Cumhurbaşkanı'na Hakaret Suçu İptal Edilebilir!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçunun Anayasa'ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu belirterek, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçunu da kapsayan Türk Ceza Kanunu’nun 299’uncu maddesinin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmasına karar verdi.

Diken'den Rıfat Doğan'ın haberine göre Adalet İçin Hukukçular üyesi avukat Özgür Urfa, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’in suç sayıldığı TCK’nın 299’uncu maddesinin, Anayasa’nın 90, 25, 26 maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle davanın Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesini talep etti.
İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçunun Anayasa'ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu belirterek, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçunu da kapsayan Türk Ceza Kanunu’nun 299’uncu maddesinin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmasına karar verdi.

Kaynak: 'Cumhurbaşkanına Hakaret' Maddesi Anayasa Mahkemesi’nde...

Son düzenleyen: Moderatör:
Küfür Etsem Ne Ceza Yerim Abi? | Avukat Şamil Demir | Arabulucu | Ankara bu linkten Türk Ceza Kanunu'na göre hakaretin cezasını görebilirsin. Cumhurbaşkanı kamu çalışanı sayıldığından cezası daha da ağırdır. Ayrıca dediğin gibi kalkarsa bütün hakaret davaları düşer ve hakaret etmek serbest bir hale gelir. Yani lafın kısası bunun olması imkansız gibi bir şey.

Site amacından çıkmaya başladı. Teknoloji sitesinde normal haberler paylaşmayın arkadaşlar. Zaten herkes okuyor haber. Gerek yok yani.
Ben okumuyorum. Bu haberi burada gördüğüme sevindim. Girip konuyu okuma zorunluluğunuz yok. Bence güzel bir paylaşım. Sosyalde siyaset hariç her türlü paylaşım serbesttir. Burası özgür bir platform. Konu haberler konu başlığı altında açılmıştır. Eğer bu konunun sosyalde olmamasını düşünüyorsanız Rapor Et seçeneğini kullanınız. Konu sosyal kurallarını ihlal etmiyor.

Kurallara uyduğu sürece burada herkes her istediğini paylaşır. İsterse bir haber isterse günlük yaşantısından bir anı.

Ben siyaset falan yapmadım, haberi yayınladım. Yönetici arkadaşlar da zararlı bir şey görmemiş ki konum açılmış. Ayrıca cumhuriyete göre herkes eşittir. bkz: "halkçılık ilkesi" Bu yasanın kalkması, cumhurbaşkanına hakaret edilebilecği anlamına da gelmiyor. Sıradan bir vatandaşa hakaretle aynı cezayı alırsın sadece.

Sıradan bir vatandaş ile Cumhurbaşkanlığı makamındaki kişi arasında çok büyük bir fark var. Cumhurbaşkanlığı makamı bu ülkeyi ve milleti temsil ediyor. Dolayısı ile o makama yapılan hakaret tüm ülke ve millete yapılmış oluyor. Bu öyle basite indirgenebilecek bir olay değil. Adamı sevmiyor olabilirler ama makama hürmet göstermek durumunda herkes.
Eskiden Reis-i Cumhur'u milletin seçtiği vekiller tayin ederdi, şimdi millet kendisi tayin ediyor. Netice de her türlü millet onu oraya geçirmiş oluyor. Dolayısı ile demokrasiden bahsediliyorsa, seçilmiş birine biat etmek durumundayız.
Fikir özgürlüğü veya başka hangi konuda olursa olsun, bir başkasının özgürlük alanına müdahale ediyorsa, bunun adı özgürlük olamaz.
Kimse kimseye hakaret edemez, kaldı ki Cumhurun Reisine hakaret, hiç kimsenin haddine değil.
Ha hatası kusuru varsa da, o makamdan indikten sonra hukuk çerçevesinde hesabı sorulur, o ayrı. Burada mühim olan temsil edilen makamdır.

Sıradan bir vatandaş ile Cumhurbaşkanlığı makamındaki kişi arasında çok büyük bir fark var. Cumhurbaşkanlığı makamı bu ülkeyi ve milleti temsil ediyor. Dolayısı ile o makama yapılan hakaret tüm ülke ve millete yapılmış oluyor. Bu öyle basite indirgenebilecek bir olay değil. Adamı sevmiyor olabilirler ama makama hürmet göstermek durumunda herkes.
Eskiden Reis-i Cumhur'u milletin seçtiği vekiller tayin ederdi, şimdi millet kendisi tayin ediyor. Netice de her türlü millet onu oraya geçirmiş oluyor. Dolayısı ile demokrasiden bahsediliyorsa, seçilmiş birine biat etmek durumundayız.
Fikir özgürlüğü veya başka hangi konuda olursa olsun, bir başkasının özgürlük alanına müdahale ediyorsa, bunun adı özgürlük olamaz.
Kimse kimseye hakaret edemez, kaldı ki Cumhurun Reisine hakaret, hiç kimsenin haddine değil.
Ha hatası kusuru varsa da, o makamdan indikten sonra hukuk çerçevesinde hesabı sorulur, o ayrı. Burada mühim olan temsil edilen makamdır.
Ona hakaret eden, ona oy verene de hakaret etmekten çekinmez zaten. Atatürk halkçılığı benimsemiş ve doğru görmüş, devleti halkla birlikte öyle kurmuş. Biz de o eski halkın da kararlarına saygı duyalım o halde.

İyice siyasete bağlanmasın konu, mümkünse kapatılsın. @Recep Baltaş @Yusuf Ensar Ertan @Adion @samet67671

Ben siyaset falan yapmadım, haberi yayınladım.
Ona hakaret eden, ona oy verene de hakaret etmekten çekinmez zaten.
İyice siyasete bağlanmasın konu, mümkünse kapatılsın.
Önce ben siyaset yapmıyorum diyorsun, sonra ben siyaset yapayım da, siz konuyu kapatın diyorsun.
Bize de şapka çıkarmak düşüyor.
Yazdığım iletide vermek istediğim mesajı, anlama kapasitesi son derece kıt olanların bile anlayabileceği şekilde ifade ettim. Üstüne söylenecek bir şey bulamıyorum.
Bu arada kulaktan dolma bilgilerle yakın tarih dersi vermeye kalkma, komik duruma düşüyorsun.

Önce ben siyaset yapmıyorum diyorsun, sonra ben siyaset yapayım da, siz konuyu kapatın diyorsun.
Bize de şapka çıkarmak düşüyor.
Yazdığım iletide vermek istediğim mesajı, anlama kapasitesi son derece kıt olanların bile anlayabileceği şekilde ifade ettim. Üstüne söylenecek bir şey bulamıyorum.
Bu arada kulaktan dolma bilgilerle yakın tarih dersi vermeye kalkma, komik duruma düşüyorsun.
Ben zaten siyaset yapmadım, siyasete doğru gidiyor diye kapatılsın dedim. Yazdığın cümleyi de gayet iyi anladım, sana burada ne kadar anladığımı falan mı anlatacağım? Kulaktan dolma tarih dersi vermeye kalkan falan yok. Neyse hadi, başka konularda prim yap.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı