Crusader Kings 3 çocuklarımın vassallarla arasını nasıl iyi tutabilirim?

Uranhay

Kilopat
Süper Moderatör
Yer
Türkiye
Oyuna yeni başladım sayılır. Bunu hala çözemedim. 1 çocuğum olunca çok sorun olmuyor fakat çocuğum tahta çıkana kadar çok fazla çocuk yapıyor hepsini kontrol edemiyorum, doğrusu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Vassallarla arası çok iyi olan kral öldükten sonra tahta çıkan oğlumun vassallar ile arası kötü oluyor ve doğrudan isyan ediyorlar. Bunu nasıl çözebilirim?

Oyuna yeni başladım sayılır. Bunu hala çözemedim. 1 çocuğum olunca çok sorun olmuyor fakat çocuğum tahta çıkana kadar çok fazla çocuk yapıyor hepsini kontrol edemiyorum, doğrusu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Vassallarla arası çok iyi olan kral öldükten sonra tahta çıkan oğlumun vassallar ile arası kötü oluyor ve doğrudan isyan ediyorlar. Bunu nasıl çözebilirim?
Yabancı kaynaklarda (reddit, youtube) çok iyi rehberler, bilgiler mevcut, Türk forumlarında çok bir şey bulamazsınız.

Bende buna yakın bir soru sorayım, cevap gelirse diye.

Daha önce hükümdar ölmeye yakın bir çoçuğu varis olarak belirleyip diğerlerini rahip yaparak ilerliyordum.
Bu şekilde devam etmek istemiyorum. Bütün çoçuklar yaşasın, aile büyüsün. Büyük aile olmanın katkısı oluyor çünkü.
Ama diğer evlatlara da ana düklüğümden toprak kaptırmak istemiyorum. Belki yeni ele geçirdiğim yerlerde lord, kont yapabilirim.
Bu şekilde devam edebilmek için ne yapmam lazım? Veraset sistemi mi yoksa başka bir yolu var mı?

Üzerinden baya zaman geçmiş kimse yanıtlamamış, başka birine lazım olur diye cevaplarını yazıyorum. Umarım kural ihlal etmiyorumdur.
Çocuğun tahta çıkınca tüm vasallarla arasının kötü olması gayet normaldir, çünkü ilişki mekaniklerinde 'kısa hüküm bonusu' adı altında -30 debuff var. Bu zamanla düşecek ve + ilişkiye geçecek onunda adı 'Uzun hüküm bonusu'dur. Tahta çıktığında ilk yapacağın i ziyafet düzenleyip, av düzenlemek olur, katılanlara +5 ilişki verecektir keza av da öyle. Konsey'de şansölye görevini yürüten karakterin diplomasi puanı yüksekse iç ilişkileri geliştirme dersen otomatik olarak ülkende bulunan tüm karakterlere +10 verecektir. Yani -30'dan -15'e düştü. Günah sayılacak traitlerin varsa bunlardan da puan kaybedebilirsin. 10 yıl içinde kısa hüküm kalkar ve ilişkilerin normal seviyelere gelir. İsyanlarla çok uğraşıyorsan tahta çıktığın gibi güçlü bir müttefik edin ve iç savaşına çağır Bu şekilde sorun çözülür. Ayrıca hacca giderek tüm +10 görüş daha alabilirsin.
@Beyaz_Peynir Veraset sistemini değiştirmekten başka çaren yok malesef. Oyunun erken aşamasında en iyi bölünme veraseti Aslan Payı'dır, ana düklüğün sende kalır, bağlı kontluklarla birlikte, diğer düklük ve kontluklar bölünür, 2 krallığı tek krallık altında toplasan bile aslan payı(yani ülke bütünlüğü) daima ana varisinde kalır. 1066 yılında başlarsan adını tam hatırlamıyorum ama ortada ki buluşların sol tarafında ki geleneği 29 yıl araştırırsan ülke bölünme sorunun çözülür. 1200lerden sonra zaten en büyük çocuk veraset kanunu ile birlikte tüm sıkıntıların biter. Ya da direk erkenden en büyük çocuk yasasını etkinleştirmek için modlar var bunu kullanabilirsin. Yalnız tüm ülkelere uyguluyor haberin olsun.

Geri
Yukarı