Crucial 8 GB RAM yerine RAM önerisi

Jaegerz

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Merhabalar, sanırım kullandığım 2 RAM'den biri arızalandı. Arızalı olduğunu düşündüğüm RAM'i tek taktığımda ekran gelmiyor. Diğer RAM'i taktığımda ise çalışıyor. İkisini bir taktığımda yine ekran gelmiyor. Tüm slotlarda denedim, bu yüzden arızalandığını düşündüm.
Kullandığım RAM'ler: Crucial 8GB Ballistix Sport AT DDR4 3000Mhz CL17 1.35V PC Ram fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Yerine ne tavsiye edersiniz?

Anakart: ASUS TUF B450M Plus Gaming.
İşlemci: Ryzen 5 2600.

Son düzenleyen: Moderatör:
Siz slotun arızalı olmadığına eminseniz aynı model veya aynı değerlere uygun herhangi bir RAM alabilirsiniz.

Bende yakında RAM alacağım ve şunu almayı düşünüyorum.

Şu an kullandığım RAM bu.

Siz slotun arızalı olmadığına eminseniz aynı model veya aynı değerlere uygun herhangi bir RAM alabilirsiniz.
Anakart üstünde 4 slot var. Tek RAM'i A2 slotuna takınca bilgisayar çalışıyor ve ekran geliyor. Normalde kullanım klavuzunda dual kullanırken A2 ve B2 takılması tavsiye ediliyor ama ben taktığımda çalışmamıştı. A1 ve A2 takınca çalışmış ve görüntü gelmişti. A1 slotuna tek RAM takınca da açılmıyor o yüzden o slottan tam olarak emin değilim.
Crucial Ballistix'in yenisini öneririm.
Ryzen 5 2600 için 16 GB (8x2) 3200 MHz CL16 modelini alabilirsin.
3000 MHz CL14'de çalıştırırsın.
İleride işlemciyi de güncelleyeceğim. Çünkü ekran kartım RTX 3060 Ti. O yüzden kararsız kaldım. Ryzen 5 2600'e göre mi almalıyım, yoksa ilerisini düşünüp ona göre mi almalıyım?

Son düzenleme:
Anakart üstünde 4 slot var. Tek RAM'i A2 slotuna takınca bilgisayar çalışıyor ve ekran geliyor. Normalde kullanım klavuzunda dual kullanırken A2 ve B2 takılması tavsiye ediliyor ama ben taktığımda çalışmamıştı. A1 ve A2 takınca çalışmış ve görüntü gelmişti. A1 slotuna tek RAM takınca da açılmıyor o yüzden o slottan tam olarak emin değilim.

İleride işlemciyi de güncelleyeceğim. Çünkü ekran kartım RTX 3060 Ti. O yüzden kararsız kaldım Ryzen 5 2600'e göre mi almalıyım şu an yoksa ilerisini düşünüp mü almalıyım?
İleride derken, ne kadar ileride?
Eğer 1-2 seneye diye düşünüyorsan DDR5 RAM'ler geldi. Belki DDR5 alırsın.
İleriyi düşünerek almak tâbi daha mantıklı.
Bence şimdi 1x16 GB al, sonra bir tane daha alıp 32 GB yaparsın.

İleride derken, ne kadar ileride?
Eğer 1-2 seneye diye düşünüyorsan DDR5 RAM'ler geldi. Belki DDR5 alırsın.
İleriyi düşünerek almak tâbi daha mantıklı.
Bence şimdi 1x16 GB al, sonra bir tane daha alıp 32 GB yaparsın.

Hangi yeni teknolojiyi TR'de 1 yıl geçmeden kullanabildiğimizi gördünüz hocam. (Fiyat olarak diyorum)

Anakart üstünde 4 slot var. Tek RAM'i A2 slotuna takınca bilgisayar çalışıyor ve ekran geliyor. Normalde kullanım klavuzunda Dual kullanırken A2 ve B2 takılması tavsiye ediliyor ama ben taktığımda çalışmamıştı. A1 ve A2 takınca çalışmış ve görüntü gelmişti. A1 slotuna tek RAM takınca da açılmıyor o yüzden o slottan tam olarak emin değilim.

İleride işlemciyi de güncelleyeceğim. Çünkü ekran kartım RTX 3060 Ti. O yüzden kararsız kaldım. Ryzen 5 2600'e göre mi almalıyım, yoksa ilerisini düşünüp ona göre mi almalıyım?

Aynı RAM'den alabilirsiniz, tekli versiyonu vardır illaki. Bulamazsanız Samsung veya G.Skill tercih edebilirsiniz en az uyum sorunu çıkartan bellekler bana göre.

Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Sorunu çözdüm. Şöyle ki:
Önce BIOS'u güncelledim. Ardından çalışan tek RAM'i A1 slotuna alıp denedim ve açıldı. Böylece A1 slotunun arızalı olmadığını anlamış oldum. Sonrasında çalışmayan RAM'i denedim şansıma yine açıldı. Sorun neydi anlamadım açıkcası. Çünkü öncesinde her ikisini de tek tek her slotta denemiştim. Neyse sonrasında sağlam olduğunu düşündüğüm RAM'i tekrar A1 slotuna, arızalı olduğunu düşündüğüm RAM'i A2 slotuna takıp çalıştırdım ve ekran sorunsuz geldi. Böylece yeni RAM almama gerek kalmadı.
Tekrardan zamanınız ve cevaplarınız için teşekkür ederim.
Konuyu kilitleyebiliriz.

Geri
Yukarı