Cube iwork8 Ultimate incelemesi

frhtzkan

Hectopat
Daha fazla  
Herkese selam olsun arkadaşlar. Bugün size Cube iwork8 ultimate (dual os yani çift işletim sistemli) markalı tablet incelemesini dilim döndüğünce yapmaya çalışacağım çünkü bu benim ilk incelemem olacak :)

Kargo macerasını anlatayım arkadaşlar :)

Ürünü sipariş ederken üzerine 68$ yazmalarını istemiştim arkadaşlar açıkçası yazdılar mı bilmiyorum bakmayı unuttum :) Sapasağlam elime ulaştı fakat ürün Türkiye'de yanlış yönlendirilmiş arnavutköy-bahçeşehir-bahçelievler arası dönüp durdu ve en sonunda aradım ürün yanlış gelmiş biz doğru adrese gönderdik dediler ve ertesi gün elime ulaştı (anadolu yakası). Takipli geldiğinden görevli kimlik felan istedi arkadaşlar daha önce bu şekilde istememişlerdi diğer kargolarımda hoşuma gitti bu durum sonuçta para veriyorsunuz ayakkabılığın üstüne bırakıp gitmek olmaz.

İlk açılış;

Ürünü ilk açtığımda her şey normal ve şunu belirteyim ben alırken tek işletim sistemli sipariş etmiştim fakat bana çift işletim sistemli geldi. Kutusunda windows 10 yazıyor sadece kullanma kılavuzuda öyle fakat ürünü açtığımda çift işletim sistemli olduğunu gördüm ve sinirden hemen banggood adlı siteye bildirdim. Ertesi gün cevap verdiler konuştuk anlaştık ve 15$ para iadesi yaptılar. Ürünün yanlış gelmesi iyi oldu çünkü ben ürüne 84$ vermiştim böylelikle 69$ gibi bir fiyata satın almış oldum.

Neden bu marka ve model ?

Öncelikle tableti almaya neden karar verdim şunu belirteyim. Üniversite öğrencisiyim hafta sonları eve gelirken 3 kiloluk bilgisayarı sürekli taşımaktan bıktım ve yoruldum. İşimi görecek küçük bir şey arıyordum araştırmalarım sonucunda böyle bir ürün buldum. Peki neden cube markasını terih ettim? Şöyle söyleyeyim tableti almadan önce (tabii çift işletim sistemli olduğundan dolayı format düşünüyorum sadece windows olarak kullanmak için) internette ne kadar driver mevcut,insanlar bu tableti ne kadar incelemiş gibi hususlara dikkat ettim. En sonunda bu marka ve modeli tercih ettim. Ayrıca internette tek işletim sistemli bulmak çok zor ve bir tek bu marka ve model vardı tamda istediğim gibi denk gelmişti (sitede sadece windows 10 yazıyordu ama çift işletim sistemli çıktı).

İnceleme;

Arkadaşlar ürün bana 3-4 GB'lik boş windows alanıyla geldi dil paketini indirdim 2 GB oldu zaten. Tableti 16-16 olarak ayırmışlar yani 16 GB android için 16 GB windows için. Ben kesinlikle android kullanmak için almamıştım kötü oldu bu benim için ama formatladım ve şuan 18 GB tabletin boş alanı var. (Bütün driverler kurulu halde) Isınması çok ideal arkadaşlar ısısını ölçmedim ama arkasına dokunduğumda bana gayet normal geldi. İşlemci performansını benim gibi forumlarda takılıp ve aynı zamanda youtube'den şarkı dinleyen arkadaşların beğeneceğini düşünüyorum. Çok ufak takılmalar işlem sayısıyla doğru orantılı olarak artıyor. Kullandığım laptop i7 işlemcili bu bile takılma yaratıyorsa o işlemcide normal. Gerçi bu takılmaların pek çok nedeni olabiliyor ayrıntılı konular ama yüzeysel bahsetmek istedim. Test amaçlı şöyle bir şey yaptım; Tableti windows 10'da iken uyku moduna aldım 2 saat 17 dk sonra tekrar baktığımda %1 gibi bir düşme olmuştu ve güç tasarrufu açık değildi. Bunu yazma nedenim biri benim tablet uyku modunda bile şarj yiyor felan yazmış bu kalmış aklımda ve denedim sizede söylemek istedim. Android kısmını fazla kullanmadım arkadaşlar ama çöp uygulama yüklenmemiş menü geçişler olsun internette dolaşma konusunda olsun yeterli. Kaç haftadır kullanıyorum android kısmına 4 kere ya girdim ya girmedim. Tableti alırken ekran koruyucu gelmiyor haberiniz olsun arkadaşlar. Oyun oynadın mı diye soracak olan olursa bilen bilir "Metin2" adında bir oyun var test amaçlı girdim oyuncuların az olduğu boş ortamlarda bile kasıyor doğal olarak ama oyunu açıyor :))

-Özellikleri:
- 64Bit Intel Cherry Trail Z8300 quad core 1.84GHz 14nm, atom işlemci.
- Intel HD Graphic Gen8 GPU
- 2 GB RAM, 32 GB ROM (Çok aşırı bir şey yapmadığım için RAM yeterli arkadaşlar. Opera tarayıcısında arkada 5-6 sekme (en az biri youtube sitesinden) ve arkada yüklü gelen mobil office word programı açık haldeyken boşta 370-400 mb ram görüyorum arkadaşlar ona göre hesaplarsınız sizde kendi işinizi)

- 32 GB'a kadar micro sd kart desteği(En fazla 4GBkullandım arkadaşlar :) ama 4GB kartı okudu sıkıntı yok :) )
- 1280*800 Ekran çözünürlüğü (Arkadaşlar neden düşük çözünürlüklü aldın diye soran olursa şunu belirtmek isterim zaten tabletin üzerindeki işlemci çok üst düzey bir işlemci değil o yüzden işlemcinin olan gücünüde ekran alıp götürsün istemedim sonuçta ekranın çözünürlüğüde performansa etki ediyor takılmalar gibi etki yaratıyor. Size tavsiyem düşük çözünürlüklü almanız.)
- 2mp ön, 2mp arka kamera (Arkadaşlar kameradan bir şey beklemeyin bir ipad kamerası yok ve bu fiyata normal bir durum fakat görüntülü aramalar söyleyecek olursam yüzünüz görünüyor ve siz olduğunuz anlaşılıyor :) )
- OTG desteği (kablosu yanında geliyor)
- 8" Kapasitif Dokunmatik IPS Ekran (ekran kaliteli arkadaşlar)
- Micro HDMI desteği (Aliexpress sitesinden hdmi dönüştürücü aldım fakat çalışmadı.Ürün mü kusurluydu yok tabletin girişimi anlayamadım ama çokta önemli değil benim için.)
- Bluetooth 4.0 (Bluetooth'u denemedim arkadaşlar.)
- 5 noktalı dokunmatik desteği
- Güncelleme ya da format sonrası Türkçe dil desteği.(Türkçe dil desteği mevcut sadece indirme yapmanız gerekiyor.)
- 802.11 b/g/n WI-FI desteği. (Bağlantı iyi arkadaşlar telefonum iphone 5s ve aynı bağlantıyı yakalıyorlar. Açıkçası aynı şartlarda test etmedim ama deneyimlerime göre söylüyorum.)
- 3300mAh batarya (Batarya idare eder ve kullanımlarınıza bağlı olarak kullanım süresi değişir tabii)
-Ağırlık:340 gr.
- Win10 & Android 5.1 işletim sistemi (Arkadaşlar windows 10 lisanslı olarak geliyor format sonrası key girmenize gerek yok fakat benim tabletim 32 bit sistemle geldi ve bende aynı sistemin 64 bit olanını kurdum ve aktifleşmedi.)
Kutudan çıkanlar; Tablet, OTG kablosu, şarj aleti(5v,2a) kullanma kılavuzları ve garanti kartı.

Tabletin + yönleri;

-Ses kalitesi.
-Ekranı kalitesi. (Ekran çok iyi arkadaşlar ben gece-gündüz ekranı hep %0- %25 seviyesinde kullanıyorum çünkü parlak bir ekranı var. Güneşli bir havada dışardayken %100 durumuna getirirseniz eminim tatmin olursunuz.)
-İşlemci performansı.
-Fiziksel tuşlar hemen bozulacak gibi değil sağlam yapmışlar.

Tabletin - yönleri;
-otg kablosuyla ister dünya kadar şey bağlayın isterseniz sadece klavye bağlayın ürünü şarj edemiyorsunuz. Bunu çözmek için bluetooth klavye ve mouse öneriyorum.
-İşlemci 64 bit fakat ürün 32 bit sürümle geliyor.
-Gelen şarj aleti ülkemiz için uyumlu değil ve dönüştürücü bile alsam dandik bir şeye benziyor kullanmam. Orijinal samsung şarj aletiyle şarj ediyorum.(5V 2A çıkış veriyor)
-Format sonrası dokunmatik ekran sorunu yaşanabilir bunun çözümü alt başlıklarda verildi.

-Aldığım ürünün linki; Cube iWork8 Ultimate 32GB Intel Cherry-trail Z8300 Quad Core 1.8GHz 8 Inch Windows 10 Tablet (fakat dediğim gibi bana çift işletim sistemli olan versiyon geldi)
Aldığım kılıfın linki; Tahmini Teslimat Zamanı

-Aldığım USB çoğaltıcı;(format için buna ihtiyacınız var çünkü windows format ekranında dokunmatik çalışmıyor) Tahmini Teslimat Zamanı
Aldığım klavye; Tahmini Teslimat Zamanı

Genel fotoğraf atıyorum arkadaşlar;

Format anında;
IMG_0176.JPG

Format sırasında kullandığım ekipmanlar;

IMG_0177.JPG

Boşta ram kullanımı;

IMG_1071.JPG

Tabletin yanında gelen kablolar. Şarj makinesini eklemedim Türkiye uyumlu değil.

IMG_1067.JPG

Aliexpress'ten aldığım 3-4 TL aralığındaki usb çoğaltıcı. Gayet kaliteli arkadaşlar çok memnunum.

IMG_1066.JPG

-Tüm güncelleştirmeleri kurdum, driverleri kurdum ve boşta kalan alan bu arkadaşlar. Zaten 32 GB hafızası var 9-10 GB windows alıyor kalanı güncelleme, driver vs.

IMG_1068.JPG

Anlatımım bu kadar arkadaşlar eğer anlatımımda bir sorun görürseniz söylemeniz yeterli konuyu hemen düzenlerim. Umarım faydalı olmuştur. Sorularınız olursa memnuniyetle cevaplarım. Geç cevap verirsem kusra bakmayın.

@Erkan Çevik
@Aziz Can YÜCEL
@Silinen üye

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle hayırlı olsun. Çinli marka tablet kullananlar olarak aramıza hoş geldin :). Teslimat konusunda bazen böyle sıkıntılar olabiliyor. Yanlış hatırlamıyorsam satıcı adresi tam yazmadığı için ben de PTT'ye gidip almak zorunda kalmıştım.
Çözünürlük konusuna kesinlikle katılıyorum. Bendeki ONDA'da 2048x1536 ekran çözünürlüğü var bunu ayarlardan kendim kısmak zorunda kalıyorum. Performans olarak çok fark ediyor. Ayrıca 8 inç. olmasından dolayı hiç bir sıkıntı yaşamazsın görüntü olarak da.
Kullandığın ekipmanlar başlangıç olarak hemen hemen aynı kullandıklarımla. Daha sonraları senin de belirttiğin gibi yine Çin'den :D bluetooth mouse aldım klavye de kılıfla birlikte vardı zaten gerçekten çok rahat ediyorsun kablosuz olduğu zaman, özellikle şarjın azaldığı zamanlarda. Ekstradan küçük olması açısından şöyle bir şey tavsiye ederim maliyeti yok denecek kadar az zaten.
Tahmini Teslimat Zamanı

Öncelikle çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için :) incelemeden dolayı bir de ceza aldım forumdan :) günde binlerce kargo arasında kaynamalar oluyor demek ki :) Bluetooth klavye ve kılıf dün elime geçti müsait bir zamanımda onlarıda eklerim konuya. Oyun oynama ve grafik tasarım dışında her işimi görüyor ve aşırı ucuz. Arkadaşlarıma hep Çin'den alışverişi tavsiye ediyorum. Burda kimse kimseye "kardeşim sana yanlış ürün yollamışız biz 15$ dolar paranı verelim" demez ama adamlar Çin'den bu hizmeti veriyor. Tabletten gayet memnunum üstelik 240 lira civarı ürün. Umuyorum ilerleyen zamanlarda bir aksilik çıkmaz :)

Ekleme

Konu pek ilgi görmedi sanırım fakat bi güncelleme yapmak istedim. :) Tableti dün 1703 güncellemesine yükselttim ve farkettim ki 1607 ye göre çok daha hızlı ve stabil çalışıyor. Alacak arkadaşlar varsa güncellemeyi ihmal etmesinler.

Chuwi>Teclast>Cube>Onda

Adamlar çakmanin çakmasini yapiyolar

Chuwi h8 pro, teclast x80 pro, cube i work8..

Bu 3 ündede ayni özellikte işlemci hafiza ram vs kullanilmis.

Windows isletim sistemi uzerine kimisinde direk android kimisindede androidden daha stabil olan remix os kurulu.

Şu zamana kadar memnundum tabletimden (teclast x80 pro)oyun vs. Hic oynamam.

Gecen ders videosu izliyodum birden kapandi ve bida da acılmadi.

4 ay oldu alali neyden bozudlu bilmiyorum powerbanke takili sarz oluyodu belki ordan oldu bilmiyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı