Crysis 2 - Desteklenmeyen Ekran kartı

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Crysis 2 Ekran Kartı Rehberi

24fiws0.jpg

Crysis 2'yi açmaya çalıştığınızda yukarıdaki hatayı alıyorsanız ekran kartınız bu oyunu oynamak için yetersiz demektir.

CryEngine - Desteklenmeyen bir ekran kartı algılandı. Devam etmek beklenmedik sonuçlara ve çökmelere yol açabilir. Donanım Gereklilikleri için lütfen rehberinize başvurun.

Öncelikle oyunun sisteminizin özelliklerini destekleyip desteklemediğini öğrenmek için buraya girip listeden Crysis 2'yi seçin ve "Can You Run It?"e tıklayın.

Eğer aşağıdaki gibi bir sonuç çıkar ve "Sorry" yazarsa sisteminiz oyunu kaldırmaz demektir.

Örneğin burada bana ekran kartımı değiştirmem gerektiğini söylüyor.

2u5xetd.png

Grödüğünüz gibi ekran kartımda 2.7 GB video belleği (RAM) mevcut. Ama her zaman dediğimiz gibi ekran kartlarında belleğin önemi yok.

Peki oyunu oynamak için en az hangi ekran kartı gerekli?

Crytek'in resmi açıklamasına göre 8800 GT veya HD 3850 gerekiyor. Fakat bu kartlar artık eski kartlar ve DirectX 11 destekleri yok.

Bu durumda bu kartlarla aynı performansı sunacak, fakat DirectX 11 desteği olan, daha az ısınan ve daha az güç tüketen kartlar satın almak gerekiyor.

Nvidia tarafında 8800 GT'ye şu anda eşit olan en uygun fiyatlı kart GTS 450.

Fiyatları ise şu şekilde: GTS 450 - TeknoFiyat

AMD tarafında önerilen kart olan HD 3850'ye şu anda performans olarak eşit olan kart ise HD 5770.

Fiyatları şu şekilde: HD 5770 - TeknoFiyat

Tabi bu ekran kartlarını takar takmaz Crysis 2'yi oynayamazsınız. İşlemciniz de çift çekirdekli olmalı. Zaten bu kartları da Pentium 4 veya Athlon XP takılı bilgisayarlarınıza takamazsınız.

Şimdi bu kartlar size pahalı gelmiş olabilir. "Abi ben öğrenciyim, daha ucuz bişeyler yok mu. Oyunu orta ayarlarda oynayayım." derseniz de uygun fiyatlı kartlar var.

Bu kartlar oyunun gereksinimlerini karşılamasa da oyunu düşük çözünürlükte ve orta ayarlarda rahatça oynamanıza yeter.

nvidia tarafında GT 430, veya GT 440: GT 430 - TeknoFiyat

AMD tarafında HD 5750 veya HD 5670: HD 5670 - TeknoFiyat

Abi benim cebimde sadece 100 lira var diyenler için: HD 4650 - TeknoFiyat

100 liranız da yoksa artık üzülerek söylemeliyim ki Crysis 2 oynamayı unutun.

AGP ekran kartını hiç denemeyin, paranızı çöpe atarsınız.

Bu ekran kartlarını almadan önce bir de iyi bir güç kaynağı gerekiyor. Frisby, Quake veya Everest güç kaynağı olan ya da markası belli olmayan güç kaynaklı bir bilgisayara bu kartları takarsanız sistemi komple yakabilirsiniz. Bu yüzden bu kartları satın almadan önce bir de iyi bir güç kaynağı gerekiyor.

Bu konuda ekonomik ama kaliteli bir tercih bu olabilir:

FSP - FSP 450W 12cm Fan Power Supply - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı Alışveriş

Daha uygun fiyatlı ürünlere bakmayın, 10 liralık güç kaynağından dolayı 300 liralık ekran kartını köfte yapabilirsiniz.

Hani illa ki ben daha uygun fiyatlı bir şey bakıyorum derseniz de en son bu, bundan aşağı sakın inmeyin:

XILENCE XP400 400W 120mm Fan PSU Redwing R3 : Güç Kaynağı / Power Supply | Bimeks - Teknolojinin Kalbi Burada Atıyor

Başka bir sorunuz varsa seve seve yanıtlayabiliriz.

Size 2 sorum olacak, birincisi HD5770 mi daha iyi yoksa HD4850 mi? Siz her zaman ilk 2 rakamına bakın diyorsunuz ama 4850 düşük olmasına rağmen Multiplayer Demo'yu 1920x1080 çözünürlükte ve hardcore ayarda hiç kasmadan oynayabiliyorum. Diğer sorum ise ekran kartlarında bellek niçin önemli değil ?

