CS 1.6 high end RTX 3090 sistemde kasıyor

D3J4-Vu

Hectopat
Yabancı siteler dâhil birçok yere baktım, okudum, araştırdım, ettim, çözüm bulamadım.
Sorun başlıkta yazdığı gibi hayvan gibi sistemde CS1.6'nın kasması.
Hayvan gibi sistemde CS 1.6 mı oynuyorsun diyenler varsa cevabım evet.

Sorun şu:
FPS olarak bir düşme yaşanmamasına rağmen(%1 ve %0.1 Low dâhil) oyun anlık olarak takılıyor. Bu esnada oyundaki hareket devam ediyor ancak ekrana saliselik bir takılma olarak yansıyor, tabii o esnada Crosshair falan kaymış oluyor, hiç hoş olmuyor.
Yâni bildiğiniz FPS düşmüş de tekrar yükselmiş gibi anlık olarak kasıyor. Denemediğim ayar, kod vs. kalmadı. Hiçbir şey değişmedi.

Sadece oyun ayarları değil, NVIDIA Denetim Masası ayarları, fare ayarları, sistem ayarları, driver Update ve yerinde rollback, hatta BIOS Update'e kadar...
RAM'leri dahî değiştirerek denedim sonuç yine aynı.

Başka da hiçbir oyunda olmuyor bu sorun.

Şimdi gelelim şu gariban oyunun kastığı hayvan gibi sisteme:
İşlemci: Ryzen 5950X (X46 overclocklu)
Anakart: ASUS ROG Crosshair Dark Hero X570.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RTX 3090 OC version.
RAM: Corsair dominator 4x8 32 GB 4000 MHz.
Sıvı soğutucu: ASUS ROG ryujın II 360mm.

Cevap verecek olanlar rastgele aklına gelen ve genel internette bilinen şeyleri yazmazlarsa sevinirim.
Ya aynı şeyi yaşayıp çözmüş tecrübeli biri yazacak (çözmemişse de olur, derdimizi paylaşmış oluruz, yazsın yine.)
Ya da "şunu denememişsindir" diyebileceğiniz bir şey olması gerek.

1 yıldır neredeyse uğraşıyorum çözemedim.
Çözene bir hediye bile düşünebilirim yâni o derece...

(Nereden geçtik arkadaş şu AMD'ye)

Son düzenleyen: Moderatör:
Gecikmesi elbette belli ölçüde daha yüksek oluyor mecbûren. Zâten frekans yüksekse bu olağan durum. Okuma, yazma hızları ile birlikte bir bütün olarak karşılaştırmak gerekmez mi?

Farklar da şu kadar:

3600 mHz:
cachemem1800.png

4000 mHz:
cachemem.png

Hocam bakın başta da belirttim bilinen mevzûları tekrar konuşmayalım.

Kaç FPS yüksek kaç FPS düşük ben bunları inciğine kadar kontrol ederek kullanan insanım. 20 yıldır oynuyorum, kendime ait iki serverım var.

Mesele CS'nin ayarları veya FPS değil bu sorunda.
CD döneminden beridir ben de oynarım. 1.6 Türk sunucularında oynanan çoğu özel map benim elimden çıkma hatta. 250 FPS çok yüksek bir değer 1.6 için. Kabul edin etmeyin, oyun motoru ile alakalı bir durum bu.

CD döneminden beridir ben de oynarım. 1.6 Türk sunucularında oynanan çoğu özel map benim elimden çıkma hatta. 250 FPS çok yüksek bir değer 1.6 için. Kabul edin etmeyin, oyun motoru ile alakalı bir durum bu.

Hocam kabûl ile bir ilgisi yok ki bunun. Ben 250 fps alıyorum derken kendim max fps'i o şekilde ayarladığım için. Yoksa meselâ 2K'da en yüksek ayarlarda Valorant'ta bile 700 civarı fps alıyorum.
Sınırlamasam 1.6'da onbinlerce fps alırım belki de fakat server 300-400 fps'ten sonrasında sorun oluşturuyor.

Oyunun kasması ise oyun motoru ile alâkalı nasıl olabilir anlamış değilim. Çok daha düşük sistemlerde kasmayan oyun benim sistemimde neden kassın.
Hâ derseniz ki: "zâten sorun sistemin çok yüksek olması, oyun motoru o sistemi kullanamıyor".

Ben de zâten diyorum ki 10900K ile de aynı özelliklerde kullandığım sistem bu. Onda kasmıyordu.
Şu anda işlemci dışında tek fark o zamanki anakart Maximus xiii extreme idi.

Geri
Yukarı