Crucial Ballistix 8 GB RAM frekansı sorunu

fatihmercury

Hectopat
Merhabalar aşağıya linkini bırakacağım Crucial Ballistix RAM'i kullanmaktayım. Belleğimin 2666 MHz'de çalıştığını fark ettim sonrasında XMP açarak frekansını 3200 MHz'ye çıkarmaya çalıştım fakat bu şekilde kullandığım zaman bilgisayar açılmadan kendine 2-3 kere reset atıyor ve sonrasında açılıyordu. BIOS güncelledim bu sorunlardan sonra fakat yine aynı sorunla karşılaştım. Manuel olarak 3133 MHz olarak denediğim de ise yine aynı sorun devam etti. Sistemimi aldığım firmayla iletişime geçtiğimde ise XMP desteğinin stabil çalışmadığı söylendi. Belleği 3200 MHz olarak satın aldım stok halde 3200 çalışması gerekmez miydi? Eğer stok halde 3200 MHz ile çalışmıyorsa belleği 3200 olarak gösterip satmak bir sorun değil midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
XMP desteğiyle 3200'e çıkartıyorsun hocam, RAM'ler 2133 veya 2400 MHz geliyor genelde. XMP modunda sorun varsa RAM'i garantiye gönderebilirsin veya iade edebilirsin. Öğlen aynı konuda yardım istemiştin sanırım. Ryzen 3 3100'dü işlemciniz değil mi?
@MisakiTaro

XMP desteğiyle 3200'e çıkartıyorsun hocam, RAM'ler 2133 veya 2400 MHz geliyor genelde. XMP modunda sorun varsa RAM'i garantiye gönderebilirsin veya iade edebilirsin. Öğlen aynı konuda yardım istemiştin sanırım. Ryzen 3 3100'dü işlemciniz değil mi?
@MisakiTaro
Evet öğlenden beri bununla uğraşıyorum Ryzen3 3100 işlemcim var. Üzerine gittim BIOS güncelledim fakat sorun aynı. Firmaya yazdığımda ise XMP modunun stabil olmadığı söylendi internet üzerinden tartışmak istemediğim için yarın telefon üzerinden görüşeceğim.
Voltajı ne kadar verdiniz? Stabil çalışması lazım aslında. :(
Sıkıntı çıkmaması için Voltaj ayarıyla hiç oynamadım XMP modu ile zaten stabil çalışıyor olması gerekmiyor mu?

Her şekilde garantiye göndereceğim ürünü ama yine de sormak istiyorum 2666 MHz ile 3200 MHz arasında gözle görülür bir fark olacak mıdır? Bazen FPS drop problemi yaşıyorum çünkü 1660 Super ile

Her şekilde garantiye göndereceğim ürünü ama yine de sormak istiyorum 2666 MHz ile 3200 MHz arasında gözle görülür bir fark olacak mıdır? Bazen FPS drop problemi yaşıyorum çünkü 1660 Super ile
Oynadığın oyuna göre değişir. 8 GB RAM ile bazı oyunlarda drop yaşayabilirsin ancak 16 GB RAM'e sahipsen RAM kaynaklı değildir diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı