CRT monitör ile 100+Hz'lerde oyun oynanır mı?

abc_123

Kilopat
Daha fazla  
Bugün YouTube'da bir video gördüm CRT monitörlerle alakalı. Videoda CRT (tüplü) monitörle CRU üzerinden yüksek çözünürlüklerde 100+ Hz'lere rahatlıkla çıkılıyordu. Bu konu hakkında birkaç yerli ve yabancı kanaldan video izledim ve CRT övülüyordu, yüksek Hz sunmasının yanında Motion blur gibi, geçişlerde bulanıklaşmanın az olması ve gözü daha az yorması gibi artılarından da bahsediliyordu. Bende 1080p 60Hz bir monitör var. CRT monitör oyun için mantıklı olur mu? Daha önce hiç CRT monitör kullanmadım. 144Hz alabilecek bütçem olmadığından ve CS:GO, Valorant gibi yüksek Hz isteyen rekabetçi oyunları oynadığımdan dolayı bu konu biraz ilgimi çekti ancak internette birkaç video dışında hiçbir şey bulamadım. Çok uygun fiyatlara CRT monitörler alınabiliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bugün YouTube'da bir video gördüm CRT monitörlerle alakalı. Videoda CRT (tüplü) monitörle cru üzerinden yüksek çözünürlüklerde 100+ Hz'lere rahatlıkla çıkılıyordu. Bu konu hakkında birkaç yerli ve yabancı kanaldan video izledim ve CRT övülüyordu, yüksek Hz sunmasının yanında Motion blur gibi, geçişlerde bulanıklaşmanın az olması ve gözü daha az yorması gibi artılarından da bahsediliyordu. Bende 1080p 60Hz bir monitör var. CRT monitör oyun için mantıklı olur mu? Daha önce hiç CRT monitör kullanmadım. 144Hz alabilecek bütçem olmadığından ve CS:GO, Valorant gibi yüksek Hz isteyen rekabetçi oyunları oynadığımdan dolayı bu konu biraz ilgimi çekti ancak internette birkaç video dışında hiçbir şey bulamadım. Çok uygun fiyatlara CRT monitörler alınabiliyor.

Tuplu monitörler baska dezavantajlari vardir PC hocasinin guzel bir videosu var izlerseniz size katkisi olur.

Bugün YouTube'da bir video gördüm CRT monitörlerle alakalı. Videoda CRT (tüplü) monitörle cru üzerinden yüksek çözünürlüklerde 100+ Hz'lere rahatlıkla çıkılıyordu. Bu konu hakkında birkaç yerli ve yabancı kanaldan video izledim ve CRT övülüyordu, yüksek Hz sunmasının yanında Motion blur gibi, geçişlerde bulanıklaşmanın az olması ve gözü daha az yorması gibi artılarından da bahsediliyordu. Bende 1080p 60Hz bir monitör var. CRT monitör oyun için mantıklı olur mu? Daha önce hiç CRT monitör kullanmadım. 144Hz alabilecek bütçem olmadığından ve CS:GO, Valorant gibi yüksek Hz isteyen rekabetçi oyunları oynadığımdan dolayı bu konu biraz ilgimi çekti ancak internette birkaç video dışında hiçbir şey bulamadım. Çok uygun fiyatlara CRT monitörler alınabiliyor.

Sadece Hz olarak dusunmeyin. Oyle monitörlerde gecikme cok yuksek oluyor. En kotu 75Hz 1ms monitör alsaniz daha iyi olabilir.

Hiç alakası yok, CRT yani tüplü monitörlerde gecikme süresi yoktur. Zerolag diye de geçer. Video band genişliği ve khz değerleri izin verdiği sürece istediğiniz kadar Hz verebilirisiniz. Progressive görüntü alacaksanız (normal günlük hayatta kullandığımız ekranlar gibi) Hz değeri yüksek çözünürlüklerde 2K'da misal 90-100Hz Max oluyor (referans monitörleri)
İnterlaced yani atlamalı görüntü(göz aldatmacasından ve zerolagdan faydalanarak oluşturulan görüntü ilk önce tek numaralı pixelleri gösterip hemen sonrasında çift numaralı pixelleri gösteren bir sistem) ile en kötü monitörde 120Hz kullanabilirsiniz. Cnet sitesinde bu monitörlere ait bilgiler mevcuttur. Bu monitörler çok fazla yer kaplaması ve elektrik sarfiyatı haricinde lcd monitörlerden kat ve kat üstündür.

Bugün YouTube'da bir video gördüm CRT monitörlerle alakalı. Videoda CRT (tüplü) monitörle CRU üzerinden yüksek çözünürlüklerde 100+ Hz'lere rahatlıkla çıkılıyordu. Bu konu hakkında birkaç yerli ve yabancı kanaldan video izledim ve CRT övülüyordu, yüksek Hz sunmasının yanında Motion blur gibi, geçişlerde bulanıklaşmanın az olması ve gözü daha az yorması gibi artılarından da bahsediliyordu. Bende 1080p 60Hz bir monitör var. CRT monitör oyun için mantıklı olur mu? Daha önce hiç CRT monitör kullanmadım. 144Hz alabilecek bütçem olmadığından ve CS:GO, Valorant gibi yüksek Hz isteyen rekabetçi oyunları oynadığımdan dolayı bu konu biraz ilgimi çekti ancak internette birkaç video dışında hiçbir şey bulamadım. Çok uygun fiyatlara CRT monitörler alınabiliyor.

Selamlar, ULMB teknolojisine sahip monitörler tıpkı eski CRT monitörler gibi düşük motion blur ve yüksek yenileme hızı sunuyorlar, monitör bakarken aklınızda bulunsun diye söylüyorum.

CRT monitörlerin doğası gereği yüksek Hz değerleri ile çalışırlar, ve en hızlı tepkime süresine sahiptirler. ips,tn,va,oled panellerin avantajlarını tek bünyede barındırır. ips den daha iyi görüş açısına sahiptir, TN den daha hızlıdır. hatta 0 MS'lik giriş gecikmesine sahiptir asla haraket bulanıklığı olmaz. oled kadar da gerçekçi siyahlara ve yüksek kontrasta sahiptir. Va nın bir avantajını bulamadım :D Ve CRT monitörler de yerel çözünürlük kavramı yoktur. en düşük çözünürlüğe indiğinizde bile bulanıklık görmezsiniz hatta retro oyunlarda çok daha iyi görüntü kalitesine sahiptirler 4k oled lerden daha anlamlı daha keskin daha canlı retro oyunlar oynayabilirsiniz. Kendim Half Life oyuncusu ve fps gamer olarak bende CRT kullanıyorum en hızlı tepkime süresiyle fps oyunu oynamak beni zirveye taşıdı. Sorunun cevabına gelirsek evet crt 100hz+ çalışır kendi crt monitörüm ise 160Hz 0ms de çalışıyor. 85Hz crt>144hz lcd

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-03-07 at 21.52.15.jpeg
    WhatsApp Image 2024-03-07 at 21.52.15.jpeg
    126 KB · Görüntüleme: 30

Yeni konular

Geri
Yukarı