HD 4850 daha iyi ama HD 5770 almak daha mantıklı. Evet, soldan ikinci rakama bakın diyorum ve 4850'nin soldan ikinci rakamı da 8, yani üst seviye. 5770'in soldan ikinci rakamı da 7 ve görüldüğü gibi ondan daha yavaş.

Ekran kartında belleğin önemi sadece çok yüksek çözünürlüklerde, 1080p üstünde ortaya çıkıyor. Bellek miktarı, kullanıcıları kazıklamak için en sık başvurulan yöntem. Bu yüzden satın alırken belleğin önemi yok. 4 GB bellekli HD 6990'a da bakarak bunu görebilirsiniz. 4 GB anca 2560 x 1650'de ortaya çıkıyor.

merhabalar. ekran kartım HD 3850. oyunu kurdum açıyorum videoları izliyorum bu anlarda hiç bir sıkıntı olmuyor, fakat tam oyuna başlayacağımda ekran simsiyah oluyor. acaba sıkıntı ekran kartından olabilir mi? değiştirmem gerekirse bir çok şey değiştirecem bu yüzden.

Ekran kartınız oyun için yeterli. En son sürücü olan 11.2'yi kurun. Bir de DirectX'i güncelleyin: http://technopat.net/forum/windows-7/1532-directx-web-update.html

ekran kartımın sürücüsünü güncelledim directX güncelledim ama bir türlü sağlıklı bir oyun oynayamadım oyun bir süre sonra masa üstüne beni atıyor alt pencere oyun acık kalıyor tekrar oyunna girmek istediğimde yanıt vermiyor yardımcı olursanız sevinirim

Ekran kartınız ısınıyor anladığım kadarıyla. 3850'nin fanı çok tozlanır. Fanı sökün ve temizleyin. Bu rehbere bakın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Cebinde en azından 100 lirası olanın bu oyunu oynayabileceğini söylemişsiniz. Bende 100 liralık bir ekran kartı aldım. Fakat sizin tavsiye ettiğiniz ekran kartlarından değil. Benimki NVIDIA Geforce210 1gb 128 bit. Ben bu ekran kartıyla oyunu rahatlıkla oynayabiliyorum. Fakat yinede sizin başta belirttiğiniz hatayla karşılaşıyorum. Hata belli ama yinede veriyim;

Desteklenmeyen bir ekran kartı algılandı! Devam etmek beklenmedik sonuçlara ve çökmelere yol açabilir. Donanım gereklilikleri için lütfen rehberinize başvurun. ''NVIDIA Geforce 210'' [vendor id = 0x10de, device id = 0x0a23].

Bu uyarı karşıma çıkıyor ama tamam deyip oyuna girebiliyorum. Sizin tavsiye ettiğiniz ekran kartlarına gerek yok sanırım. Çünki sizin en azından sunduğunuz ekran kartlarının fiyatı benimkisiyle aynı değerde. Umarım yeni bir ekran kartı almama gerek yok. Fakat bu hataya tamam deyip oyunu oynasam ekran kartıma veya sisteme zarar verir mi? Bu oyunu test ettiğimde test sonucu cpu nun yetersiz olduğunu gösteriyor. Ekran kartının desteklediğini gösteriyor. Ama karşısında başka ekran kartlarını tavsiye ediyor. Ama sonuçta ekran kartım uyumlu. Acaba bu hata cpunun desteklemediği için olabilir mi? Test sonucunun resmini koydum yorum sizin. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

t8vkli.jpg

Öncelikle 100 liralık değil, 80 liralık bir kart almışsınız. Yani 20 lira fazladan ödemişsiniz maalesef...

Benim tavsiye ettiğim ve 100 liraya satılan kartlar, oyun açılırken sizin aldığınız sorunu vermiyorlar. Çünkü kartlar yeni nesil ve performansları da daha yüksek.

Sizin satın aldığınız kartın soldan ikinci rakamı 1, yani kartın performansı çok düşük. Ayrıca yine satın aldığınız kart GeForece 200 serisine ait ki bu seride DirectX 11 desteği yok...Benim yukarıda aynı fiyata önerdiğim GT 430 ise DirectX 11 ve Shader Model 5 desteği olan bir kart. Ayrıca performansı da daha yüksek.

Fakat bu hataya tamam deyip oyunu oynasam ekran kartıma veya sisteme zarar verir mi?

Ekran kartınızın fanlı soğutması varsa bir sorun olmaz. Ama kartınız yeterli olmadığı için ısınacaktır. Kartın ısılarını düzenli olarak kontrol etmekte fayda var.

Oyun işlemci değil, ekran kartı yüzünden hata veriyor. Bu arada oyunu 1.4 sürümüne güncellerseniz hatadan kurtulabilirsiniz.

Son olarak bu videomu mutlaka izleyin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı