CS:GO'da işlemci mi daha önemli ekran kartı mı?

BeratCanA

Hectopat
Dostlar elimde i5 4440S işlemcisi var. Ve GT625 ekran kartı. Bu parçalarla ortalama 50 FPS alıyorum CS:GO'da. Hatta bazen 20-30'lara düştüğü oluyor. Şimdi ben ekran kartını upgrade ediyorum. RX570 takıyorum. Sizce yeni ekran kartıyla CS:GO'da FPS artışı olacak mı dostlar? Çok korkuyorum FPS'in yükselmeyeceğinden. Bir arkadaşım FPS'in artmayacak dedi. Sizce artacak mıdır FPS'im.

( Not: Şu an 4 GB RAM'im var. Onu da 8 GB ile değiştireceğim. )

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış Bilgilendirme: CS:GO sadece işlemci bazlı bir oyun değildir. Sadece işlemcinin değil ekran kartının da etkisi vardır.
Hayır artmaz, artsa bile gözle görülür bir artış beklemeyin. Sebebi CS:GO işlemciyi baz alan oyun olmasıdır. Ekran kartı ile alakası yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır artmaz, artsa bile gözle görülür bir artış beklemeyin. Sebebi CS:GO işlemci'yi baz alan oyun olmasıdır.Ekran kartı ile alakası yok.
Şu an kartım biraz yüksek model ama size sistemimi upgrade etmeden önceki FPS değerlerimi söyleyeyim.

i5 4570 - ASUS 1050 Ti Aero 4GB GDDR5 - 8 GB sistemde 1280x960 çözünürlük, tüm detaylar en yüksekte başlatma seçeneklerine `-stretchaspect` yazarak rahatlıkla 250 FPS civarlarını görüyordum. Ondan sonra ekran kartını MSI GeForce GTX1070 GAMING Z 8G 8GB GDDR5 modeliyle değiştirdim. Darboğaz yaşıyordum doğal olarak, zor oldu ama bir arkadaştan kendi işlemcimin üstüne 200 TL vererek i5 4690K modeliyle değiştirdim. Biraz O.C. uygulayarak darboğazı indirdim ve 320 FPS civarı almaya başladım aynı ayarlar üzerinden. Yanlış bilgilendirme yapmazsanız sevinirim. Ki arkadaşın işlemcisi i5 4460S, S ibaresi Super olması gerek yanlış bilmiyorsam, yani benim i5 4570 işlemcimden daha güçlü diye tahmin ediyorum, güçlü olmasa bile aralarında çok fazla bir fark yoktur yine tahminimce.

Kendi üzerimden verdiğim örnek yeterli gelmediyse isterseniz test edelim beraber? :)
Oyun işlemciyi baz alan bir oyunsa, i5 4460S'in dahili grafik birimi ile oyunu açmaya çalışın. Tam net bilmememle beraber Intel HD Graphics 4000 diye var sayıyorum. Kaç FPS alacaksınız? En yüksek ayarlarda 1920x1080, 10-15? Bilemedin 30 olsun. 30 olmaz ama neyse :) . Bir de ortalama bir ekran kartı ile örneğin, 1050Ti / RX570 diyelim. FPS değerlerin kaça çıkacak? Buyurun:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(Ben 19:40'dan başlatması için sonuna bir şey yazdım ama başlamazsa CS:GO testinin yapıldığı 19:40 dakikasına gidin.)

Bir de bunu i5 4460'ın kendi ekran kartı (Intel® Core™ i5-4460 İşlemci (6M Önbellek, 3,40 GHz'e kadar işlemci hızı) Ürün Teknik Özellikleri) Intel® HD 4600 ile testine bakalım :) :

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Video yaklaşık 2 yıllık bu değerlerin 3-5 fazlasını düşünebiliriz sanırım. Panaroma güncellemesi Source 2 motorunu kullandığı için FPS arttırıyor diye biliyorum.

Neyse, gelelim velhasıl kelam, yanlış bilgilendirmeden dolayı mesajınızı raporladım. Yanlış bilgilendirme yapmazsanız sevinirim.

