Çözüldü Crack oyun indirince diskimden 150 GB gitti

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Efe Emre

Hectopat
Merhaba az önce çoğu zaman olduğu gibi crack oyun indiriyordum indirdikten sonra da o klasör özelinde Windows Defender virüs taraması yaptım. Fakat sonra bir şey fark ettim aynı gün içinde C diskimde 200 GB civarı boş alan olmasına rağmen o an 50 GB gösteriyordu fakat oyun sadece 50 GB idi. Sonra sayfayı yenilediğimde iki saniye öncekine göre 300 MB daha artmıştı kullanılan alan. Anında PC restart attım ve bu ilerleme durmuştu ve bu oyundan kaynaklandığını az çok tahmin edebiliyordum. Ve bir şey denedim. Tekrar virüs taraması başlattığımda yeniden diskimden alan gittiğini gördüm ve taramayı durdurunca da bunun durduğunu gördüm. Mümkün olduğunca çabuk format atacağım fakat korkum şu acaba virüs başka dosyalara resimlere videolara yayılmış mıdır? Yani formatı attıktan sonra bilgisayarıma virüsü tekrar sokmaktan korkuyorum. Ne önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Büyük ihtimalle dosyaları RAR'dan çıkarırken diske kaydedip çıkardınız, %temp% klasörünü temizlemeyi deneyin.
İndirdiğim oyun Spider-Man Miles Morales.

Yok formatı akşama doğru atacağım atmadan önce bilen birilerinden tavsiye alayım diye konuyu açtım.

Oyunu kurmadıysan indirilen dosyaları silersen alanın eski haline döneceğini düşünüyorum. Sonuçta kurmamışsın oyunu üzerinede virüs taraması yaparsın biter.

Bir de özellikle durduğum bir nokta var virüs taraması yapmıyorken herhangi bir alan kaybı olmuyor ama tarama başlattığım andan itibaren azalmaya başlıyor.

Oyunu kurmadıysan indirilen dosyaları silersen alanın eski haline döneceğini düşünüyorum. Sonuçta kurmamışsın oyunu üzerinede virüs taraması yaparsın biter.
Kurdum.

Bir de özellikle durduğum bir nokta var virüs taraması yapmıyorken herhangi bir alan kaybı olmuyor ama tarama başlattığım andan itibaren azalmaya başlıyor.

Kurdum.

İçiniz rahat etmiyorsa sıfırlayın hocam yedek alıp. Ama önce bir tarama yaptırın azalsın alan bakalım bir şey bulucak mı?

Evet virüs taraması yaptım ve virüs bulundu :/
Aynen onunla taratabilirsin. Sonuna kadar bekle bakalım tarasın.

Çöz'e tıkladım ve şu an koruma altındasınız yazısı çıktı sizce yine de format atmalı mıyım?

Ve C diskimde hala eskisi kadar boş alan yok ayrıntılara girdiğimde ise 144 GB geçici dosya olduğunu gösteriyor normal midir?

Onu da %temp% klasörünü boşaltarak hallettim fakat yine de sormak istiyorum format gerekli midir?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (26).png
    Ekran Görüntüsü (26).png
    29 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Evet virüs taraması yaptım ve virüs bulundu :/

Çöz'e tıkladım ve şu an koruma altındasınız yazısı çıktı sizce yine de format atmalı mıyım?

Ve C diskimde hala eskisi kadar boş alan yok ayrıntılara girdiğimde ise 144 GB geçici dosya olduğunu gösteriyor normal midir?

Onu da %temp% klasörünü boşaltarak hallettim fakat yine de sormak istiyorum format gerekli midir?
Hayır, gereksiz. Korsan yüklerken bunlar normal şeyler, rahat olmanızı öneririm. Özellikle dediğiniz oyun yeni çıkmış ve bu kadar boyuta sahip olması zaten normal. İçiniz rahat olsun. Bu demek değil virüs var ya da yok, ama o boyuta sahip bir virüs indirme şansınız çok az. Klasik repack veya korsan sitelerinde sorun yaşamazsınız. Ve dediğiniz gibi TEMP klasörü geçici dosyaları barındırır, kurulumun içinde bulunan arşiv yazılımı gerekli dosyaları çıkarırken bunu yapar.

Büyük ihtimalle dosyaları RAR'dan çıkarırken diske kaydedip çıkardınız, %temp% klasörünü temizlemeyi deneyin.

Çözüm

Hocam dediğiniz klasörü temizledim ve disk sorunu çözüldü fakat en son sildiğim trojandan sonra bir tarama daha yaptım ve yine bir trojan buldu. Onu da sildim ve şu an yeni tarama yaptığımda tehdit bulunamadı diyor. Acaba format atmama gerek var mı? İnternette trojanlar hakkında yazılanlar pek iç açıcı değil çünkü. Ama @Castiel Winchester biraz da olsun içimi rahatlattı bu konuda. Her ihtimale karşı format belleği hazırladım ama şimdilik düşünüyorum. Yardımcı olan herkese teşekkürler 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı