Cumhuriyet ve demokrasi farkları nelerdir?

Konu ile ilgili yazılabilecek çok şey var ama ben bu konu altına Platon'un bir sözünü bırakmak istiyorum : ''Demokrasi en tehlikeli yönetim biçimidir.'' Platon'u bu sözünden dolayı uzun bir süre eleştirmiştim. Bugün 2022 yılında, MÖ 424 yılında doğmuş Platon'a o kadar hak veriyorum ki. Öyle ki şöyle devam eder Platon : '' Demokrasi en tehlikeli yönetim biçimidir, bilgisi kıt olan, yanlış kitlelerin elindeyse.''

Cumhuriyet ülkenin liderinin herhangi bir yolla gelmesidir, babadan oğula sistemiyle değil. Atatürk ve İsmet İnönü çok partili döneme giriş yapılana kadar CHF içerisinde seçimle lider olmuştur ve kendilerine sınırsız süre ve yetki verilmiştir (yanlış anlaşılmasın, bu yetkiler demokrasinin inşaası için kullanılmıştır), bu demokratik değildir. Demokrasi, liderin halk tarafından seçilmesidir. 1950'de İsmet İnönü'nün girişimleriyle çok partili hayata geçiş yapılmıştır, yani demokrasiye ve halk oyunu kullanmaya başlamıştır. Çin ve Kuzey Kore de cumhuriyettir fakat demokratik değildir.

Demokrasi 100 çobanın 99 doktorun üzerinde bir hakimiyeti olması demektir. Cumhuriyet ise yönetimin yani egemenliğin halkta olmasıdır, padişah değil halk yönetimdedir.

Araştırmama göre yönetim irsi ve atadan oğula olmayan tüm yönetim biçimleri cumhuriyet, seçim, oy ise demokrasiymiş. Bu doğru bir tanım olur mu?
Konu ile ilgili yazılabilecek çok şey var ama ben bu konu altına Platon'un bir sözünü bırakmak istiyorum: "Demokrasi en tehlikeli yönetim biçi midir?" Platon'u bu sözünden dolayı uzun bir süre eleştirmiştim. Bugün 2022 yılında, MÖ 424 yılında doğmuş Platon'a o kadar hak veriyorum ki. Öyle ki şöyle devam eder Platon: " Demokrasi en tehlikeli yönetim biçi midir, bilgisi kıt olan, yanlış kitlelerin elindeyse."

En azından demokrasi çaresiz değil, monarşi gibi yönetimi tek elde toplama gücü yok.

Araştırmama göre yönetim irsi ve atadan oğula olmayan tüm yönetim biçimleri cumhuriyet, seçim, oy ise demokrasiymiş. Bu doğru bir tanım olur mu?
Cumhuriyet içinde milletin vekilleri olur onlar milleti temsil eder. Halk kendi yöneticisini kendisi seçer. Demokrasi sadece çoğunluktur. (Tüm yönetim biçimlerinde dediğiniz durum olmayabiliyor, padişahın oğlu yerine meclisten birisi seçilebiliyor monarşik yönetimlerde.)

Cumhuriyet içinde milletin vekilleri olur onlar milleti temsil eder. Halk kendi yöneticisini kendisi seçer. Demokrasi sadece çoğunluktur. (Tüm yönetim biçimlerinde dediğiniz durum olmayabiliyor, padişahın oğlu yerine meclisten birisi seçilebiliyor monarşik yönetimlerde.)

Yani hangisi daha iyi oluyor

Nedir bu cumhuriyet ve demokrasi? Biri bana açıklayabilir mi?
Cumhuriyet çağdaş gibi takılan kişileri kayırma girişimi günümüzde, fakat demokrasi dediğimiz şey zengin - fakir gariban ayırt etmeksizin herkesin çıkarını, aralarındaki adaleti, eşitliği savunan bir kavram. Sanırım mutlak adalete , demokrasiye kıyamet günü kavuşacağız. Allah yamuk yapmazsa bakalım. Hayırlısı. 😕

Yeni konular

Geri
Yukarı