Şu an kartım biraz yüksek model ama size sistemimi upgrade etmeden önceki FPS değerlerimi söyleyeyim.

i5 4570 - ASUS 1050 Ti Aero 4 GB GDDR5 - 8 GB sistemde 1280x960 çözünürlük, tüm detaylar en yüksekte başlatma seçeneklerine '-stretchaspect' yazarak rahatlıkla 250 FPS civarlarını görüyordum. Ondan sonra ekran kartını MSI GeForce GTX1070 GAMING Z 8G 8 GB GDDR5 modeliyle değiştirdim. Darboğaz yaşıyordum doğal olarak, zor oldu ama bir arkadaştan kendi işlemcimin üstüne 200 TL vererek i5 4690K modeliyle değiştirdim. Biraz O.C. Uygulayarak darboğazı indirdim ve 320 FPS civarı almaya başladım aynı ayarlar üzerinden. Yanlış bilgilendirme yapmazsanız sevinirim. Ki arkadaşın işlemcisi i5 4460S, S ibaresi Super olması gerek yanlış bilmiyorsam, yani benim i5 4570 işlemcimden daha güçlü diye tahmin ediyorum, güçlü olmasa bile aralarında çok fazla bir fark yoktur yine tahminimce.

Kendi üzerimden verdiğim örnek yeterli gelmediyse isterseniz test edelim beraber? :)
Oyun işlemciyi baz alan bir oyunsa, i5 4460S'in dahili grafik birimi ile oyunu açmaya çalışın. Tam net bilmememle beraber Intel HD Graphics 4000 diye var sayıyorum. Kaç FPS alacaksınız? En yüksek ayarlarda 1920x1080, 10-15? Bilemedin 30 olsun. 30 olmaz ama neyse :) . Bir de ortalama bir ekran kartı ile örneğin, 1050 Ti / RX570 diyelim. FPS değerlerin kaça çıkacak? Buyurun:

(Ben 19:40'dan başlatması için sonuna bir şey yazdım ama başlamazsa CS:GO testinin yapıldığı 19:40 dakikasına gidin.)

Bir de bunu i5 4460'ın kendi ekran kartı (Intel® Core™ i5-4460 İşlemci (6M Önbellek, 3,40 GHz'e kadar işlemci hızı) Ürün Teknik Özellikleri) Intel® HD 4600 ile testine bakalım :) :

Video yaklaşık 2 yıllık bu değerlerin 3-5 fazlasını düşünebiliriz sanırım. Panaroma güncellemesi Source 2 motorunu kullandığı için FPS arttırıyor diye biliyorum.

Neyse, gelelim velhasıl kelam, yanlış bilgilendirmeden dolayı mesajınızı raporladım. Yanlış bilgilendirme yapmazsanız sevinirim.

Vaktim değerli olduğu için yazdıklarınızı okuma gereği bile duymadım. Hangi oyunun işlemciyi daha çok kullandığını daha fazla performans vereceğini bilerek yorum atıyorum ve sizin gibi havadan başka videolar ile sallamıyorum. Ben Ryzen 5 2600 işlemciyi 3.9 GHz Turbo'da 400FPS ile CS:GO oynarken OverClock yaparak 4.2 GHz'de 550 FPS alıyorum. Ben kullanıcıya artmaz demedim gözle görülür artış beklemeyin dedim nokta. Youtube'da her bulduğunuz video'yu gerçek sanmayı bırakın da kullanıcıların söylediklerine kulak verin birde.

Şuan CS:GO için iyi işlemci gerekiyor ancak Source 2 güncellemesi alırsa grafikler yükseleceği için ekran kartı ihtiyacı artabilir.

Oyun hala Source motorunda olmalı, bir yanlışınız olmasın?
Panaroma güncellemesi Source 2 motorunu kullanıyor.
Vaktim değerli olduğu için yazdıklarınızı okuma gereği bile duymadım. Hangi oyunun işlemciyi daha çok kullandığını daha fazla performans vereceğini bilerek yorum atıyorum ve sizin gibi havadan başka videolar ile sallamıyorum. Ben Ryzen 5 2600 işlemciyi 3.9 GHz Turbo'da 400FPS ile CS:GO oynarken OverClock yaparak 4.2 GHz'de 550 FPS alıyorum. Ben kullanıcıya artmaz demedim gözle görülür artış beklemeyin dedim nokta. Youtube'da her bulduğunuz video'yu gerçek sanmayı bırakın da kullanıcıların söylediklerine kulak verin birde.
"Bir cümle yeter sözden anlayana, destan yazsan fark etmez laftan anlamayana."

- Hz. Mevlana

Yeterli olur sana. Vaktin değerliyse forumda ne işin var? Yazdıklarımı okusan bile bu mesajlarınla kapasiteni yeteri kadar karşındaki insanlara anlattığın için, anlayacağını sanmıyorum :D Havadan dediğin videoları, kendim yaşadım :D Yıllarda HD Graphics 4000 kullandım i3 3110M işlemci ile :D Kullanıcıların söylediği şeyler benim işte. Aynı işlemciyi kullandım, aynı ekran kartlarını kullandım, aynı oyunları, aynı değerleri aldım :D Okumadığın belli oluyor. Oku. Anlayabilirsen :D

Son düzenleme:

Geri
Yukarı