Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Yerli ve Özel Üretim GM 9 Pro

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a General Mobile'ın sahibi tarafından özel üretim GM 9 Pro hediye edildi. Hediye edilen modelde sistemsel bir farklılık yok. Tek fark kaplamasının özel olması ve Cb forsuyla imzasının bulunması. Tasarım oldukça şık duruyor.

392838

GM 9 Pro'nun özelliklerinden bahsetmek gerekirse, en dikkatimi çeken şeyin fiyatı olduğunu söyleyebilirim. Özelliklerine göre oldukça uygun bir fiyat belirlenmiş. Aynı özellikler bi başka markada oldukça pahalı. Orta segment sayılan modelin özellikleri hiç azımsanmayacak nitelikte. 3800 mAh bataryası, 8 mp ön kamerası, 12MP ve 8 MP olmak üzere 2 arka kamerası, 64 GB hafızası mevcut. Snapdrogon 660 işlemci yongasının olması da iyi bi özellik olarak dikkat çekiyor.

Yerli üretim olması hediye edilmesinde önemli. Uzun süredir bu yerli üretim desteklerinin karşılığının böyle olması oldukça güzel. General Mobile patronu hediyeyi ederken 33 civarı ülkeye ihraç edildiğinden bahsetmiş ve pek çok ülkede de en fazla satış yapılan modeller arasında yer alıyormuş. Oldukça etkileyici rakamlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi güncel olarak baktığım da şu anlık bir zam durumu göremiyorum lakin zam kapıdadır ötv den etkileceklerini düşünüyorum. Parçalar ithal keşke yerli üretebilecek konuma gelebilsek ülke olarak ama çok zaman var. Bazı arkadaşlar yerli milli vurgusunun önemini anlamamış olabilir lakin yerli ve milli olmak demek dışa bağımlılığımızı azaltır. Döviz getirir yani ülke ekonomisine katkısı olur. Ülke olarak ekonomimiz pek de iyiye gitmiyor bunda hemfikiriz lakin biz ne kadar destek olursak ne kadar geri bildirim yapar gelişmesi için önerilerde bulunursak bizim için daha iyi olacağını düşünüyorum.

Şimdi güncel olarak baktığım da şu anlık bir zam durumu göremiyorum lakin zam kapıdadır ötv den etkileceklerini düşünüyorum. Parçalar ithal keşke yerli üretebilecek konuma gelebilsek ülke olarak ama çok zaman var. Bazı arkadaşlar yerli milli vurgusunun önemini anlamamış olabilir lakin yerli ve milli olmak demek dışa bağımlılığımızı azaltır. Döviz getirir yani ülke ekonomisine katkısı olur. Ülke olarak ekonomimiz pek de iyiye gitmiyor bunda hemfikiriz lakin biz ne kadar destek olursak ne kadar geri bildirim yapar gelişmesi için önerilerde bulunursak bizim için daha iyi olacağını düşünüyorum.

1-ÖTV zammı Resmi Gazetede yayınlandı. Yansımasının biraz zaman alması yansımayacağı anlamına gelmiyor neticede. Hele ki bu kurlarla...

2-Yerli ve milli konusunun önemini anlamayan olduğunu sanmıyorum. Sorun sadece kısmen yerli ve milli olan ürünlerin %100 öyleymiş gibi gösterilmesi, itiraz edince de "Gelişmiş ülkeler de hepsini kendi üretmiyor" denmesi. Bir ürünü %100 kendin üretememen farklı bir şeydir, üretebileceğin halde maliyet sebepleri ile belli kısmını bilerek ve isteyerek yurtdışından getirtmen farklı bir şeydir. Biz şimdilik üretemeyen gruptayız, ileride belki değişir.

Mesela ABD F-35 projesinden çıksa bile tek başına başka bir uçağı rahatlıkla üretebilir, o yüzden ikinci gruptandır. Rusya da öyledir. Bu konuda bizdeki olumlu bir örnek ise Bayraktar İHA'dır. Motoru hariç yerlidir ve zamanında bu İHA da "%100 yerli ve milli" diye tanıtılıyordu. Şimdi motor tasarım ve üretim çalışmaları da bitti diye hatırlıyorum. E şimdi ne diye tanıtılacak, "%150 yerli" diye mi?

3-Yerli üretim tek başına döviz getirmez, olsa olsa yurtdışından ürün almayacağın için döviz rezervlerini korumuş olursun. Döviz getirmesi için senin ürününün ithal ürünler ile rekabet edecek kalitede olması, ihraç edebilmesi lazım. Yani İHA örneğinden gidersek, kendi İHA'nı kullanıdığında elindeki dövizini korumuş olursun. Kendi İHA'nı satmaya da başladığında döviz kazanmaya başlamış olursun.

4-Geri bildirimler elbette önemlidir ancak bu ülkede zamanında sadece ithal telefonlara vergi gelmesinin lobisini yapmaya çalışan bazı uyanık yerli firmalar bile oldu. Bu, rekabet yerine kolaya kaçmak demektir. Böyle bir zihniyetin geri bildirimlerle ürün geliştireceğine pek ihtimal vermiyorum.

Özetle, önce üretici kendini kanıtlar, sonra tüketici ikna olur. Tersi olmaz.

Cb forsu da böyle altın rengi ya ona hitafen yapmış olabilirler diye düşünüyorum ama dediğin gibi marka logosun koruyabilirlerdi.

Sarj soketi sorunu general mobile'ın en büyük sorunlarındandı. Artık Çin'de üretilmiyor ve foruma bakacak olursan daha teknik hatalar artık gündemlerinde. Onları da geri bildirimlerimizle çözeceklerini umuyorum.

Yok logolarının tamamı berbat. O arka ekrana o yakışmamış hiç bir şekilde. Onu demek istedim :)

1-ÖTV zammı Resmi Gazetede yayınlandı. Yansımasının biraz zaman alması yansımayacağı anlamına gelmiyor neticede. Hele ki bu kurlarla...

2-Yerli ve milli konusunun önemini anlamayan olduğunu sanmıyorum. Sorun sadece kısmen yerli ve milli olan ürünlerin %100 öyleymiş gibi gösterilmesi, itiraz edince de "Gelişmiş ülkeler de hepsini kendi üretmiyor" denmesi. Bir ürünü %100 kendin üretememen farklı bir şeydir, üretebileceğin halde maliyet sebepleri ile belli kısmını bilerek ve isteyerek yurtdışından getirtmen farklı bir şeydir. Biz şimdilik üretemeyen gruptayız, ileride belki değişir.

Mesela ABD F-35 projesinden çıksa bile tek başına başka bir uçağı rahatlıkla üretebilir, o yüzden ikinci gruptandır. Rusya da öyledir. Bu konuda bizdeki olumlu bir örnek ise Bayraktar İHA'dır. Motoru hariç yerlidir ve zamanında bu İHA da "%100 yerli ve milli" diye tanıtılıyordu. Şimdi motor tasarım ve üretim çalışmaları da bitti diye hatırlıyorum. E şimdi ne diye tanıtılacak, "%150 yerli" diye mi?

3-Yerli üretim tek başına döviz getirmez, olsa olsa yurtdışından ürün almayacağın için döviz rezervlerini korumuş olursun. Döviz getirmesi için senin ürününün ithal ürünler ile rekabet edecek kalitede olması, ihraç edebilmesi lazım. Yani İHA örneğinden gidersek, kendi İHA'nı kullanıdığında elindeki dövizini korumuş olursun. Kendi İHA'nı satmaya da başladığında döviz kazanmaya başlamış olursun.

4-Geri bildirimler elbette önemlidir ancak bu ülkede zamanında sadece ithal telefonlara vergi gelmesinin lobisini yapmaya çalışan bazı uyanık yerli firmalar bile oldu. Bu, rekabet yerine kolaya kaçmak demektir. Böyle bir zihniyetin geri bildirimlerle ürün geliştireceğine pek ihtimal vermiyorum.

Özetle, önce üretici kendini kanıtlar, sonra tüketici ikna olur. Tersi olmaz.
Haklısın kesinlikle yansayacaktır ama zaman konusu belirsiz. Konuyu biraz saptırmışsınız lakin söyledikleriniz de haklı bir yaklaşım var. Yani noktalamak gerekirse dediğiniz gibi önce üretici kendini kanıtlamalı ki ben Türkiye'de üretime başladıktan sonra bunun gerçekleştiğini düşünüyorum. Ki tüketici son zamanlarda general mobile dilinden düşürmüyor diyebiliriz. Önceden ismi anılmayan bir telefonken şu an apple gibi markalarla kıyaslıyoruz. Veya en azından kıyaslanıyor ve DxOmark sitesinde arasında 4 puan gibi bir fark var. Saygılar

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı