CSS Margin padding ayarı nasıl olmalı?

Egid Dikmen

Hectopat
Yer
Mersin
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Macbook Pro 16" M1 Pro Silver
Meslek
Ağa/Paşa
Henüz margin veya padding ile ilgili hiçbir şey girmememe rağmen sağa kayık bir şekilde duruyor. padding right da margin right ile 10px ve -10px denedim
padding right 10px yapınca sağa doğru uzuyor ancak -10px yapınca küçülmüyor. O taşmayı kapatmak istiyorum.
Not : İnce olan ve tüm kutucuğun kendisini oluşturan çerçeve bir div ve üstteki içinde yazı yazan turuncu kalın yer bir div ve bu ikinci div ilk divin içinde.
Not 2 : Bu arada margini de padding i de hiç beceremiyorum acaba kodumuzu yükleyip konumlandırmayı görsel olarak elle yapabileceğimiz mouse ile küçültüp büyütebileceğimiz bir site yok mu?

[CODE lang="html" title="index.html"]<div class="anacerceve">

<div class="anacerceve_ust">BİZE ULAŞIN</div>

</div>[/CODE]

[CODE lang="css" title="style.css"].anacerceve {
border: 8px solid #EB5800 ;
border-radius: 80px ;
height: 800px ;
width: 800px ;
margin-left: auto;
margin-right: auto;
margin-top: 150px;
}

.anacerceve_ust{
font-family: 'JetBrains Mono',monospace ;
font-size: large ;
font-weight: bold ;
color : white ;
border: 8px solid #EB5800 ;
background-color: #EB5800 ;
height: 100px ;
width: 800px ;
border-top-left-radius: 80px ;
border-top-right-radius: 80px ;
font-style: normal;
text-align: center;
/*
padding-right: ;
padding-left: ;
margin-right: ;
margin-left: ;
margin-top: ;
*/
}[/CODE]

Ekran Görüntüsü (92).png

Son düzenleyen: Moderatör:
.anacerceve { border: 8px solid #EB5800 ; border-radius: 80px ; height: 800px ; width: 800px ; margin-left: auto; margin-right: auto; margin-top: 150px; display: flex; } .anacerceve_ust{ font-family: 'JetBrains Mono',monospace ; font-size: large ; font-weight: bold ; color : white ; border: 8px solid #EB5800 ; background-color: #EB5800 ; height: 100px ; width: 800px ; border-top-left-radius: 60px ; border-top-right-radius: 60px ; font-style: normal; text-align: center; /* padding-right: ; padding-left: ; margin-right: ; margin-left: ; margin-top: ; */ }
kodu umarım doğru eklemişimdir. ilk div'i display flex yapman gerek o kaymanın olmaması için. içine div koymuşsun bence gerek yok. ben yine o kısmı değiştirmek istemedim, ve radiusları azalttım. 80 kalırsa boşluk kalıyor

.anacerceve { border: 8px solid #EB5800 ; border-radius: 80px ; height: 800px ; width: 800px ; margin-left: auto; margin-right: auto; margin-top: 150px; display: flex; } .anacerceve_ust{ font-family: 'JetBrains Mono',monospace ; font-size: large ; font-weight: bold ; color : white ; border: 8px solid #EB5800 ; background-color: #EB5800 ; height: 100px ; width: 800px ; border-top-left-radius: 60px ; border-top-right-radius: 60px ; font-style: normal; text-align: center; /* padding-right: ; padding-left: ; margin-right: ; margin-left: ; margin-top: ; */ }
kodu umarım doğru eklemişimdir. ilk div'i display flex yapman gerek o kaymanın olmaması için. içine div koymuşsun bence gerek yok. ben yine o kısmı değiştirmek istemedim, ve radiusları azalttım. 80 kalırsa boşluk kalıyor
Hocam sağolun düzeldi. Bu arada display flexin anlamı ne tam olarak nerelerde kullanmalıyım onu?

Hocam sağ olun düzeldi. Bu arada display Flex'in anlamı ne tam olarak nerelerde kullanmalıyım onu?

CSS Flex ile İlgili Her şey – Tayfun Erbilen Flex yapısı sayesinde içerdeki ögeleri istediğin şekilde konumlandırabilirsin(direction, wrap...). Adı üstünde Flex. Hangi display kullanman gerektiğini bilmiyorsan Flex yazabilirsin genelde sorun çıkarmaz. Bu tarz kartları da bence kendin yapmak ile uğraşma, Bootstrap kullanabilirsin

Bootstrap ile daha kolay yazabilirsiniz bunları. Tabi temel mantığını bilin yine de.

CSS Flex ile İlgili Her şey – Tayfun Erbilen Flex yapısı sayesinde içerdeki ögeleri istediğin şekilde konumlandırabilirsin(direction, wrap...). Adı üstünde Flex. Hangi display kullanman gerektiğini bilmiyorsan Flex yazabilirsin genelde sorun çıkarmaz. Bu tarz kartları da bence kendin yapmak ile uğraşma, Bootstrap kullanabilirsin
Bootstrap ile daha kolay yazabilirsiniz bunları. Tabi temel mantığını bilin yine de.

Burada biraz aşağı inince "outline buttons" yeri var mesela butonun üstüne imleci götürünce butonun rengi ile yazının rengi yer değiştiriyor ben bunu kullanmak istiyorum diyelim ancak rengini nasıl değiştireceğimi bilmiyorum bide siteye eklemem için hangi kodu head kısmının içine yazmam lazım? bu arada seçenekler bu kadar az mı yoksa baloncuk buton gibi şeyler için geniş bir katalog var mı?

Bootstrap oldukça yaygın bir CSS kütüphanesi. Youtube üzerinden arama yaparak çok daha basit sonuçlara ulaşabilirsiniz. Attığınız linkteki sol taraftaki seçenekler Bootstrap'ın bize sunduğu içerikler.

Burada biraz aşağı inince "outline buttons" yeri var mesela butonun üstüne imleci götürünce butonun rengi ile yazının rengi yer değiştiriyor ben bunu kullanmak istiyorum diyelim ancak rengini nasıl değiştireceğimi bilmiyorum bide siteye eklemem için hangi kodu head kısmının içine yazmam lazım? bu arada seçenekler bu kadar az mı yoksa baloncuk buton gibi şeyler için geniş bir katalog var mı?
İmleci üzerine getirdiğinde rengin değişmesini istiyorsan hover etiketini kullanabilirsin. class = exp_class ise css içindeki exp_class:hover etiketi altındaki kodlar yalnızca imleç üzerine geldiğinde çalışır.

İmleci üzerine getirdiğinde rengin değişmesini istiyorsan hover etiketini kullanabilirsin. class = exp_class ise css içindeki exp_class:hover etiketi altındaki kodlar yalnızca imleç üzerine geldiğinde çalışır.
Aynen hover ile yapmak aklıma geldi ancak siz boostrap'da bunlar var deyince oradan alayım madem diye düşündüm sağolun.
Bootstrap oldukça yaygın bir CSS kütüphanesi. Youtube üzerinden arama yaparak çok daha basit sonuçlara ulaşabilirsiniz. Attığınız linkteki sol taraftaki seçenekler Bootstrap'ın bize sunduğu içerikler.
Bence de bunu öğrenmek işleri bayağı bir hızlandıracak gibi. Teşekkür ederim.

Aynen hover ile yapmak aklıma geldi ancak siz boostrap'da bunlar var deyince oradan alayım madem diye düşündüm sağolun.

Bence de bunu öğrenmek işleri bayağı bir hızlandıracak gibi. Teşekkür ederim.
Bootstrap'ten aldığın ögelerde değişiklik yapabilirsin, mesela sadece şekli için alabilirsin. Zaten yazacağın kodlar onun sahip olduğu default ayarlara göre öncelik gösterir. Göstermez ise !important koduna bi göz gezdir. Ama bootstrap kullanmanı tavsiye ediyorum boş yere öge yaratmak ile uğraşma. Bootstrap artık her yerde kullanılıyor, işin basitine kaçmak gibi düşünme.

Yeni konular

Geri
Yukarı