"Critical Process Died" mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

AX400

Kilopat
Bence RAM'lerde sorun var. Sizin başka öneriniz var mı? Bilgisayar açılır açılmaz ekran gidip gelmeye başladı ve sonrasında bu hatayı aldım.

SFC'nin sonucu bu çıktı:
Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired them.
For online repairs, details are included in the CBS log file located at
windir\Logs\CBS\CBS.log. For example C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. For offline
repairs, details are included in the log file provided by the /OFFLOGFILE flag.

Bir de SSD kullanıyorum. Yine de yapmam gerekir mi? SSD'nin kendi uygulamasında sıkıntı yok. Benim tahminimce RAM'ler sıkıntılı. Sürekli mavi ekran ve bunun gibi 10 kere hata almışlığım var:

Ekran Görüntüsü (128).png

Son düzenleme:
Bozuk dosyaları onarmış, güzel.
Bir de SSD kullanıyorum. Yine de yapmam gerekir mi? SSD'nin kendi uygulamasında sıkıntı yok. Benim tahminimce RAM'ler sıkıntılı. Sürekli mavi ekran ve bunun gibi 10 kere hata almışlığım var:

Ekran Görüntüsü (128).png
Yapın hocam yine de.

RAM'ler hakkında şüphenizi gidermek için Memtest86 testini XMP kapalı olarak yapın o halde.

Üstteki resimde hata adı svchost.exe olsa da RunTimeBroker.exe, SettingSyncHost.exe, LocalBridge.exe, SystemSettings.exe gibi hatalar da aldım...

Yapın hocam yine de.

RAM'ler hakkında şüphenizi gidermek için Memtest86 testini XMP kapalı olarak yapın o halde.
4 kez yaptım. 2'sinde 2X8GB yaptım ve ikisinde de bir tane error verdi. Diğer 2'sinde ise 1X8GB şeklinde ikisini ayrı ayrı şekilde test ettim ve hiçbir error'a rastlamadım...

Yaptığınız testlerde XMP durumu neydi?
İmzanızda yazdığına göre G.Skill Ripjaws V belleklere sahipsiniz. Bu modellerde kullanılan çiplere hiç güvenmiyorum ben. XMP açık olacak şekilde 3000 MHz'e alın, böyle sorun çıkacak mı diye Windows içinde deneyin isterseniz.

Bu arada sağlığı "Ok" ve HD Tune sonucu da böyle:

Ekran Görüntüsü (138).png

Yaptığınız testlerde XMP durumu neydi?
İmzanızda yazdığına göre G.Skill Ripjaws V belleklere sahipsiniz. Bu modellerde kullanılan çiplere hiç güvenmiyorum ben. XMP açık olacak şekilde 3000 MHz'e alın, böyle sorun çıkacak mı diye Windows içinde deneyin isterseniz.
Samsung yongalara sahip aslında... Şu pandemi yüzünden gecikti, yoksa ne olursa olsun RAM'leri değişim için garantiye vereceğim, o kesin. Başka alternatif çözüm yolu var mı bunu merak ettiğim için konu açtım.

Bu arada XMP aktif şekilde kullanıyorum, 3200MHz yani.

Samsung'un kaliteli çipleri olduğu kadar kalitesiz çipleri de var.

BIOS'tan XMP ayarları aynı kalacak şekilde frekansı 3000 MHz yapmayı deneyin.
Nasıl yapabilirim? Eğer gerçekten 3200MHz'den 3000MHz'e düşünce tüm sorunlar çözülecekse "ne kağ gusel". Ama o zaman da akla şu soru geliyor: Neden 3200MHz diye satılıyor bu RAM'ler?

Bu benim ilk masaüstüm, alalı 2 ay oldu. Şu arada bir olan mavi ekranlar vs. hevesimi aldı götürdü, sayesinde ilerde konsola geri dönmeyi düşünüyorum... (Bilgisayarı güncellemek yerine PS5 Pro alırım herhalde.)

Nasıl yapabilirim?
BIOS'a girin, basitleştirilmiş BIOS var ise bir yerlerde Advanced BIOS gibi bir şey yazar, ona basın. Oradan da ilk sekmede Advanced Frequency Settings gibisinden bir şey olması lazım. Oradan bellek frekansı kısmını bulun, Auto yazan kısma 30 yazıp enter tuşuna basın. Sonra F10 ile kaydedip çıkın.

Çözüleceği kesin değil bu arada. Çip yüzünden 3200 MHz kaldırılamıyorsa belki böyle çözülebilir diye düşündüm.
Ama o zaman da akla şu soru geliyor: Neden 3200MHz diye satılıyor bu RAM'ler?
Her satılan bellekte sorun çıkmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı