Crucial BX500 1442 GB veri yazmada %98 sağlık gösteriyor

mustafacelebi

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, Crucial'ın BX500 model 240 GB SSD'sini kullanıyorum. Geçenlerde baktığımda %99 gösteriyordu, şu an baktığımda %98'e düşmüş. Toplam 1442 GB yazma yapılmış. Bu normal midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Diskin sağlığı düşmüş mü diey hep bakarsanız paranoyak olabilirsiniz.

Sağlığın düşmesi normal daha çok düşecek hiç bakmasanız daha iyi.

Diskin sağlığı düşmüş mü diey hep bakarsanız paranoyak olabilirsiniz.

Sağlığın düşmesi normal daha çok düşecek hiç bakmasanız daha iyi.
Çok sık bakmıyorum aslında, aklıma gelince bir bakayım dedim sadece. Ve biraz hızlı düşmüş gibi geldi o yüzden burada sormak istedim.
Bu kronik sorunlu SSDlerden değil miydi? @PossibleTurco
SSD'mi alırken uzun araştırmalar yaptım ve alınabilecek en iyi SSD'nin bu olduğunu gördüm. Technopat'ın bir videosunda kullanılıyordu bu SSD. Kronik sorunlu olsa kullanacaklarını düşünmem.

CrystalDiskInfo'da gözüken sağlık değeri hiçbir anlam ifade etmemektedir. O değer sizin yazdığınız toplam verinin SSD TBW ömrüne oranlanması ile bulunuyor. Bu hem saçma hem yanlış bir ölçüm yöntemi. Gerçekten SSD'nin durumunu öğrenmek için SMART verilerini takip etmeniz gerekiyor. Ayrıca Crucial Storage Executive yazılımı ile bakın sağlık değerlerine. Kendi yazılımı ile bakman en doğrusu.

Hızlı düşmüyor yazdığınız her 1TB için düşecektir diye düşünüyorum. Diskteki bozuk blok miktarına baksanız daha iyi olur.
Anladım. Peki bozuk blok miktarının SMART verilerindeki tabiri nedir?
CrystalDiskInfo'da gözüken sağlık değeri hiçbir anlam ifade etmemektedir. O değer sizin yazdığınız toplam verinin SSD TBW ömrüne oranlanması ile bulunuyor. Bu hem saçma hem yanlış bir ölçüm yöntemi. Gerçekten SSD'nin durumunu öğrenmek için SMART verilerini takip etmeniz gerekiyor. Ayrıca Crucial Storage Executive yazılımı ile bakın sağlık değerlerine. Kendi yazılımı ile bakman en doğrusu.
Evet o şekilde düşününce mantıklı oluyor. Crucial Storage Executive ile takip ediyorum zaten, orada da Percent Lifetime Remaining 98 olarak gözüküyor. SMART verilerinde ReAllocated NAND Block Count 0 gözüküyor, sanırım bu iyi bir şey. Ayrıca değerlendirme için verileri de ekliyor olacağım.

Anladım. Peki bozuk blok miktarının SMART verilerindeki tabiri nedir?
Reallocated sector count ve Runtime Bad block count parametrelerinde belirtilir. Bazen adları değişik olabilir. Reallocated sector count parametres Retired block count ve Re-assigned block count adında gözükebilir. Program türkçeyse ingilizce yapın çünkü türkçelerini hatırlamıyorum ya da Crucial'ın programından bakın.

SMART verileri:

Dosya Ekleri

• smart1.png
    smart1.png
    30,1 KB · Görüntüleme: 17
  • smart2.png
    smart2.png
    28,3 KB · Görüntüleme: 17

Yeni konular

Geri
Yukarı