Crea Net-PC1

'Masaüstü Bilgisayarlar' bölümünde Recep Baltaş tarafından 26 Şubat 2011 tarihinde başlatılan konu.

Etiketler:
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Recep Baltaş

  Recep Baltaş Technopat Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  51.857
  Beğenileri:
  42.386
  Yer:
  İstanbul
  Şu sıralar bilgisayar dünyasında moda, ekonomik fakat kullanışlı cihazlar üretmek. Bildiğiniz gibi dizüstü pazarında bu amaca uygun birçok ürünü görmek mümkün. İnsanlar artık yanlarında üç kiloluk devasa cihazlar taşımak yerine daha şık ve kullanışlı minibook’ları taşımayı tercih ediyorlar. Görünen o ki dizüstü pazarındaki bu eğilim masaüstü bilgisayar pazarına da sıçramış durumda. Fakat arada ufak bir fark var: masaüstü bilgisayar piyasasında amaç tabii ki en hafi bilgisayarı üretmek değil, aksine firmalar arasındaki yeni yarış en ucuz bilgisayarı üretmek.

  Atom Karınca

  Normal bir ofis bilgisayarı ile yapılabilecek işleri ucuz bir bilgisayar ile yapmak gelişen teknoloji sayesinde mümkün oluyor. Bu alanda en büyük yenilik de tabii ki işlemci alanında yaşanıyor. İnanılmaz düşük güç tüketimine karşın 1.6 Ghz çekirdek frekansı ile yeni geliştirilen işlemciler bütün ofis işlerinin altından rahatla kalkabiliyor. Burada sözünü ettiğimiz işlemci Intel’in Atom diye adlandırdığı ve küçük boyutuna karşın büyük işler başarabilen işlemcisi. Şu anda dünyada üretilen nerdeyse bütün minibook’larda kullanılan bu işlemci, Crea sayesinde masaüstü bilgisayarlarla beraber evimize kadar geldi. Çift çekirdekli olan Atom işlemci 720p çözünürlükteki HD videoları bile oynatabiliyor. Üstelik mtüm bu gücüne karşın Atom, sadece ve sadece 2.5 Watt güç tüketiyor. Tabii ki bütün bu becerilere sahip bir işlemci de ister isteme bize ufak boyuna karşın her işin üstesinde gelebilen minik çizgi film kahramanı Atom Karınca’yı anımsatıyor. Atom Karınca’nın yurt dışındaki adının da “Atom Ant” olduğu düşünürsek Intel’in işlemcisine bu ismi vermiş olması pek tesadüf değil gibi gözüküyor.

  Sessizlik!

  Ofis bilgisayarlarında aranan bir başka özellik ise sessiz çalışmasıdır. Gün boyunca aynı bilgisayarın başında oturduğunuzu hesaba katarsanız bunun iş verimliliği açısından ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer ofisinizdeki bilgisayar sesli çalışıyorsa da bunu, gün sonunda sistemi kapattığınızda kolayca anlayabilirisiniz. Crea’nın NET-PC1 modeli de gayet sessiz çalışması ile bizi etkilemeyi başardı. Ürün bu sessiz çalışmasını yine üzerindeki atom işlemciye borçlu. Atom karınca çok çalışmasına karşın arı gibi vızıldamıyor ve sizi rahatsız da etmiyor. Yine üründe herhangi bir ekran kartı olmaması da ekstra ısı ve ses oluşumunu da engelliyor. Size de işlerinizi düzene sokmak kalıyor.

  Sistem özellikleri

  NET-PC1’in üzerinde Vista Starter bulunması sistem için iyi bir tercih gibi gözükmese de güncelleştirmeler yapıldığında ve bazı görsel öğeler devre dışı bırakıldığında herhangi bir sorun kalmıyor. Bu bakımdan işletim sistemi olarak XP Home sürümünün kullanılması daha doğru bir tercih olurdu diye düşünüyoruz. Ürünün üzerindeki 1 GB RAM’in bu sistem için gayet yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Bu fiyata DVD yazıcı ve kart okuyucunun da dâhil edilmiş olması ise gözümüze çarpan diğer güzellikler oldu. 80 GB sabit disk ise ofis uygulamaları ve hatta dosyalarınızın depolanması için dahi fazlasıyla yeterli olacaktır. Üstelik ileride buna ek olarak cihaza fazladan sabit disk te takabilirsiniz. Yine inci beyazı bir renge sahip olan ürünün tasarımı da Mac’leri aratmayacak cinsten. Ön kısımda bulunan iki adet USB bağlantısı sayesinde sizi kasanın arkasında kaybolmak zorunda bırakmayan ürün ön kısımda kart okuyucunun üzerinde bulunan kapak sayesinde de ne adar kullanışlı olduğunu bir kez daha sergiler nitelikte. Klavye, fare ve kasadan oluşan ürünün kutusundan hoparlör çıkmaması ise bu güzel ürünün sesini duyamayacağımız için bizi üzdü.

  Sonuç: Hem ekonomik olan, hem düşük güç tüketen Crea Net-PC1, gerek tasarımı gerek sunduğu özellikler ile beğenimizi kazanmayı başardı.

  +Uygun fiyat
  +Düşük güç tüketimi
  +Başarılı tasarım


  • CPU 1.6 Ghz Atom
  • Ekran Intel GMA
  • Bellek 1 GB DDR2 667
  • Sabit Disk 80 GB SATA
  • Diğer CF/SD/MS/MMC Kart Okuyucu

   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş