTX 970 alıp böyle sorunlar yaşamak istemem açıkçası.

Bende i5 4690 & Asus H97 Plus ikilisi var. Minimum FPS'ler AMD'ye göre yüksek ve anlık FPS düşüşleri yaşamıyorum. Overclock yapmayacaksan bu ikiliyi öneririm. Bana istediğim performansı veriyor.

Anakart olarak Asus M5A97 R2.0 Amd 970/Sb950 Am3+ Ddr3 2133Mhz (O.C.) Usb 3.0 Sata 3.0 Anakart - Vatan Bilgisayar
bunu kullansanız daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Bir de işlemci soğutucusu olarak ne kullanıyorsunuz?

Xigmatek Aio-S80Dp İntel Lga775 & Amd 754/939/940/Am2 İşlemçi Soğutucu - Vatan Bilgisayar

Phenom II x4 955 vardı öncesinde ve onu iyi soğutuyordu açıkcası. 8350 yi boşta 40-43 decerelerde geziyor. Prime 95 çalıştırdığımda 15-20 dk da 66 dereceyi gördüm.

Son düzenleme:
Anlık FPS düşüşlerine karşı öncelikle denenmesi gerekenler:
1 - Oyunları SSD'ye yükleyerek denemek.
2- Sürücü sürümünü değiştirmek, önce güncellemek, testten sonra eğer sorun varsa eski sürüm ile de denemek. Temiz kurulum seçeneğini işaretlemek.
3- Windows güncellemelerinin tam olduğundan emin olmak. Yüklenememiş, takılmış, hata veren güncellemeler işletim sisteminizin dosyalarında sorunlar olduğunu gösterir. Onarın.
4- Windows Defender'ı devre dışı bırakıp yerine Bit Defender kurmak. Ücretsizdir.
5- CCleaner ile bir sistemi temizlemek ve cache dosya için bol yer olduğundan emin olmak.
6- Arkaplan işlemlerini çok iyi kontrol etmek, bütün firmware sürümlerinin güncel olduğundan emin olmak.

Bütün bunlar tamamlandıktan sonra ciddi sorun yaşamaya devam ediyorsanız Upgrade'i o zaman düşünün. Öncesinde içiniz rahat etmedi diye hemen sıkıntıya girmeyin.

Anlık FPS düşüşlerine karşı öncelikle denenmesi gerekenler:
1 - Oyunları SSD'ye yükleyerek denemek.
2- Sürücü sürümünü değiştirmek, önce güncellemek, testten sonra eğer sorun varsa eski sürüm ile de denemek. Temiz kurulum seçeneğini işaretlemek.
3- Windows güncellemelerinin tam olduğundan emin olmak. Yüklenememiş, takılmış, hata veren güncellemeler işletim sisteminizin dosyalarında sorunlar olduğunu gösterir. Onarın.
4- Windows Defender'ı devre dışı bırakıp yerine Bit Defender kurmak. Ücretsizdir.
5- CCleaner ile bir sistemi temizlemek ve cache dosya için bol yer olduğundan emin olmak.
6- Arkaplan işlemlerini çok iyi kontrol etmek, bütün firmware sürümlerinin güncel olduğundan emin olmak.

Bütün bunlar tamamlandıktan sonra ciddi sorun yaşamaya devam ediyorsanız Upgrade'i o zaman düşünün. Öncesinde içiniz rahat etmedi diye hemen sıkıntıya girmeyin.

Ali bey teşekkür ederim denemediğim sadece 4 ve 5. maddeler kalmıştı onları da deneyeceğim. Bu arada işlemci ısısı, oda sıcaklığı 22 derece iken boşta 40-45 derece arası olması normal midir yoksa soğutucu mu değiştirmeli. 8350 için biraz O.C. (4.5 GHZ) ısıyı stabil tutabileceğim bir soğutucu örneğin aşağıdaki 8350 için uygun mudur?

Cooler Master Tpc 612 Lga 775/1150/1155/1156/1366/2011 & Am2/Am3/Fm1/Fm2 İşlemçi Soğutucu - Vatan Bilgisayar

8350 anakarttan bir kısıtlama yapmadan Turbo ile 4200 mhz yi görmesi gerekiyor ancak benim işlemcimle tam yüklerde ancak 3999 mhz görünüyor bunun nedeni ısının yüksek olması olabilir mi? CPU'nun turboyu ısıya göre ayarladığını duymuştum.

AMD CPU'lar yapısı itibariyle anlık FPS düşüşleri ve İntel CPU'lara göre daha az minimum FPS vermektedir. Bende GTX 970 alıp böyle sorunlar yaşamak istemem açıkçası.

Bende i5 4690 & Asus H97 Plus ikilisi var. Minimum FPS'ler AMD'ye göre yüksek ve anlık FPS düşüşleri yaşamıyorum. Overclock yapmayacaksan bu ikiliyi öneririm. Bana istediğim performansı veriyor.
Ali Bey sana gereken herşeyi söylemiş ama upgrade istersen ve overclock yapmayacaksan Paradise007 arkadasin verdigi Anakart ve Islemciyi alın. Eğer OC yapacak isen MSI GAMING 5 - I5 4690K alın. Intelin AMD ye göre oyunlarda da daha önde olduğuda ortada zaten. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı