Creality ender 3 Pro kalibrasyon ve ses problemi

BerktaN

Kilopat
Bugün Ender 3 Pro isimli yazıcıyı satın aldım fakat ufak tefek problemlerim var. Tabla ayarını yaptıktan sonra kalibrasyon testi için modellenmiş kalibrasyon küpü bastım. Aşağıda resimde görüldüğü gibi X ve Y harflerinin bitiminde yazıcı saçmalamaya başladı. Basım kalitesi o andan itibaren bozuldu. Bu modeli basarken yemek masasında basmıştım ve masada titreşim ve sallanma oldu. Üst kısımda Z harfinin gözükmeme sebebi üst kısım kalitesiz olduğundan ufak bir kurcalama ile parçalandı o yüzden Z harfi kötü gözüküyor.

WhatsApp Image 2020-05-27 at 23.18.22.jpeg

İkinci problemim ise filament besleme yerinden filament alırken "tak" diye sesler geliyor ve filament borusu titreşiyor. Bu ses ve filament çekerken gelen titreşim normal mi? Eğer değilse düzeltmem için nasıl bir yol izlemeliyim.

Üçüncü ve son problemim ise adını yanlış bilmiyorsam extruder bölümü. Nozul'un bağlı olduğu ve fanların bulunduğu yazma bölümü. Elimle dokunduğum zaman hareket edebiliyor. Benim bildiğim sabit durması lazım ve sadece sağa sola gitmesi lazım ancak benimkini hafif dokunuşlarla hareket ettirebiliyorum.

Şimdilik problemlerim bu kadara cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

sıcaklık düşük sıcaklığı yükseltmelisin. nozzle tıkanmış olabilir başka nozzle varsa onu dene yoksa temizlemeye çalış elindekini.

Öncelikle kalibrasyonu her baskı öncesi 2 defa yapmalısın, sonra en iyi baskı kalitesini almak için extruder ısısı 200-210°, tabla sıcaklığı 60° olmalıdır. Yemek masasındaki sallanmayı yazıcı yapmamışsa bozulma nedeni masanın sallanması da olabilir. İkinci olarak, filament besleme yerindeki seslerin nedeni filamentinin pütürlü olmasından yani biraz kalitesiz olmasından kaynaklanıyor olabilir (filament markanı söyler misin). Son olarak ise extruder bölümünün baskı yapmadığı zaman hareket etmesi gayet normal fakat baskı zamanında hareket ediyor ise ellememen çözüm olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı