Cumhurbaşkanı olsaydınız ne yapardınız?

Temel sebebi eğitimsiz olmaları. Bir kısmı bu işten para kazandığı için savunuyor, diğer kısmının çoğu ise eğitimsiz kişiler. Ülke olarak zaten iyi bir eğitim sistemine sahip değiliz. Eğitimdeki gelişme ülke olarak gelişmeyi de etkiler.
Kesinlikle katılıyorum ama bu zihniyetin önüne geçmezsek eğitilecek Türkiye kalmayacak. Önce bunlardan kurtulmalıyız ki eğitimde gelişme olsun.

- Öğretmen olmayı zorlaştırır ve olanları da 2 yılda bir yeterlilik sınavına sokardım.
- Çocuk yapabilmek için ehliyet gerekliliği yapardım.
- Halkın seçme ve seçilme hakkını yeterlilik sınavından geçenlerle sınırlandırırdım.
- Bağımsız merkez bankası.
- Rüşvet veren alan ve torpil yapanlara ağır cezalar verirdim.
- Türkiye'nin maksimum hangi mesleklerden ne kadar ihtiyacı var belirler ona göre üniversite kontenjanları ayarlardım.
- Meslek liselerini nitelikleştirirdim, puanı ortalamanın yukarısında ve ayrı yetenek, bilgi sınavından alım yapardım.
- Katma değer mallar üretecek şirketleri desteklerdim.
- Devletçiliği uygulardım.
- Zorunlu din dersini kaldırırdım .
- İbadethaneler illerdeki , ilçelerdeki , mahallelerdeki inançlar baz alınarak inşa edilecek. İbadethaneye ihtiyaç duymayan inanç ve görüşlerden daha az vergi alınacak.

Şuan aklıma gelen bunlar.

-Arapların hepsini sınır dışı ederdim.
-Arap vatandaş varsa vatandaşlığını iptal eder neye sahip ise el koyardım.
-Ülkeye liberalizm doldururdum.

Zaten bu yüzden Cumhurbaşkanı değilsiniz. Bu 3 madde komik olmuş. 2.maddenizi uygulama imkanınız yok. Devlet tefeci değil bir de demişsiniz el koyarım diye. O insanların bir suçu yok. O insanları bu ülkeye soruşturan da suç var ( nargilecil ve sapıklar, suçlular hariç ) ayrıca aldığın göçmeni hadi gidin diyerek de gönderemezsin insan haklarında bildiğim kadarıyla belli bir süreyle ülkende göçmen haklarıyla yaşayabilir. Lütfen daha gerçekçi düşünün. Ayrıca sen cumhurbaşkanıysan tarafsız davranman gerekir liberalizm taraftarıyla değil.

Zaten bu yüzden Cumhurbaşkanı değilsiniz. Bu 3 madde komik olmuş. 2.maddenizi uygulama imkanınız yok. Devlet tefeci değil bir de demişsiniz el koyarım diye. O insanların bir suçu yok. O insanları bu ülkeye soruşturan da suç var ( nargilecil ve sapıklar, suçlular hariç ) ayrıca aldığın göçmeni hadi gidin diyerek de gönderemezsin insan haklarında bildiğim kadarıyla belli bir süreyle ülkende göçmen haklarıyla yaşayabilir. Lütfen daha gerçekçi düşünün. Ayrıca sen cumhurbaşkanıysan tarafsız davranman gerekir liberalizm taraftarıyla değil.
Yönetim şeklini liberalizm yaparım. Kanun çıkarırım araplar hariç göçmen yaşayabilir diye. Az belli et kendini.

Suriyeli ve Afgan'ları sınır dışı etmek faizi yükseltmek devletteki çürük elmaları temizleyip yozlaşmayı bitirmek devlet ve din işlerini ayırmak kısaca aklıma gelenler bunlar.

Cumhurbaşkanı olmak isteyebileceğimi hiç sanmıyorum. Güç, melek gibi insanı bile zehirler. Eğer mecbursam en azından merkezi yönetimlerin güçlerinden ve yetkilerinden kısardım.

Yeni konular

Geri
Yukarı